עלה לרשת קטלוג אוסף האמנות של סגנו של היטלר

4,263 יצירות שבזז, החרים או רכש הרמן גרינג הועלו לאתר של המוזיאון להיסטוריה גרמנית בברלין. המטרה: לסייע באיתור היורשים

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עופר אדרת
עופר אדרת

מוזיאון ההיסטוריה הגרמנית שממוקם בברלין העלה אתמול (רביעי) לאינטרנט את הקטלוג המלא של אוסף יצירות האמנות של הרמן גרינג, אחד מבכירי המשטר הנאצי, שהיה "מספר 2" של היטלר. גרינג, אספן אמנות כפייתי, החזיק באלפי ציורים, תמונות, פסלים, עבודות יד וחפצי אמנות מסוגים שונים. את חלקם בזז, החרים או "שאל" מהאזורים שכבשו הנאצים. את חלקם רכש כחוק.

הקטלוג מכיל מידע על 4,263 פריטים, שהתווספו לאוסף של הבכיר הנאצי מסוף שנות ה-20 ועד תום מלחמת העולם השנייה ב-1945. הוא כולל בין היתר יצירות אמנות של רמברנדט, ולאסקז ובוטיצ'לי, שהגיעו לידיו של גרינג מאספנים פרטיים וממיטב המוזיאונים בפאריס, אמסטרדם, בלגיה, איטליה, שווייץ ופולין.

המוזיאון מייעד את הקטלוג החדש כמקור מידע למי שחוקר ומתעניין באמנות בתקופה הנאצית וכן למי שעוסק במאמצים להשיב רכוש גנוב ששדדו הנאצים מיהודים בשואה, בתקווה שהקטלוג יסייע לאתר בעלי יצירות גנובות. פריטים רבים מהאוסף של גרינג לא הוחזרו לבעלים וליורשים החוקיים עד היום ומצטרפים ליותר מחצי מיליון יצירות שגנבו הנאצים אשר טרם הושבו לבעליהן. חלקן אף מוצגות במוזיאונים ברחבי העולם, כולל בישראל.

מבדיקה שערכו הרשויות בגרמניה עלה כי 300 מהיצירות שבאוסף של גרינג נמצאות בבעלות ממשלת גרמניה. בשש השנים האחרונות היא פועלת לאיתור בעליהן ויורשיהן. בקטלוג המקוון אפשר לערוך חיפוש פרטני או לעיין באלפי הפריטים לפי חתכים שונים, דוגמת שם היצירה, האמן או בעליה הקודמים. הוא מצטרף לכמה מאגרי מידע אלקטרוניים ומקוונים נוספים שהוקמו בשנים האחרונות בניסיון להתחקות אחר מקור יצירות גנובות ולהשיבן לבעליהן.

גרינג (מימין) עם היטלר בוועידת המפלגה הנאצית בנירנברג, 1936צילום: אי–פי

גרינג, יליד 1893, מילא תפקידים בכירים במשטר הנאצי. בין היתר הקים את הגסטאפו, כיהן בתפקידי שר שונים והיה מפקד חיל האוויר. רשמית הוא אף נחשב ליורשו של היטלר. גרינג הוא גם החתום על מה שנתפס כהוראה הראשונה של המשטר הנאצי להשמדה שיטתית של היהודים. במשפטי נירנברג הוא נידון למוות אך כמה שעות לפני תלייתו, בסוף 1946, התאבד בתאו.

הקטלוג המלא באתר מוזיאון ההיסטוריה הגרמנית

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ