דו"ח: מספר הפליטים אשתקד בעולם הגבוה זה 11 שנה

סוכנות הפליטים של האו"ם מדווחת כי הנמלטים מבתיהם ב-2011 מסתכם ב-4.3 מיליון, ואילו מספרם של אלה שברחו לגלות נאמד ב-822 אלף

אי-פי
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי
רויטרס

כ-822 אלף בני אדם נאלצו לברוח מארצותיהם בשנה שעברה בגלל משברים, מלחמות וסכסוכים שונים - כך עולה מדו"ח שפרסמה היום (שני) סוכנות האו"ם לפליטים. מדובר במספר הפליטים הגדול ביותר בשנה שנרשם ב-11 השנים האחרונות, והוא נובע בעיקר מההתקוממות בעולם הערבי ומהנעשה באפריקה. על פי נתוני הסוכנות כ-70% מהפליטים יישארו בגלות לפחות חמש שנים לפני שישובו לבתיהם.

מהדו"ח עולה עוד כי מספרם של כלל הפליטים שנמלטו מבתיהם, אבל לא עזבו את ארצם בשנת 2011 מסתכם ב-4.3 מיליון. מספרם הכולל של הפליטים - עקורים שנותרו בארצם או שנמצאים בהליך של הגשת בקשת מקלט - נאמד ב-42.5 מיליון. המדינה המדורגת במקום הראשון המפוקפק כמקור לפליטים היא אפגניסטאן, עם 2.7 מיליון בני אדם. אחריה מדורגות עיראק (1.4 מיליון), סומליה (1.1 מיליון), סודאן (0.5 מיליון) והרפובליקה הדמוקרטית של קונגו (0.49 מיליון).

בתוך כך, האשימה אתמול נציבת זכויות האדם של האו"ם, נאווי פילאי, את אריתריאה בביצוע עינויים והוצאות להורג בלתי חוקיות. פילאי אמרה כי באריתראה, שבה כ 6 מיליון תושבים, כלואים 5,000 עד 10,000 אסירים פוליטיים. "מצב זכויות האדם באריתריאה מעורר דאגה עמוקה", אמרה פילאי, ששימשה בעבר כשופטת בבית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג וכהונתה בנציבת זכויות האדם של האו"ם הוארכה באחרונה בשנתיים נוספות. "מקורות מהימנים מעידים על הפרות של זכויות אדם, כולל מעצרים שרירותיים, עינויים הוצאות להורג בלתי חוקיות, עבודה כפייה, גיוס בכוח והגבלת חופש התנועה, חופש הביטוי, הזכות להתאסף וחופש הדת".

לפי ארגוני זכויות אדם, אלפי בני אדם נמלטו בשנים האחרונות מאריתריאה עקב עוני ודיכוי פוליטי. רבים התיישבו בסודאן השכנה, ואחרים היגרו לישראל ולמערב אירופה. אריתריאה, מוזכרת רק לעתים רחוקות בידי מועצת זכויות האדם של האו"ם, בה חברות 47 מדינות. זאת מכיוון שמדינות אסיה ואפריקה מגוננות זו על זו לעתים קרובות מפני ביקורת.

מאז עצמאותה ב 1993, נשלטת אריתריאה בידי מפלגה יחידה ונשיא יחיד. בראש המדינה עומד אסיאס אפוורקי, לשעבר מנהיג לוחמי הגרילה שלחמו נגד אתיופיה. לפי ארגוני זכויות אדם ממשלתו של אפוורקי היא אחת הדכאניות ביותר בעולם, אולם היא דוחה את ההאשמות וטוענת שנפלה קורבן למסע הכפשות בראשות ארה"ב. פילאי אמרה לפני כחצי שנה כי הציעה לממשלת אריתריאה לשלוח משלחת מטעם נציבות האו"ם, כדי לסייע לה להתמודד עם האתגרים בתחום זכויות האדם, אולם עד כה טרם התקבלה תשובה. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ