ארה"ב הפוריטנית: אמרה "וגינה" בפרלמנט, והוחרמה

חברת קונגרס במישיגן, ליסה בראון, אמרה בדיון נגד הצעת חוק שמטרתו להגביל הפלות: "אני מוחמאת מכך שכולכם מתעניינים בווגינה שלי"

נטשה מוזגוביה
כתבת "הארץ" בארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נטשה מוזגוביה
כתבת "הארץ" בארה"ב

סיפור ענישתה של חברת הקונגרס ליסה בראון מבית הנבחרים המקומי של מדינת מישיגן, שנמנע ממנה לנאום במליאה לאחר שאמרה את המילה "וגינה", מסעיר את ארה"ב. תחילת הפרשה ביום רביעי שעבר, כשבנאומה נגד הצעת חוק שנוי במחלוקת שמטרתו להגביל את יכולת הנשים לבצע הפלה במדינה, בראון פנתה ליו"ר הרפובליקאי של בית הנבחרים ג'ייס בולג'ר ואמרה: "ולבסוף, אדוני יושב הראש, אני מוחמאת מכך שכולכם כל כך מתעניינים בווגינה שלי".

למחרת, כשבראון רצתה לנאום במליאה בנושא אחר - תנאי הפרישה של עובדי בתי הספר - נאמר לה שהיא לא רשאית לנאום בגלל הפגיעה בגינונים המקובלים בבית המחוקקים.

במסיבת העיתונאים שכינסה, בראון אמרה שהיא זועמת על כך ש"לא רק שגוף המחוקקים הזה רוצה להכתיב לנשים מה לעשות - אלא גם מה אנחנו יכולות להגיד. הם מחרימים אותי בגלל שהשתמשתי במילה "וגינה", וזה מונח רפואי תקין של חלק מאנטומיית האשה, אותה האנטומיה שהמחוקקים מנסים לפקח עליה".חבר הקונגרס הרפובליקאי מייק קלטון אמר שדבריה של בראון "כה פוגעניים שאני לא רוצה לחזור עליהם מול נשים אחרות".

אף על פי שהמחוקקת הושתקה במליאה למשך יום אחד, הנושא עורר דיון ארצי בנושא - כולל שאלות מה היה קורה לו מחוקק גבר היה מתייחס לאיבר מינו במליאת הקונגרס. אך בראון לא מתכוונת לתת לספקות לבלבל אותה, והודיעה שביום שני בערב יחד עם קבוצה של פוליטיקאיות דמוקרטיות, שחקניות ופעילות פוליטיות, הן יציגו על מדרגות בית הנבחרים בלנסינג שבמישיגן "מונולוגים מהוגינה". לכבוד האירוע, הוקם במהירות אתר אינטרנט חדש, "הוגינות משתלטות מחדש על הבירה" (הכוונה לבירת מישיגן).

השמרנים הגיבו בשורה ארוכה של מאמרים משלהם בהם האשימו את יוזמות המחאה בוולגריות לצורך קידום "מטרות פוליטיות לא מוסריות", קרי ההפלות, ושמפליא איך הן (הבנות של הפוליטיקאיות) בכלל נולדו, "אם האמהות שלהן מוכנות להרוג עובר מתפתח גם אחרי שהוא הגיע למצב של חיות, רק בשביל להגן על האינטרסים האנוכיים שלהן".

השאלה המעניינת היא מה תהיה הדרך שבה הגברים בקונגרס המקומי יחליטו להגיב לזה. האם מישהו מהם יעז לבוא ולצפות בהצגה ולרדת מהעץ שעליו טיפס יושב הראש של בית הנבחרים של מישיגן? או שמא יתבצרו בצדקנותם ויעלו את זכרונות הפרשיות המביכות כמו הרשעתו של מורה בית הספר ג'ון סקופס ב-1925 בגין הפרת החוק של מדינת טנסי, בגלל שהעז ללמד אבולוציה, או הנסיונות של קבוצות ההורים השמרנים לאסור את סדרת הספרים על הארי פוטר "החשוכים והמרושעים"?

ההיסטוריה הזו לא רחוקה כפי שהיא נראית - החוק נגד האבולוציה שעלה לדיון בזכות "משפט הקופים" היה תקף בטנסי עד שנת 1967. כיום, בבתי הספר האמריקאים מותר ללמד אבולוציה ולרוב גם לקרוא את "הארי פוטר", אך לא ברור אם במישיגן מותר לדבר על אנטומיה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ