סוכנויות הידיעות

עשרות אלפי פליטים שנמלטו מהמלחמה בסודאן נאבקים למצוא מים לשתייה ולבישול, ומספר בלתי ידוע מהם מתים מהתייבשות ושלשולים, כך דיווחו אתמול ארגוני סיוע. יותר מ‑35 אלף בני אדם נמלטו החודש ממחוז הנילוס הכחול בסודאן לדרום סודאן. הפליטים אמרו שנמלטו מהפצצות וקרבות בין צבא סודאן לארגון המורדים שמזוהה עם דרום סודאן.

פיטר דטרויף, עובד סיוע מ"אוקספם" במחנה הפליטים ג'מאם, רוב האנשים נאלצו לצעוד שבועיים-שלושה כדי להגיע לגבול עם דרום סודאן. טרה ניו-וול, מארגון "רופאים ללא גבולות", סיפרה כי אלפי פליטים נאלצו לצעוד עשרות קילומטרים נוספים משום שלא מצאו די מים. "נתקלנו בכמה מקרי מוות בעקבות הצעדה, כתוצאה מהתייבשות ותשישות", אמרה.

במקביל, הצביע דו"ח של ארגון Human Rights Watch על הפרת זכויות נרחבת בבתי הכלא בדרום סודאן, בהם שיבושי הליכים, מעצרים לא חוקיים ושהייה בתנאים מסוכנים. הדו"ח משקף את הצורך הבוער לשפר את מערכת המשפט במדינה הצעירה. מהמחקר עולה כי כשליש מ‑6,000 האסירים הכלואים בסודאן לא הורשעו בעבירה כלשהי, ונגד חלקם לא הוגש כלל כתב אישום, וכי רבים מהם מוחזקים תקופות ארוכות וממתינים עד שהמשטרה, התביעה והשופטים יטפלו בעניינם.

צילום: אי-פי

ימי המלחמה של דרום סודאן היו אמורים להסתיים עם קבלת עצמאותה מסודאן ביולי האחרון, לאחר עשרות שנים של מלחמה בין הצפון לדרום. אולם השמחה התפוגגה לאחר שבועות של תקריות והיתקלויות לאורך הגבול, שהחלו לפני חודשיים וכעת, כשנה לאחר מכן, מתגייסים אנשים ברחבי המדינה הגדולה, כדי לצאת שוב למלחמה.

הסיבה להתלקחות המחודשת של הסכסוך היתה העובדה ששתי המדינות טרם מצאו פתרונות למספר בעיות, מבלי לכלול את עניין סימון הגבול ביניהן שאורכו כ 1,600 ק"מ, או את נושא חלוקת רווחי הנפט המסתכמים במיליארדי דולרים. מאות נהרגו בתקריות שפרצו בחודש שעבר לאורך הגבול, והשליטה בשדות הנפט האסטרטגיים עברה מיד ליד.

המשרד לעניינים הומניטריים של האו"ם קבע באחרונה כי בשל המצב הקשה במדינה, חזרת אזרח דרום סודאן לארצו צריכה להיעשות באופן וולונטרי בלבד. נציב האו"ם לפליטים אף התריע בחודש שעבר בפני חברי ועדת העובדים הזרים של הכנסת, כי ישראל אינה ערוכה לבחינת בקשות מקלט מצד אזרחי דרום סודאן.ואולם, שלשלום החל גירוש הפליטים, וכ-120 פליטים הועלו על מטוס בנתב"ג וטסו בחזרה לארצם, ועוד מאות פליטים מחכים כעת לגירוש.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ