עדות בקונגרס: לחיל האוויר חסרים מטוסי תדלוק ופצצות לתקיפה באיראן

הסנאטור לשעבר צ'ארלס רוב סקר את פערי ההצטיידות של צה"ל לקראת מבצע באיראן וקרא לממשל אובמה לתגבר את היכולת הישראלית כסיוע למיקוח הדיפלומטי

אמיר אורן
אמיר אורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיר אורן
אמיר אורן

כדי לבצע תקיפה יעילה של מתקני הגרעין זקוק חיל האוויר הישראלי לתגבור כושר התדלוק של מטוסי הקרב ול-200 פצצות נוספות ממשפחת ״מכסחות הבונקרים״. כך אמר הסנאטור לשעבר , . רוב הציג את פערי ההצטיידות של צה״ל לקראת מבצע באיראן, וקרא לממשל אובמה למסור לישראל שלושה מתדלקים אוויריים מדגם 135 KC, ולהגדיל מ-100 ל-300 את מספר הפצצות המיועדות לפגיעה במתקנים מבוצרים ותת-קרקעיים.

בעדותו הזהיר רוב כי בתקיפה ישראלית באיראן גלום סיכון וכי המבצע לא יצליח להשיג את מטרתו - הרתעת איראן משיקום המערך הגרעיני שלה או שלילת יכולתה לעשות זאת. לדבריו, הן אם המבצע יצליח והן אם לאו, צפויות פעולות תגמול של איראן ובאות כוחה, ובראשן חיזבאללה, נגד ישראל. אלה יכללו מתקפת טרור ברחבי העולם ועלייה חדה במחירי הנפט. עם זאת, הדגיש, נשק גרעיני בידי איראן יהיה מסוכן יותר.

רוב הוסיף כי - כמו גם האמריקאית - לתקוף באיראן יסייע ללחוץ על איראן במיקוח הדיפלומטי מולה ולשכנע את רוכשות הנפט מאיראן לציית לעיצומים המוטלים עליה. לדברי רוב, אספקת מטוסי התדלוק והפצצות תתרום לשיכוך החשש הישראלי ובכך גם לדחיית מועד המבצע, ואם בסופו של דבר תתבצע תקיפה, מוטב שתושג בו הצלחה.

רוב דיווח לחברי הקונגרס כי מאז 2006 סופקו לישראל 100 פצצות ״מכסחות בונקרים״ מדגם GBU-28 וכי היא זקוקה ל-200 פצצות מהדגם המשופר GBU-31. דגם זה, אמר, ניתן להטלה מאותם מטוסים (אף-15 ואף-16). לדבריו, החודרן של שני הדגמים זהה, אך ערכת-זנב משוכללת מאפשרת לו פגיעה מדויקת יותר במטרה. התוצאה, אמר רוב, תהיה החמרת הנזק יגרמו למטרות תת-קרקעיות, הגדלת מספר המטוסים שיוכלו להשתתף בתקיפה והשארת יכולת לביצוע מטסים חוזרים אם יתברר שלא היה די במטס הראשון.

רוב, יו"ר משותף מטעם המפלגה הדמוקרטית של ארגון דו-מפלגתי לסיכול ההתגרענות האיראנית, הבהיר שהוא תומך בקיום שלושה נתיבים מקבילים של משא-ומתן, עיצומים והכנת יכולת צבאית אמריקאית לתקיפה, להגנה מפני טילים ולאספקת נשק למדינות המפרץ, בנוסף לחיזוק צה"ל. הוא הביע תמיכה בהסכם שיושג במשא ומתן כחלופה המועדפת, אך קרא לקונגרס לממן רכישת פצצות על המוטלות ממפציצי בי-52, חודרות לבונקרים בעומק של 60 מטרים "ולכן יעילות לניטרול המתקנים התת-קרקעיים של איראן". עד כה הצטייד חיל-האוויר האמריקאי ב-20 פצצות בלבד מדגם זה.

הסנאטור לשעבר צ'ארלס רובצילום: אי–פי

רוב היה קצין בחיל-הנחתים והוצב בבית הלבן כשלישו הצבאי של הנשיא לינדון ג׳ונסון. הוא נישא לאחת מבנותיו של הנשיא, כיהן כמושל וסנאטור וממשיך להתעדכן בחומרי מודיעין. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ