ממשלה התומכת בצעדי הצנע הושבעה ביוון

אנטוניס סמאראס, מנהיג המפלגה השמרנית "דמוקרטיה חדשה", ירכיב את הממשלה, לאחר שהגיע להסכם עם שתי מפלגות שמאל

אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי

אנטוניס סמאראס, העומד בראש המפלגה "דמוקרטיה חדשה" השמרנית שקיבלה את מספר הקולות הגדול ביותר בבחירות שנערכו ביום ראשון, נשבע היום אחר הצהריים (רביעי) אמונים כראש ממשלת יוון. זאת לאחר שחתם על הסכם קואליציוני עם שתי מפלגות מיעוט, התומכות בהתחייבויותיה של המדינה בעניין תוכנית החילוץ האירופית.

מוקדם יותר היום, הגיעה "דמוקרטיה חדשה" להסכם עם "פאסוק", המפלגה הסוציאליסטית, ועם מפלגת "השמאל הדמוקרטי" הקטנה, בנוגע להקמת ממשלה קואליציונית, בתום משא ומתן שהתארך.

אף על פי שמפלגתו של סמאראס קיבלה כמעט 30% מהקולות בבחירות ביום ראשון, היו חסרים לשמרנים מושבים בפרלמנט כדי להקים ממשלה חד מפלגתית. הם נאלצו לחפש שותפים שגם יביעו תמיכה מלאה בהתחייבויותיה של יוון בפני נושיה, לערוך רפורמות כלכליות ולנקוט אמצעי צנע נוספים.

סמאראס, כלכלן בן 61 שלמד בבית ספר אמריקאי, אמר לאחר ההשבעה כי "הממשלה שאקים תעבוד קשה כדי להקנות תקווה לתושבי יוון". בעקבות ההשבעה, עלו מניות הבורסה באתונה בכחצי אחוז.

סמאראס בבניין הפרלמנט, היוםצילום: רויטרס

ההסכם שם קץ ליותר מחודש של אי ודאות פוליטית ביוון השקועה במשבר חובות. משבר זה מאיים להעמיק עוד יותר את המשבר הפיננסי של אירופה, ויש לו השלכות כבדות על הכלכלה העולמית.

הקואליציה של "דמוקרטיה חדשה", שתומכת בהמשך הדרך המשותפת עם אירופה אמורה לייצב במעט את הסיטואציה ביבשת, אך נראה שההקלה תהיה זמנית בלבד. גם עם יוון בתוך גוש היורו, ועם הנהגה יציבה ומחויבת לרפורמות, אין לאירופה עדיין פתרון אמיתי למשבר.

ביום ראשון אמר ראש הממשלה הטרי כי יוון תעמוד בהתחייבויותיה במסגרת תכנית החילוץ האירופית, אך הוסיף כי "ניאלץ לבצע שינויים חיוניים בהסכם החילוץ, על מנת למנוע אבטלה משתקת ומעמסה עצומה על העם". מנגד אמר אמדאו אפלאג', דובר הנציבות האירופית, כי "איש לא מדבר על הסכם חדש עם יוון".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ