ניו יורק טיימס

במשך 28 שנים חי דייוויד הֶמלר תחת שם בדוי בשוודיה, הרחק מפנסילבניה מולדתו. הוא נשא אישה, הוליד שלושה ילדים ועבד במסעדת המבורגרים ובית אבות, לפני שקיבל עבודה במשרד ממשלתי. קודם לכן היה המלר איש חיל האוויר האמריקאי, שהתגייס מיד לאחר תום לימודיו בתיכון והוצב באוגסבורג, גרמניה. אולם, ב-10 בפברואר 1984, מדוכדך בשל סיום מערכת יחסים וכועס בגין מדיניות החוץ של הנשיא רונלד רייגן, ערק המלר בן ה-21 ונסע בטרמפים לשוודיה. עד לפני כחודש הניחו בני משפחתו שהוא מת.

"לא חשבתי שזה יימשך שנים רבות כל כך", אמר המלר בשיחה טלפונית מאופסלה, שם התגורר מאז הגיע לשוודיה. "השנים חלפו, ובסוף הבנתי שהמשטרה הצבאית לא תגיע אלי. פשוט היה לי טוב".

החודש החליט המלר בן ה-49 שהגיע הזמן ליצור קשר עם משפחתו בארה"ב, אולם התחיל בחשיפת סיפורו ליומון השוודי דאגנס ניהטר. בנוסף שלח דוא"ל ליחידת החקירות
המיוחדות של חיל האוויר, שם הוא עדיין נחשב לעריק, ועורר הררי סוגיות משפטיות
שיוכלו להאפיל על עתידו, שעה שכל רצונו היה לנקות את עברו.

נחתים אמריקאיםצילום: אי–פי

דוברת היחידה לחקירות מיוחדות אישרה את קבלת הדוא"ל והוסיפה כי היחידה בודקת את אמיתות המידע. "אנחנו ממש רוצים לתפוס אותו", אמרה. לא ברור כיצד הצליח המלר לחמוק ממחפשיו לאורך זמן כה רב. "זה לא ייאמן. נעלמתי בעיר אחת, והופעתי במרחק של כ-1,300 קילומטרים", אמר.

תומאס המלר, אחיו הצעיר (46) של דייויד, אמר כי הוא מנסה למצוא פתרון למצב הקשה בו מצוי אחיו מול רשויות הצבא, כדי שיוכל לחזור לארה"ב ולבקר את הוריו, כיום בשנות ה-70
לחייהם. אולם נראה שצבא ארה"ב אינו סלחני. "כשאתה מסווג כעריק, זה רודף אותך כל החיים", אמר גורם ביחידת לחקירות מיוחדות של חיל האוויר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ