פרשנות |

היוונים העדיפו עוני על פני רעב

הניצחון הדחוק של "המפלגה הדמוקרטית החדשה" בבחירות לפרלמנט היווני התאפשר בגלל החשש מאפשרות עלייתה של מפלגת השמאל הקיצוני

סאבי מיוניס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סאבי מיוניס

"המפלגה הדמוקרטית החדשה", מפלגת ימין פרו-אירופית, . מה שטוב בבחירות האלה הוא שהן כבר מאחורינו; מה שרע הוא שעדיין לא ברור מה יקרה בעתיד. קרוב לוודאי שהפוליטיקאים היוונים יעשו ככל שביכולתם כדי להקים ממשלה ולמנוע מצב שבו המדינה תידרדר למערכת בחירות נוספת.

לפי הערכות, שלוש מפלגות צפויות להרכיב את הקואליציה הבאה: "המפלגה הדמוקרטית החדשה" בראשותו של אדוניס סמראס שזכתה ב 29.5% מהקולות, מפלגת פאסוק, המפלגה הסוציאליסטית בראשות אוונגלוס וניזלוס, שקיבלה 21%, ומפלגת המרכז-שמאל, השמאל הדמוקרטי, בראשות פוטיס קובליס, שקיבלה שישה אחוזים מהקולות.

שלוש מפלגות אלה תומכות בהישארותה של יוון בגוש האירו, אולם סבורות במקביל שיש לדון מחדש בהסכם החילוץ עם שותפותיה האירופיות. מפלגת השמאל הקיצוני, סיריזה, בראשות , שקיבלה 27%, כבר הביעה התנגדות גורפת להסכם. "שחר זהוב", המפלגה הניאו-נאצית, קיבלה 7% מהקולות. שיעור זה דומה לזה שהמפלגה קיבלה בבחירות האחרונות לפני חודש, אולם הפעם מספר הבוחרים הכללי היה גבוה יותר. עלייתם מצביעה על התרופפות הרקמה המוסרית של החברה היוונית. ראשה המכוער של הגזענות הגיח ונראה שהוא גם מתכוון להישאר.

הניצחון הדחוק של מפלגת הדמוקרטיה החדשה נבע בגלל חרדתם של רבים ממדיניותה הכלכלית העמומה והבלתי מציאותית של מפלגת השמאל הקיצוני, סיריזה, שהיתה מובילה ככל נראה את יוון לפשיטת רגל ויציאה מגוש האירו. ביומיים האחרונים פגשתי מספר עצום של אנשים שאמרו לי פחות או יותר את אותם הדברים: "אנחנו לא רוצים להצביע לסמראס, הוא לא אמין, אכפת לו רק מעצמו והוא נחשב בעינינו לאחד האחראים הראשיים למצוקתה של יוון. אבל אנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו לחזור לדרכמה, כי אז נאבד הכול".

קשה להתווכח עם אמירה כזאת. בעוד שאימוץ צעדי הצנע בתוך גוש האירו הביא לעוני, קרוב לוודאי שהיציאה ממנו תביא רעב. וזהו כמובן הבדל משמעותי. משום כך רבים ביוון שמו בצד את מחדליו של סמארס, לקחו נשימה עמוקה והצביעו בשביל המפלגה הדמוקרטית החדשה, זאת למרות הסחף לימין הקיצוני שנרשם בחודשים האחרונים והכללת כמה ניאו נאצים לשורותיה. ואולם, בימים חריגים כאלה, מצביעים רבים החליטו לא לקחת סיכונים, גם אם הם אינם מסכימים עם הפלירטוט של סמראס עם הימין הקיצוני. למרבה הצער, נראה שהיוונים ייאלצו לחיות עם חוסר ודאות עוד זמן מה, וזה מצב מתיש למדי לחברה ככלל ולאזרחים כפרט.


סאבי מיוניס עלה לישראל מיוון ב 2006. הוא הקים את Management Advisors Capital וממשיך להיות פעיל במגזר העסקי ביוון. בעבר שימש יו"ר קרן היסוד מטעם הקהילה היהודית באתונה.

עיתוני יוון לאחר הבחירותצילום: אי–פי

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ