אוסטרליה |

התגלו ציורי קיר אבוריג'ינים בני 28,000 שנים

ארכיאולוג אוסטרלי גילה בצפון היבשת את ציורי הקיר העתיקים ביותר שנמצאו בה עד היום. העבודה נעשתה בפחם, ולכן ניתן היה לקבוע מה גילה

לוגו אי-פי
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו אי-פי
אי-פי

המגזין Journal of Archaeological Science יפרסם במהדורתו הקרובה כתבה על יצירת האמנות האבוריג'ינית העתיקה ביותר שתוארכה עד היום. ציור הקיר התגלה לפני כשנה באתר "נאווארלה גברנמאנג" בטריטוריה הצפונית של אוסטרליה, ותוארך לאחרונה. על פי בדיקות, גילו מוערך ב-28,000 שנים.

"אלה הם ללא ספק ציורי המערות העתיקים ביותר באוסטרליה, ומהעתיקים בעולם", אמר הארכיאולוג ברייס ברקר מהאוניברסיטה של דרום קויינסלנד, שגילה את האתר. הוא הגיע לראשונה למערה המצויירת בחודש יוני בשנה שעברה, אך רק באחרונה נקבע גילו של אחד הציורים בה בבדיקת תיארוך פחם שנערכה במעבדת אוניברסיטת ואייקאטו בניו-זילנד.

לדברי ברקר, העבודה נעשתה בפחם ולכן היה ניתן לקבוע מה גילה. זאת בניגוד לציורי מערות רבים ששורטטו בצבע על בסיס מינרלי, ועל כן קשה לתארך אותם במדויק.

סאלי מאי, ארכיאולוגית באוניברסיטה הלאומית של אוסטרליה שלא השתתפה במחקר של ברקר, אמרה שהתגלית שלו היא "בעלת חשיבות רבה". "אני לא חושבת שמישהו יופתע מכך שיש באוסטרליה ציורי מערות כה עתיקים", אמרה מאי, "ידוע לנו שבני אדם חיו כאן לפני זמן רב, ואין סיבה להניח שהם לא עסקו באמנות", הוסיפה. ברקר טוען שמצא ראיות לכך שבמערה בה נתגלו הציורים התגוררו בני אדם במשך 45 אלף שנים.

ציורי המערות העתיקים בעולם שתוארכו עד כה נמצאו במערת אל-קסטיו בספרד. השבוע פורסם כי שיטת תארוך חדשה העלתה כי הציורים במקום נעשו לפני 40,800 שנה לפחות. זאת בניגוד לסברה המקובלת עד כה, שייחסה את אמנות המערות הספרדית לתקופה של לפני 21-17 אלף שנה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ