בית המשפט העליון בפקיסטאן הדיח את ראש הממשלה

יוסוף רזה גילאני הורשע בביזיון בית הדין בעקבות סירובו להעמיד לדין את הנשיא אסיף עלי זרדארי בגין שחיתות. יועצו: רק הפרלמנט יכול להפיל את הממשלה

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

בית המשפט העליון של פקיסטאן פירסם היום (שלישי) פסק דין ה"פוסל" את ראש ממשלת פקיסטאן, יוסוף רזה גילאני, מלכהן בתפקידו, בעקבות הרשעה קודמת בביזיון בית הדין. הפסיקה עלולה לעורר סערה פוליטית חדשה במדינה. מפלגתו של יוסוף רזה גילאני היא הגדולה בקואליציה השלטת. בעבר הצהירו גורמים במפלגה שגם במקרה שגילאני יודח, יהיה למפלגה די כוח מספרי למנות ראש ממשלה חדש. במקרה הגרוע ביותר, תיקלע המדינה למאבקי כוחות בלתי פתירים בצמרת ולאי-שקט אזרחי, אשר יגררו התערבות צבאית בשלטון, כפי שקרה שלוש פעמים בעבר.

בית המשפט העליון הנחה את ועדת הבחירות לפטר את גילאני מתפקידו. בפסק הדין צוין כי לכהונתו של גילאני אין תוקף חוקי מאז 26 אפריל, היום בו הורשע בביזיון בית הדין בעקבות סירובו להעמיד לדין את הנשיא אסיף עלי זרדארי בגין שחיתות. גילאני סירב להתפטר בטענה שלא עבר על החוק. הוא האשים את את נשיא בית המשפט בניהול מסע נקמה נגדו ונגד מפלגתו.

גילאני (במרכז) מגיע לדיון בבית המשפט באיסלאמבאד, לפני חודשייםצילום: אי-פי

פסיקת בית המשפט העליון ניתנה בתגובה לעתירות שהוגשו על ידי האופוזיציה בעקבות סירובו של גילאני להתפטר. מפלגתו של גילאני, מפלגת העם הפקיסטאני, מקיימת התייעצויות דחופות. יועץ ראש הממשלה, פאוואד צ'אודרי, מסר שגילאני ימשיך לכהן בתפקידו לעת עתה וכי כל החלטה הנוגעת לכהונתו אמורה להתקבל בפרלמנט. "בית המשפט העליון לא יכול לפסול ראש ממשלה בצורה שכזו", אמר.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ