הישג לרשתות השידור האמריקאיות |

בוטלו קנסות על שימוש בקללות ובעירום בתוכניות טלוויזיה

גופי השידור הממוסדים עתרו נגד מדיניות המועצה הפדרלית לתקשורת, וטענו כי בעידן של ערוצי כבלים ואינטרנט, הרגולציה מיושנת ופוגעת בחופש הביטוי

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

בית המשפט העליון של ארה"ב קיבל אחר הצהריים (חמישי) את עתירת גופי השידור הממסדיים נגד המגבלות, הקנסות והסנקציות המוטלות עליהם בנוגע לשידור עירום וניבולי פה במשדרי טלוויזיה. השופטים פסקו כי המדיניות והסטנדרטים שהציבה המועצה הפדרלית לתקשורת (FCC), המשמשת כרגולטור בנושאים אלה, מעורפלים ולא ברורים. היקף הקנסות שבוטלו נאמד ב-1.2 מיליון דולר.

עם זאת, בית המשפט העליון בחר שלא לעסוק בשאלה מהותית יותר הנוגעת לשאלה: האם פעולות המועצה פוגעות בחופש הביטוי ונוגדות את התיקון הראשון לחוקה. במקום זאת, הסתפקו השופטים באמירה כללית, לפיה המועצה "רשאית לשנות" את מדיניותה.

גופי השידור הממוסדים - רשת פוקס, סי-בי-אס, אן-בי-סי ואי-בי-סי - טענו לאורך הדיונים כי בתקופה שבה ערוצי כבלים כמו HBO משופעים בתכנים בוטים, קל וחומר אתרי האינטרנט, הרגולציה הממשלתית בעניין מיושנת ופוגעת בחופש הביטוי. הרשתות ביקשו לבטל החלטה מ-1978 שאישרה למועצה להטיל הגבלות על תכנים המשודרים בשעת צפיית השיא. כיום נאסר על רשתות השידור לשדר עירום וקללות עד השעה 22:00 מחשש שילדים יצפו בהם והן צפויות לקנס אם יפרו את ההוראה. ערוצי הכבלים אינם כפופים להגבלות אלו.

בין היתר טענו הרשתות כי ההגבלות אינן מיושמות באופן אחיד: כך למשל, המועצה החליטה שלא להעניש את רשת אי-בי-סי על שידור הסרט "להציל את טוראי ראיין" שבו אלימות מילולית ופיזית - בעודה מטילה קנסות בגין שידור קללות בתוכניות אחרות. מקרה אחר שנדון בעתירה הוא קנס שהוטל על רשת אי-בי-סי בעקבות הצגת ישבן עירום של שחקנית בפרק של הסדרה "NYPD" ב-2003. לעומת זאת, ההפרה המשמעותית ביותר שאירעה בעשור האחרון, ובה חשפה הזמרת ג'נט ג'קסון את שדיה במהלך הופעה במחצית משחק הסופרבול, לא נכללה במסגרת העתירה.

המועצה הפדרלית לתקשורת טענה מנגד כי גם בעידן של אינספור ערוצי בחירה, רשתות השידור צריכות להיות מעין "חוף מבטחים" של תכנים מתונים יותר. לטענתה, תאגידי התקשורת הגדולים מחזיקים באולפני סרטים וערוצי כבלים שבהם הם יכולים לשדר תכנים בוטים כאוות נפשם, וממילא ההגבלות אינן חלות בשעות הלילה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ