הארץ

התביעה הנורווגית קראה אחר הצהריים (חמישי) לבית המשפט באוסלו להגדיר את רוצח ההמונים אנדרס ברינג בריוויק - בלתי שפוי. ברייוויק רצח ביולי אשתקד 77 בני אדם ופצע 242 נוספים בפיצוץ מכונית ממולכדת סמוך למטה הממשלה באוסלו, ובטבח במחנה הקיץ באי אוטויה. במהלך שלב הסיכומים במשפט, אמר התובע סוון הולדן כי לנוכח הספקות הקיימים ביחס למידת שפיותו של בריוויק, יש לשלוח אותו לאשפוז פסיכיאטרי בכפייה ולא לבית סוהר. הולדן, שדבריו צוטטו על ידי הבי-בי-סי, הסביר כי ההחלטה לדון אדם פסיכוטי לכלא גרועה יותר מההחלטה לדון אדם שפוי למוסד פסיכיאטרי.

ההחלטה בשאלת שפיותו של בריוויק תיקבע על ידי הרכב של חמישה שופטים, ותהיה לה השפעה מכרעת על האופן שבו ירצה הרוצח הנורווגי את עונשו. אם ייקבע כי היה שפוי – יישלח בריוויק ל-21 שנות מאסר, עם אפשרות להארכת מאסר במקרה שייקבע שקיימת סכנה שיחזור על מעשיו. אם יימצא לא שפוי – ירצה ברייויק עונש מאסר עולם במוסד סגור. פסק הדין במשפט שטלטל את נורווגיה צפוי להינתן בחודש הבא או בעוד כחודשיים. סנגוריו של בריוויק צפויים להשמיע את סיכומיהם מחר.

הרוצח הנורווגי בן ה-33 טען לכל אורך משפטו לשפיות. הוא הסביר כי ביצע את מעשיו בשל הצורך לעצור את מדיניות הרב-תרבותיות של נורווגיה ואת תהליך ההתאסלמות במדינה. לדבריו, רק ההכרה בו כאדם שפוי תיאלץ את האומה הנורווגית ואת העולם התייחס לעמדותיו ברצינות.

ברייוויק מאזין לחוות דעת פסיכיאטרית במשפטוצילום: רויטרס

בריוויק סיפר במשפטו כי חבריו ומשפחתו ניתקו כל קשר איתו. הוא לא הביע חרטה על מעשיו והדגיש כי היה מבצע אותם שוב כדי להגן על בני עמו. הוא הודה בכל האישומים ואמר כי ביצע את המעשיו משום שהנרצחים בגדו בנורווגיה ותמכו בהגירה. הוא כן התנצל על מותו של אחד הנרצחים בפיצוץ המכונית באוסלו והסביר כי לא התכוון להרוג "אזרחים". עם זאת, כשנשאל אם הוא מצטער על רצח 69 הנערים במחנה באי אוטויה, ענה בשלילה ואמר שמדובר במחנה פוליטי.

מידת שפיותו של בריוויק נמצאת במחלוקת מאז נעצר על ידי משטרת נורווגיה. חוות דעת פסיכיאטרית ראשונה קבעה כי הוא שפוי ואילו אחרת הצביעה על כך שהוא סובל מסכיזופרניה פרנואידית ולכן אינו אחראי למעשיו. אל חוות הדעת הטוענת כי בריוויק שפוי הצטרפו דעותיהם של מומחים שבדקו את בריוויק לאורך תקופת המעצר והמשפט.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ