מכה לנשיא |

המועמד מטעם אובמה לשגריר בעיראק הסיר את מועמדותו

ברט מקגרק כתב שהוא אינו רוצה לעכב את המינוי, שהסתבך בעקבות חשיפת מיילים עסיסיים בינו לבין כתבת בוול סטריט ג'ורנל

פיטר בייקר, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פיטר בייקר, ניו יורק טיימס

המועמד מטעם הנשיא ברק אובמה לשגריר ארה"ב בעיראק משך את מועמדותו לתפקיד, לאחר שסדרה של מיילים עסיסיים בינו לבין כתבת הוול סטריט ג'ורנל ג'ינה צ'ונג, אשתו כיום, הגבירה את התנגדות הרפובליקאים לאישור מינויו בסנאט. ברט מקגרק, בחירתו של אובמה לכהן כשגריר עיראק, הודיע במכתב לנשיא, כי הוא פורש מהמרוץ מפני שחשוב שימונה בהקדם שגריר קבוע בבגדאד. פגרת הקיץ קרבה ובאה, לפיכך מאבק על אישור מינויו של מקגרק עלול היה להימשך חודשים רבים.

"עיראק זקוקה בדחיפות לשגריר", כתב מקגרק לאובמה ולשרת החוץ הילרי קלינטון. "המדינה נתונה בתוך משבר פוליטי, ומשימתנו נדרשת לשינויים מהירים.

פרישתו של מקגרק היא מכה לבית הלבן, שמבקש לנהל את יחסי ארה"ב-עיראק שלאחר המלחמה ולשמר את יציבותה השברירית. אובמה הסיג את הכוחות האמריקאיים האחרונים מעיראק בדצמבר האחרון, על פי ההסכם מ-2008, שמקגרק היה האדריכל הראשי שלו, כשכיהן כעוזר בכיר לענייני ביטחון של הנשיא ג'ורג' וו בוש.

במכתבו לאובמה ולקלינטון, ציין מקגרק את צערו נוכח גרירת אשתו אל הקרבות הפוליטיים בוושינגטון. "החלק הקשה ביותר בכל התהליך היה לראות את אשתי הופכת לחלק מזה", כתב. "היא הדבר החשוב לי ביותר בעולם, ותיאור היחסים שלנו היה גם רחוק מהמציאות וגם מצער ביותר. שנינו ראינו סבל וייסורים אמיתיים בעיראק ויודעים שאסור שמשהו יסב את תשומת הלב מהעבודה ההכרחית והדחופה שיש לבצע כדי לבנות עתיד טוב יותר שם".

מהמכתבים עולים שמקגרק, שעבד בשגרירות ארה"ב בעיראק ב-2008, בגד באשתו עם צ'ונג שהוצבה בבגדאד מטעם הוול סטריט ג'ורנל. צ'ונג התפטרה מתפקידה בעיתון לאחר שהתברר שבעת הרומן היא חשפה בפני מקגרק כתבות שטרם פורסמו.

הבית הלבן פרסם מכתב תודה למקגרק על "מנהיגותו הבלתי נלאית והיעילה בעיראק החל מהתקופה שהמלחמה הייתה בשיאה ועד הרגע שאחרוני החיילים יצאו את עיראק ומעבר לכך. אמנם אנו מצטערים לראות את ברט מושך את מועמדותו, אך אין ספק שהוא עוד ייקרא לשרת את מדינתו", אמר דובר בבית הלבן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ