קלינטון: בכירים באיראן רוצים תקיפה כדי להישאר בשלטון

שרת החוץ האמריקאית הוסיפה כי "איראן תמיד מנסה לגרום לנו לדבר על דברים אחרים, רק לא על תוכנית הגרעין שלה"

נטשה מוזגוביה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נטשה מוזגוביה

שרת החוץ האמריקאית הילארי קלינטון אמרה אתמול (ד') בראיון כי בכירים במשטר באיראן מעוניינים ליצור פרובוקציות שיגררו תקיפה בשטחם, משום שכך ישמרו את שלטונם. "בצמרת האיראנית יש האומרים שתקיפה מבחוץ היא הדבר הכי טוב שיכול לקרות להם, כי זה יעניק לגיטימציה למשטרם", הסבירה קלינטון, "בצד הנצי שלהם יש האומרים שהם יחוללו פרובוקציה כדי שתגרום לתקיפה, וכך יוכלו להישאר בשלטון כמה שירצו".

כשנשאלה אם לאיראן יש תפקיד כלשהו במאמצים לסיים את המשבר השיבה קלינטון כי "איראן תמיד מנסה לגרום לנו לדבר על דברים אחרים, רק לא על תוכנית הגרעין שלה". היא הוסיפה כי מלבד הסיוע שאיראן מעניקה למשטר אסד בסוריה, היא מאפשרת לו לבצע את תוכניותיו לדיכוי האופוזיציה. "הבעיה עם איראן היא לא רק האיום שהיא מעמידה בפנינו או בפני ישראל, אלא הפצת הנשק הגרעיני", הוסיפה קלינטון, "הצבא יחליט כמה זמן ייקח להם להגיע לפצצה, ואם יכינו שלוש או ארבע פצצות. בנקודה מסוימת עלינו לומר שזה פשוט לא יקרה".

שרת החוץ קלינטון עם שר ההגנה פאנטה, בשבוע שעברצילום: אי-אף-פי

קלינטון התייחסה בראיון גם לחוסר הנכונות של רוסיה לשנות את מדיניותה כלפי משטר אסד. "הייתי עם הנשיא אובמה במקסיקו וקיימנו פגישה של שעתיים עם הנשיא פוטין. הם לא רוצים להתקרב לזה", סיפרה, "אפשרות ההתערבות מהווה איום לדידם, והם דוחים את זה על הסף". לדבריה, הנשיא אסד מאמין עדיין כי ביכולתו לדכא את המורדים. "הוא עדיין לא הפנים שהלגיטימיות שלו התפוגגה ושהוא במדרון בדרך למטה", אמרה, "מלבד זאת, האופוזיציה עדיין לא סיפקה מנהיג שיכול לאחד את הכוחות בסוריה ומחוצה לה, והמגזר העסקי עדיין תומך באסד".

מומחים לבית הנבחרים: "יש להיערך לאופציה צבאית"

מומחים שהופיעו אתמול בפני הוועדה לכוחות החמושים של בית הנבחרים האמריקאי קראו לגבש "מסלול שלישי" בהתמודדות עם איראן, ובמרכזו "הכנות אמינות ובולטות לקראת האופציה הצבאית", כולל חיזוק יכולותיה הצבאיות של ישראל לבצע תקיפה נגד מתקני הגרעין של איראן.

בדיון אמר הסנאטור לשעבר צ'רלס רוב כי "הגישה הכפולה של דיפלומטיה וסנקציות הוכיחה שזה פשוט לא מספיק". לדבריו, ניסיון העבר מראה שאיראן מוכנה לשנות התנהגותה רק לנוכח איום צבאי אמין עליה. "מה שיעזור לגרום לאיראן להאמין שארצות הברית רצינית היא הצבת מפציצים אסטרטגיים באזור, מצוידים בפצצות חודרות בונקרים, לחזק הגנה של הצי החמישי באזור נגד תקיפת תגמול אפשרית מצד איראן, ביצוע תרגילים צבאיים נרחבים עם בעלות הברית באזור,  וגם אספקה לישראל של מתדלקות המטוסים  KC-135 ופצצות חודרות בונקרים", אמר רוב.

רוב הדגיש שהוא לא קורא לישראל לנקוט פעולה צבאית חד-צדדית נגד מתקני הגרעין של איראן, אלא שעל ארצות הברית לחזק את היכולות של ישראל כדי שאיראן תתייחס לאיום בצורה רצינית יותר. "אנו לא מקדמים עוד מלחמה באזור, אלא רוצים שהמשבר ייפתר בדרכי שלום", הוסיף, "הדיפלומטיה פשוט לא עשתה את העבודה". חברי הקונגרס הרפובליקאים הסכימו עם המומחים, אך הביעו חשש שקיצוץ כחצי מיליארד דולר, הצפוי בתקציב הפנטגון, מחבל באמינות האיום הצבאי נגד איראן. הדמוקרטים הביעו חשש שהקונגרס נגרר לאווירה שהיתה לפני התקיפה בעיראק. 

דייוויד אלברייט, נשיא המכון למדע והבטחון הבינלאומי, אמר שהוא מאמין שהאיום בתקיפה הצבאית מצד אובמה הוא "אמיתי", אך הוסיף כי "תקיפות נקודתיות פשוט לא יעבדו בפני עצמן". אלברייט אמר שהוא מאמין שלאיראן אין מתקן שלישי סודי, וכי כשהמשטר יחליט לייצר פצצה, יהיה מספיק זמן לזהות זאת ולהגיב. בתוך כך, המשנה לראש הממשלה, שאול מופז, המבקר בימים אלה בוושינגטון, אמר שלשום (ג') כי אם לא תהיה ברירה אחרת מלבד תקיפה צבאית, ארצות הברית ומדינות המערב יהיו אלה שיידרשו להוביל אותה. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ