הנסיך סלמן מונה ליורש העצר הסעודי

סלמן, בן 76, משמש כשר ההגנה והוביל את הפלישה לבחריין על מנת למנוע את התמוטטות בית המלוכה. הוא נחשב לליברלי יותר מיורש העצר הקודם, נאיף

לוגו אי-פי
אי-פי
לוגו אי-פי
אי-פי

הנסיך סלמן בין עבד אל-עזיז אל-סעוד מונה היום (שני) ליורש העצר הסעודי עקב מותו של אחיו הנסיך נאיף. סלמן, בן 76, מכהן כשר ההגנה של סעודיה ושימש במשך שנים כמושל מחוז ריאד. הוא צפוי להתמנות כעת גם לתפקיד סגן ראש הממשלה. אחיו הצעיר של סלמן, הנסיך אחמד, צפוי להתקדם לתפקיד שר הפנים.

השינויים בצמרת בית המלוכה לא צפויים לעורר התנגדות, אולם הם דוחים פעם נוספת את העברת השלטון בסעודיה לידי הדור הצעיר. מדובר בשינוי השני בעמדת יורש העצר בתוך שמונה חודשים. החלטת בית המלוכה להותיר את השלטון בידי הדור הוותיק מעידה על רצונה של הממלכה לנקוט בצעדים זהירים לנוכח "האביב הערבי", התסיסה השיעית במזרח ומתיחות מול איראן. תחת פיקודו של סלמן, פלש צבא סעודיה לבחריין בשנה שעברה, וזאת במטרה למנוע את התמוטטות המשטר הסוני בממלכה הזעירה.

סלמן נתפס כליברלי ופרגמטי יותר מאחיו המנוח, שמת שלשום בז'נווה ממחלה, וכמי שדומה יותר לעבדאללה, המלך הנוכחי. עם זאת, הוא לא צפוי לבצע שינויים מרחיקי לכת במשטר הדתי או לכונן רפורמות משמעותיות לטובת נשים, לדוגמה.

ארונו של הנסיך נאיף נושאים את ארונו למסגד הגדול במכהצילום: אי–פי

בית המלוכה הסעודי נאלץ בשנה האחרונה להתמודד גם עם מצב כלכלי פנימי הולך ומחמיר. שיעור האבטלה בקרב צעירים זינק, דבר שאילץ את השלטונות להכריז על שורת רפורמות גדולות ליצירת מקומות עבודה ולתמיכה בכלכלה. לעומת זאת, הצליחה סעודיה לנצל את השינויים במדינות ערביו, בהן מרוקו וירדן כדי לחזק מעמדה האזורי. סעודיה הביעה תמיכה במורדים בסוריה ועומדת מאחורי ניסיונותיהן של מדינות המפרץ לחמש אותם ולהביא להפלתו של בשאר אל-אסד. כשר ההגנה עומד הנסיך סלמן במרכזם של מהלכים אלה.

במסגרת תפקידו הקודם, כמושל ריאד, זכה סלמן להתחכך בדיפלומטים ואנשי עסקים בינלאומיים רבים ולצבור ניסיון בזירה הבינלאומית. הוא עומד בראש תאגיד התקשורת הסעודי המחזיק בין היתר ביומון "אל-שרק אל-אווסאט", היוצא לאור בלונדון, ומחזיק באופן לא רשמי כבורר בסכסוכים בתוך בית המלוכה. הנסיך סלמן לקה לפחות פעם אחת משבץ, דבר שהשאיר אותו מוגבל בהנעת זרועו השמאלית. מצבו הבריאותי כיום אינו ברור, אולם הוא מנהל סדר יום מלא, הכולל נסיעות רבות.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ