תינוקות אבודים בתיבה

בעשור האחרון מתפשטות בבתי חולים באירופה "תיבות התינוקות", שבהן יכולים הורים לנטוש בחשאי את ילדיהם. האו"ם יוצא נגד התופעה, ומזהיר כי יש בכך פגיעה קשה בזכויות הילד

ראנדיפ ראמש ורוברט טייט, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ראנדיפ ראמש ורוברט טייט, גרדיאן

האו"ם מוטרד לאחרונה יותר ויותר מהתפשטות "תיבות התינוקות", שבהן יכולים הורים לנטוש בחשאי את ילדיהם שזה עתה נולדו. האו"ם מזהיר כי נטישה זו "מנוגדת לזכויות הילד להכיר ככל האפשר את הוריו ולהיות מטופל על ידם".

ועדת האו"ם לזכויות הילד, שמדווחת באיזו מידה מכבדות ממשלות זכויות ילדים, מודאגת מאוד ממספרם הגדל והולך של תאים הממוקמים לרוב מחוץ לבתי חולים, שבהם יכולים ההורים להשאיר תינוקות לא רצויים ולצלצל לאחר מכן בפעמון או לחצן חירום הקורא למטפל או מטפלת.

הוועדה, שמושבה בז'נווה ובה חברים 18 מומחים בינלאומיים לזכויות האדם, מציינת כי בעוד תאים או עריסות להנחת תינוקות נטושים נעלמו מאירופה במאה הקודמת, כמעט 200 תאים שכאלה צצו והותקנו ביבשת בעשור האחרון במדינות שונות ובהן גרמניה, אוסטריה, שווייץ, פולין, צ'כיה ולטוויה. מאז שנת 2000 ננטשו יותר מ‑400 תינוקות בתאים מיוחדים לתינוקות, שעה שארגונים דתיים ופוליטיקאים מהימין מעודדים את שובו של המנהג השנוי במחלוקת.

ארגונים ופוליטיקאים אלה טוענים כי תאי התינוקות "מגנים על זכותו של הילד לחיות" וכבר הצילו "מאות תינוקות חדשים". בצרפת והולנד האמהות אינן מחויבות למסור את שמן בעת נטישת התינוק. בבריטניה נטישת תינוקות בחשאי נחשבת לפשע.

ואולם, בכירים באו"ם טוענים כי תאים אלה מפרים חלקים מרכזיים באמנה לזכויות הילד (UNCRC), שלפיה כל ילד חייב לדעת מי הוריו, גם אם הופרד מהם, וכי מדינה "חייבת לכבד את הזכות של הילד לקיים קשרים אישיים ומגעים אישיים עם שני הוריו".

לדברי מריה הרצוג, החברה בוועדת האו"ם, טיעוני התומכים בהקמת התאים מיושנים ופוגעים במאמץ לשפר את מצבם של הילדים ברחבי העולם. "כמו במדינות רבות בתקופת ימי הביניים, אנחנו רואים עתה אנשים שטוענים כי תיבות אלה מונעות רצח של תינוקות אף על פי שאין לכך שום הוכחה כלשהי". הרצוג, פסיכולוגית ילדים ידועה מהונגריה, טוענת שיש להחליף את התאים בסיוע ממשלתי טוב יותר בכל הקשור לתכנון המשפחה, ייעוץ לנשים ותמיכה בהריונות לא מתוכננים.

היא השוותה את התנועה המתעוררת באירופה למען תאי התינוקות לימין הדתי בארה"ב. "המצב עתה דומה מאוד לארה"ב, שבה מאז 1999 מתפשטת ב‑50 מדינות תוכנית בשם ‘מקלט בטוח' המצדדת בתיבות להנחת תינוקות, תוך דחייה מוחלטת של האמנה".

בשנה שעברה פנתה האמנה לממשלת צ'כיה, שבה הונחו 44 תיבות תינוקות מאז 2005, וביקשה ש"תנקוט בהקדם האפשרי בכל הצעדים הדרושים לסיום התוכנית הפסולה הזאת".

הפולמוס בעניין חצה גבולות ברחבי היבשת, שעה שיותר מ‑20 חברים בפרלמנט האירופי מהימין, בהם נשיא הונגריה, חתמו על עצומה נגד ועדת האו"ם וטענו כי תיבות התינוקות "מציעות פתרון לנשים שלרוע מזלן אינן יכולות להסתיר את הריונן וחוששות לגשת ולפנות לשירותי הרווחה והבריאות".

מנפרד ובר, חבר הפרלמנט האירופי מגרמניה וסגן יו"ר "מפלגת העם האירופי",­ מפלגת המרכז-ימין הגדולה ביותר בפרלמנט, היה אחד החותמים על העצומה. לדבריו, בסוגיית התאים לתינוקות מעורבות "זכויות מנוגדות שמתחרות זו בזו". "אף על פי שאני משוכנע שעדיף לילד לגדול במשפחתו המקורית, לביטחונם של ילדים יש עדיפות על פני שאיפתם להכיר את הוריהם הביולוגיים", הוא אומר.

תיבות התינוקות זוכות לפופולריות הולכת וגדלה. מתוצאות סקר שנערך בשווייץ ב‑2011 עולה כי 87% מהנשאלים סבורים שהתיבות "מועילות" ו"מועילות מאוד", ויותר מרבע מהנשאלים אמרו שנחוץ להתקין אותן בכל בית חולים.

הרצוג אומרת כי נתונים אלה לא ירתיעו את הוועדה. "אנחנו בודקים באיזו מידה מקיימות המדינות את האמנה. בדקנו לאחרונה את המצב בצ'כיה, ואוסטריה היא עתה הבאה בתור". מומחים רבים תומכים בעמדתה.

קווין בראון, מ"המרכז לפסיכולוגיה משפחתית" באוניברסיטת נוטינגהאם, השלים באחרונה מחקר מקיף על תופעת תיבות התינוקות. לדבריו, מ‑27 המדינות החברות באיחוד האירופי, פעילים עדיין תאים ב‑11 מדינות, בהן אוסטריה, בלגיה, צ'כיה, גרמניה, הונגריה, איטליה, לטוויה, ליטא, פולין, פורטוגל וסלובקיה.

"יש הוכחות שמספר התיבות הולך וגדל וכי דווקא גברים או קרובי משפחה הם בדרך כלל אלה שנוטשים את התינוקות", הוא אומר. "ולכן מתעוררת השאלה מה תפקידן של האמהות בנטישת התינוקות ואם הן הסכימו לוותר על התינוקות שלהן. בנוסף, צריך לשאול אם נטישה אנונימית מאפשרת לשלטונות לבדוק אם יש סיכוי שהתינוק יישאר בפיקוח של קרובי משפחה אחרים".

בראון מצא במחקרו כי בליטא ובצ'כיה מושארים בתיבות שבעה תינוקות בממוצע בכל שנה, ואחריהן פולין, שבה מושארים שישה תינוקות, והונגריה וסלובקיה, שבהן מושארים ארבעה. הוא גם הדגיש שתופעת תאי התינוקות שגשגה במזרח אירופה בתקופה הפוסט-קומוניסטית.

פוליטיקאים מהגוש הקומוניסטי לשעבר חולקים על מסקנות אלה. מירוסלב ניקולאז'יק, נציג בפרלמנט האירופי מטעם סלובקיה, אומר כי הרעיון הקומוניסטי היה "לקחת בכוח תינוק ממשפחה שנחשבה לאויבת המשטר ולהכניס אותו לבית יתומים של המדינה. אם סעיף שמונה באמנת זכויות הילד הטוען לזכות של הילד לשמור על זהותו עלול להביא למותו של ילד לא רצוי, סעיף זה שגוי ויש לשנות את האמנה".

במערב אירופה סוגיה זו מורכבת בגלל המנהגים הדתיים והחוק. סארי אסאייה, חברה בפרלמנט האירופי מפינלנד, הצביעה על העובדה שבסקנדינוויה יכולות "שתי לסביות לקבל זרע ממקור אנונימי וללדת ילדים. הן אינן יודעות מי התורם. אם כך, עולה השאלה מהן זכויות הילד? האו"ם טועה בכל הנוגע לתיבות התינוקות".

גרמניה, המעצמה הכלכלית הגדולה ביותר באירופה, צפויה להיות המדינה הבעייתית ביותר. במדינה פועלות 80 תיבות תינוקות בכל רחבי המדינה. החוקה הגרמנית קובעת כי לכל אזרח יש זכות "להכיר את מוצאו", וכי לאבות יש זכות להשתתף בגידול ילדיהם.

שני חוקים אלה מופרים בשעה שאישה יולדת בעילום שם. הרשויות מתייחסות בסובלנות אל תיבות התינוקות, אולם השנה העלו כמה שרים בממשלה את האפשרות לכונן "מסגרת חוקית חדשה ללידות שנעשות בחשאי".

"מכון הנוער הגרמני" גילה בפברואר כי הרשויות בגרמניה איבדו את עקבותיהם של כ‑20% מכל התינוקות הנטושים, ובכך חיזק את ידיהם של כל אלה שרוצים לשים קץ למנהג זה. ואולם, חבר הפרלמנט האירופי ברנד פוסלט, מחותמי העצומה נגד ועדת האו"ם, טוען כי "הניסיון שלנו עם תיבות התינוקות במינכן למשל, שתוחזקו על ידי מנזרים באזור, היה חיובי. אני מודע לבעיות, אולם לדעתי, עדיף להגן על ילדים בסיכון ולדאוג לכך שהם יישארו בחיים. כל שאר הבעיות ניתנות לפתרון בעזרת רצון טוב. המטרה היא לשמור על הילדים בחיים. אין זה מתפקידה של ועדת או"ם להחליט מה נעשה כדי לעזור לילדים שנולדו או שעדיין לא נולדו".

תיבת התינוקות הראשונה בצ'כיה נמצאת בבניין רעוע מהתקופה ההבסבורגית, השייך לבית חולים פרטי בפאתי פראג. היא הוצבה בכוונה במקום מבודד כדי לאפשר לאמהות להניח בה תינוקות מבלי להיחשף. בתיבה עלונים בצ'כית, ברוסית ובאנגלית המציעים עזרה לכל אם המשנה את דעתה בנוגע לנטישת תינוקה. כשתינוק נעזב, נשמע בבית החולים צלצול המזעיק את האחיות. התינוק מועבר לצד השני של הקיר ונלקח לטיפול. לדברי לנקה בנדיקטובה, האחות הראשית, 17 תינוקות הושארו כאן מאז פתיחת בית החולים בשנת 2005.

התיבה היא אחת מ‑50 תיבות דומות שהונחו ברחבי המדינה על ידי "המוסד למען ילדים נטושים", ארגון פרטי המנוהל על ידי לודביק הס, אביהם של 20 ילדים, מהם 12 מאומצים. הס מתאר עצמו כמשורר ויזם ואומר שהוא פועל ממניעים הומניטריים. מאחר שעלות כל תיבה כזו הוא 40 אלף אירו, אנשי הארגון מגייסים תרומות מיזמים עשירים או חברות ובנקים. לדברי הארגון, הודות לתיבות האלה "ניצלו" 75 תינוקות.

לא כולם תומכים בתיבות לתינוקות בצ'כיה. כמה מבתי החולים הציבוריים מסרבים להתקין אותן ורבים מעורכי הדין, השופטים והארגונים למען זכויותיהם של ילדים מבקרים את התופעה וטוענים כי היא פוגעת בזכויות הילד. ואולם, אמיל מאצ'אלק, מהמוסד למען ילדים נטושים, התיבות חיוניות כי הן מסייעות לנשים רווקות עניות הסובלות לעתים קרובות ממצוקה קשה ומאפשרות אימוץ ילדים לא רצויים.

מטרת הארגון, לדבריו, היא שבכל מחוז תהיה תיבה שכזו. לדברי מאצ'אלק, רעיון התיבות מבוסס על מנהג מתקופת רומי העתיקה. "לפני התקנת התיבות, ילדים רבים הוכנסו למוסדות מיוחדים וחייהם שם לא היו טובים. כעת אנחנו יכולים למצוא להם הורים חדשים. זה מזרז את תהליך האימוץ, שאיטי מאוד בארצנו", הוא אומר.

תרגום: גילה דקל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ