שרידי צריף מאושוויץ במוקד סכסוך בין מוזיאוני שואה

את הצריף קיבל המוזיאון בוושינגטון לפני למעלה מ-20 שנה. כעת הוא מסרב להחזירו למוזיאון בפולין, שמטיח בו: "האמריקאים שדדו את אושוויץ"

רומן פריסטר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רומן פריסטר

סכסוך על צריף שהושאל ממוזיאון אושוויץ-בירקנאו למוזיאון השואה בוושינגטון מעכיר את היחסים בין שני המוסדות החשובים המופקדים על שמירת זכר השואה ומגביר את המתח בין חלק מיהדות ארה"ב לבין המוסדות הפולניים.

לפני למעלה מ-20 שנה ביקש וקיבל המוזיאון בוושינגטון בהשאלה את מחציתו של אחד הצריפים שפורק משטח המחנה לשעבר בבירקנאו, שבו נכלאו ונרצחו בעיקר יהודים, ואולם כאשר הגיע מועד החזרתו, סירבה הנהלת המוזיאון בארה"ב להשיבו לבעליו החוקיים. משא מתן בעניין זה נמשך כבר שנתיים. לפני זמן מה, הצהיר אחד הדוברים האמריקאים כי מעולם לא היתה כוונה להסיר את הצריף מן התצוגה הקבועה בוושינגטון, שהרי „בבירקנאו יש עוד מספר רב של בניינים דומים". בראיון ליומון פולסקה שיוצא בבירה ורשה, הצהיר ולדיסלב ברטושבסקי, יו"ר הוועד הבינלאומי של המוזיאון הפולני, ש"האמריקאים שדדו את אושוויץ".

האיש מנסה להגיע להסדר בלי לנקוט אמצעים משפטיים, אך מכתביו לוושינגטון אינם זוכים למענה. למרות זאת, הוא מקווה להביא להשבת הצריף באמצעות משא ומתן, כאשר בעתיד הקרוב יצורפו לוועד הבינלאומי של המוזיאון באושוויץ גם שרה בלומפילד, המנהלת את המוזיאון בוושינגטון, ויו"ר הקונגרס היהודי העולמי, רונלד לאודר. השבת הצריף היא מחלוקת גם בין הארגונים היהודיים השונים בארצות הברית.

מחנה אושוויץ. המשא ומתן בעניין הצריף נמשך כבר שנתייםצילום: רויטרס

ברטושבסקי בן ה-90 מכהן כיועץ ראש הממשלה לעניין היחסים עם יהדות העולם; הוא חסיד אומות העולם ואזרח כבוד של מדינת ישראל. בתקופת השואה נמנה עם פעילי ארגון ז'גוטה שהציל מאות יהודים שנמלטו מן הגטו.

לפרשת מחצית הצריף חשיבות מיוחדת דווקא עתה, כאשר מתחיל מבצע ענק של עבודות שיפוץ המוזיאון, בדגש מיוחד על שחזור הבניינים בבירקנאו, שם נחרבו בין היתר תאי הגזים והמשרפות.

המבצע מתאפשר הודות לעמותת אושוויץ-בירקנאו, שעד כה הצטרפו אליה 18 מדינות שתרמו 97 מיליון יורו מתוך 120 מיליון הדרושים להשלמת הפרויקט. השימור ימומן מכספי הריבית, כ-4 מיליון יורו בשנה. בטקס פתיחת המבצע, בשבוע הראשון של יוני, השתתף בין השאר שגריר ישראל בוורשה, צבי רב-נר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ