מייסד "ויקיליקס" נמלט לשגרירות אקוודור בלונדון בבקשה למקלט מדיני

בניסיון למנוע את הסגרתו לשוודיה, מבקש ג'וליאן אסאנג' מהמדינה הדרום-אמריקאית סיוע. משטרת בריטניה: הוא הפר את תנאי מעצרו וייעצר

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

מייסד אתר ההדלפות "ויקיליקס", ג'וליאן אסאנג', פנה אמש (שלישי) לשגרירות אקוודור בלונדון בבקשה לקבל מקלט במדינה הדרום אמריקאית. משרד החוץ בקיטו מסר כי בקשתו של אסאנג' נבדקת וכי כל עוד תהליך זה מתבצע, הוא יישאר תחת השגחת השגרירות.

משרד החוץ בלונדון אישר כי אסאנג' נמצא ב"שטח דיפלומטי", דבר שאינו מאפשר למשטרת לונדון לעצור אותו, והדגישה כי היא פועלת בתיאום עם ממשלת אקוודור. הבוקר דיווח בי-בי-סי כי לדברי משטרת לונדון אסאנג' הפר את תנאי מעצרו, הקובעים כי עליו להיות במעצר בית בשעות הלילה, וכי הוא ייעצר בהקדם.

בשבוע שעבר דחה בית המשפט העליון בבריטניה את בקשתו של אסאנג' לערער שוב על הסגרתו לשוודיה בגין עבירות מין. אסאנג' חושש כי הסגרתו לשוודיה היא צעד ראשון לקראת הסגרתו לארה"ב, שם הוא יואשם בהדלפת מאות אלפים ממסמכי מחלקת המדינה לאינטרנט ב-2010. לאסאנג' עדיין עומדת הזכות לעתור לבית הדין האירופי לזכויות אדם. אם לא יעשה כן, יתחיל הליך הסגרתו לשוודיה ב-28 בחודש.

שגרירות אקוודור בלונדון. משטרת בריטניה אינה מורשה להיכנסצילום: אי–פי

במהלך גל ההדלפות של מסמכי ויקיליקס, הציע סגן שר החוץ האקוודורי לאסאנג' תושבות בארצו. זאת על מנת שיוכל להמשיך בפרסומיו בחופשיות וללא מורא. עם זאת, נשיא אקוודור, רפאל קוריאה, דחה את ההצעה. אתמול מסר שר החוץ האקוודורי, ריקרדו פאטינו, כי אסאנג' כתב לקוריאה כי הוא נרדף וכי הוא חושש ששוודיה לא תגן עליו מפני הסגרה לארה"ב, שם עלול להיגזר עליו עונש מוות בגין ריגול.

לפי הדו"ח המשטרתי שהוגש נגד אסאנג' בשוודיה, באוגוסט 2010 הוא הכריח שתי נשים מקומיות לקיים עימו יחסי מין לא בטוחים. לפי אסאג', יחסי המין היו בהסכמה, ואילו מתיאורי שתי הנשים, שהם הבסיס לבקשת ההסגרה שהגישה נגדו שוודיה, עולה שיחסיהן עמו החלו בהסכמה, אולם הפכו ליחסים בכפייה. מהדו"ח עולה שהנשים פנו למשטרה רק לאחר ששוחחו זו עם זו וגילו ששתיהן ניהלו מערכת יחסים מינית עם אסאנג' ושתיהן חוו התנסות דומה איתו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ