קסדה בראש טוב, אך על אחריותך

עיירה במערב ארה"ב החליטה לוותר על אכיפת חוק חבישת הקסדה לרוכבי אופניים וסקייטבורד, כיוון ששוטריה כורעים תחת נטל העבודה. רבים סבורים כי מדובר בפתרון מוצדק

קירק ג'ונסון, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קירק ג'ונסון, ניו יורק טיימס

במשך 15 שנה, עד 1 ביוני שנה זו, נדרשו כל רוכבי האופניים וגולשי הסקייטבורד בעיירה מילטון, המרוחקת 45 דקות מסיאטל ומונה 7,000 תושבים, לחבוש קסדה. אך הגידול המהיר במקרים של אלימות במשפחה, פשיעה עקב שיכרות ועבירות רכוש שהביא המיתון, מילאו את ידיהם של 12 השוטרים המשרתים במשטרה המקומית, והובילו את הרשויות להחלטה יוצאת דופן: הן החליטו לוותר על אכיפת חוק חבישת הקסדה, כיוון למשטרה יש דברים חשובים יותר מאשר להציק לרוכבים חשופי ראש.

אי היכולת לאכוף את החוק הכתוב, טוען יועץ הביטוח של מועצת מילטון, יוצרת לרשויות חוסר איזון אדמיניסטרטיבי מסוג חדש. כך למשל, מקרה של תאונה שבה מעורב אדם שלא העירו לו או לא הגישו נגדו תביעה בגין אי חבישת קסדה, מעמיד את המועצה בסכנה שתוטל עליה חבות. חבות כזו עלולה לרושש את הקהילה במחי יד אחת של חבר מושבעים הנוטה לכיוון של ענישה.

אך עבור ראש המועצה, דברה פרי, מדובר בהחלטה מחויבת במציאות. קסדות, לדבריה, הן דבר טוב, גם אם אינן מחויבות על פי חוק. פרי מקווה שהקיץ תצליח לארגן יריד בטיחות שבו יושם דגש על חשיבותה של הקסדה ועל הקשר שבין חבישתה לבין בטיחות. לדבריה, מה שהיה פעם דרישה, גם אם במקרה הטוב ביותר נאכפה רק מדי פעם בפעם, הוא עכשיו עניין לשכנוע מוסרי ולדיון בקרב אנשי הקהילה. "ודאי שצריך לחבוש קסדה", היא אומרת, "אבל העניין הזה נתון בידי ההורים. הם אלה שצריכים להשגיח על ילדיהם, לוודא שהם לבושים היטב ושהם חובשים קסדה".

החלטתה של מועצת מילטון בעניין הקסדות משתלבת בוויכוח ישן המפלג את קהילת רוכבי האופניים, באשר לדרך הטובה ביותר לשכנע אנשים להעדיף רכיבה על פני נסיעה במכונית. נכון להיום, ב 21 מדינות ברחבי ארה"ב ומחוז קולומביה קיימים חוקים הדורשים מילדים ונערים לחבוש קסדות. למעשה, במדינת וושינגטון, בה נמצאת מילטון, קיימים יותר חוקי עזר בעניין מבכל מדינה אחרת, אולם במילטון עצמה אין שבילי אופניים ומרבית התושבים כלל אינם מודעים למעמד החוקי של הקסדה.

חלק נכבד מהרוכבים מתנגדים לחוקי הקסדות למבוגרים וסבורים כי החלטת מועצת מילטון היא הדרך הנכונה. לטענתם, עיקר תשומת הלב של הרשויות צריך להיות מופנה לפיתוח תנאי רכיבה בטוחים יותר והגבלת מהירותם של כלי רכב. עניין הקסדה צריך להיות באחריות הרוכבים. "האם יש טעם להעביר חוק שאין באפשרותך לאכוף?", תוהה אנדי קלארק, נשיא איגוד הרוכבים האמריקאי, המודה כי הוא עצמו רוכב לעתים ללא קסדה.

"זו צריכה להיות החלטה אישית של כל אדם. כל רוכב צריך לשאול את עצמו כמה הוא מעריך את חייו", מסכים ג'ייסון ווימס, תושב מילטון בן 28, שמספר כי הוא תמיד מקפיד לרכוב עם קסדה. אשתו, קרי, מחזיקה בדעה הפוכה. לדבריה, היה ראוי להמשיך ולאכוף את חוק הקסדות גם אם הוא מצליח לגרום רק למעטים לחבוש אותה. "אם חגורת בטיחות היא חובה חוקית, למה שזה לא יהיה כך גם במקרה של חבישת קסדה?"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ