סינגפור - לא מה שחשבתם

סינגפור אינה עוד גן עדן של בעלי אינטרסים חסרי תודעה פוליטית. היחלשות מפלגת השלטון ורצון ליצור תדמית ליברלית משנים את פני המדינה, שנשטפת לאחרונה בגל של מחאה אזרחית

אנדרו ג'ייקובס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנדרו ג'ייקובס

אלו שרגילים לראות בסינגפור עיר-מדינה משגשגת וגן עדן של בעלי אינטרסים חסרי תודעה פוליטית ומכורים לקניות, יופתעו מגל המחאה האזרחית ששוטף את האי הזעיר והצפוף. באחד מסופי השבוע האחרונים הפגינו מאות בני אדם בפארק מקומי בקריאה לביטול חוק דרקוני נגד פעילות חתרנית. בה בעת התאספו כתריסר תושבים וצילמו עצי בניאן ומצבות היסטוריות, במחאה שקטה נגד תוכניות הממשלה לקבור אותם תחת כביש מהיר. בצד השני של העיר, עוסקים פעילים למען הקהילה הגאה בתכנון עצרת, שבה צפויים ליטול חלק אלפי בני אדם.

מוקדם עדיין להכריז על תחילת עידן חדש של מחאות עממיות קולניות או בגסיסת השלטון החד-מפלגתי בסינגפור. ואולם, פעילים חברתיים ופרשנים פוליטיים מציינים שהעם הסינגפורי כבר אינו נרתע מפעולות מחאה נגד ההנהגה הפטרנליסטית וסגנון השלטון האוטוקרטי.

"אנשים חשים יותר נינוחים וגם הממשלה הופכת יותר ליברלית", אומר וינסנט צ'נג (65). צ'נג הוא עובד סוציאלי לשעבר, קתולי שנלכד בידי השלטונות בסוף שנות ה‑80, עונה, והיה נתון במעצר במשך שלוש שנים לאחר שהואשם בסיוע לקשירת קשר מרקסיסטי.

השינוי בסינגפור ניכר בתחומים רבים ומגוונים. בטקס קבלת סטודנטים לאוניברסיטה שנערך בחודש שעבר הותקף סגן ראש הממשלה טאו צ'י האן בשאלות נוקבות בעניין המגבלות שהוטלו על אמצעי התקשורת והדמוקרטיה המקרטעת במדינה.

אנשים שנכחו באירוע דיווחו שטאו הופתע מעזות המצח של הקהל, שבשנים קודמות, היה, מן הסתם, מאזין ללא מחאה לנאומו הנלהב על אודות יתרונות העבודה הקשה וההקרבה העצמית. לא מפתיע לגלות כי הרשתות החברתיות מובילות את התעוזה העממית החדשה.

פייסבוק, ולצדו כמה אתרים מקומיים, נותנים במה לביקורת על הממשלה ולדיון פורץ גבולות, שנעדר כמעט לגמרי מאמצעי התקשורת הרגילים הפועלים תחת מגבלות קשות.

השלטון, השואף למשוך מוחות ומשקיעים מחוץ למדינה, פועל לריכוך תדמיתה של סינגפור, שנודעה באובססיה לחוקים ותקנות, ובהם איסור על לעיסת מסטיק. זו אחת הסיבות להימנעותו מהטלת מגבלות על השימוש ברשת. רבים מהפעילים, ובעיקר הקולניים שבהם, הם צעירים, מקושרים, ומתייחסים בציניות לטענת הממשלה שביכולתה לשמר בכוחות עצמה את השגשוג ואת ההרמוניה החברתית שהפכה את האי דל המשאבים לכלכלה המתקדמת באזור ומהמובילות בעולם.

"בעבר נהגנו לנהל דיונים שקטים בבתי קפה", מעיד צ'יונג יאומינג, 30, עורך אתר "אזרח אונליין", המפרסם חדשות מקומיות לצד מאמרי פרשנות נוקבים, "אבל כעת אנשים כמעט שאינם חוששים לבטא את דעותיהם בפומבי".

פעילים מעידים כי השינוי החל בסוף שנות ה‑90, ואולם פעולות המחאה המקומיות צברו

תאוצה בשנה האחרונה, לאחר שהמפלגה השלטת, "מפלגת הפעולה העממית", איבדה שישה מושבים מתוך 89 המושבים בפרלמנט. אף שהמפלגה שולטת ביד רמה בפוליטיקה המקומית מאז 1959,

(ראש הממשלה לי סיין לונג הוא בנו של לי קואן יו, אביה המייסד של סינגפור), בבחירות שהתקיימו במאי השנה צנחה התמיכה במפלגה באופן ניכר והגיעה לשפל חסר תקדים- 60% בלבד, 6% פחות משיעור התמיכה שבה זכתה בבחירות הקודמות.

טרנס ג'ונג, מרצה בכיר במכון לחקר דרום מזרח אסיה בסינגפור, אמר שתוצאות הבחירות הניעו את מנהיגי סינגפור לרכך את יחסם לפעילות חברתית עממית. "מאז הבחירות הכלליות, השתנתה

התנהלותה של הממשלה בשטח", ציין, "היא שואפת להיתפש כמנהלת דו-שיח עם הארגונים החברתיים האזרחיים, ואולם חוששת שהעם יראה בכך חולשה וכניעה ללחץ ציבורי".

חשדנותם ההדדית של הממשלה והארגונים החברתיים באה לידי ביטוי בחילוקי הדעות על בניית הכביש המהיר שיחצה את בית הקברות הגדול בוקיט בראון, והתוכניות לבנות בתי מגורים בשטחו.

ארגונים לשמירה על הסביבה שכנעו בשנה שעברה את הממשלה להפוך מסילת רכבת נטושה ל"מסדרון ירוק" באורך 40 ק"מ.

עכשיו הם טוענים שיש להפוך את בוקיט בראון, שבו טמונים אישים בולטים ודמויות חשובות בהיסטוריה של המדינה, לשמורת טבע, שבה יוכלו התושבים להתחבר לעברם. יותר משלושת אלפים בני אדם השתתפו בסיורים שארגנו הארגונים במקום, וחתמו על עצומות למען שימור בית הקברות.

באחד מימי הראשון בחודש האחרון, הצטרף בנג טאנג, מורה בן 40, לסיור במקום בחברת הוריו, שביקשו לאתר קבר של קרוב משפחה. הקבוצה התענגה על הצמחייה העשירה וצפתה בציפורים המקננות במקום. מאז שנות ה-70 לא נוספו קברים חדשים לבית העלמין. טנג טוען כי הדור המבוגר אינו נוטה להתנגד באופן פעיל לממשלה ואולם בני דורו לא מהססים לפעול למען נושאים הקרובים ללבם. "אם נקים מספיק רעש, אולי הממשלה תימלך בדעתה", אמר טנג.

פעילים למען זכויות של הומואים נוקטים גישה יותר תקיפה במאבק נגד אפליית האוכלוסייה הגאה, המעוגנת, לדבריהם בחוק האוסר קיום יחסי מין בין גברים. יצוין שמדובר בחוק שכמעט שאינו נאכף. אחד משיאי הפעילות הוא עצרת המונית שתתקיים ב-30 ביוני בפארק הונג לים, ונקראת "הנקודה הוורודה". משתתפי האירוע מתבקשים להתלבש בבגדים ורודים. הם מצטופפים במרכז מדשאה בפארק ויוצרים עיגול ורוד ענק המואר מלמעלה. אירוע הנקודה הוורודה שהתקיים ב-2009 משך אליו יותר מאלף פעילים ובני אדם.

המארגנים מקפידים שלא לכנות את האירוע הפגנה. כמו כן, ביקשו מאורחים זרים לכבד את החוק האוסר על תושבי חוץ להשתתף בעצרות המתקיימות בפינת הנואמים בפארק, האתר היחידי שבו מותר לאזרחים על פי חוק לשאת דברים בפומבי. רבים מחשיבים את העצרת למען ביטול החוק נגד פעילות חתרנית שהתקיימה ב‑2 ביוני לאירוע מכונן. העצרת התקיימה ביום השנה ה‑25 של מבצע ספקטרום, שבו נערכה פשיטה של הרשויות על בתיהם של פעילים חברתיים. 22 בני אדם נעצרו, ובהם מנהיגי סטודנטים, עורכי דין ומורים, אשר נחטפו מבתיהם באישון ליל, ואולצו, בתנאי חקירה קשים, להודות בקשירת קשר נגד הממשלה.

לדברי גורמים משפטיים, יותר מ‑2,600 בני אדם נלקחו בידי הרשויות, בחסות חוק הביטחון הפנימי המתיר לכוחות הביטחון לעצור חשודים ללא משפט. דובר משרד הפנים דחה בקשה לראיון הנוגע לחוק. הוא העדיף לצטט הודעה רשמית שפורסמה באחרונה, ולפיה החוק חיוני להגנה מפני איומים על ביטחון המדינה. משרד הפנים, נכתב בהודעה, דוחה את הדרישה לחקור את מעצרי סוף שנות ה‑80, בטענה שהיו מוצדקים לתקופה ההיא. "אף שכעת מדובר באיום מרוחק, בשעתו נשקפה לסינגפור סכנה של ממש מהקומוניזם. לולא נקטה הממשלה צעדים נחושים, היתה סינגפור עלולה להיות במצב שונה לגמרי היום", נטען.

קונסטנס סינגאם, 75, פעילה חברתית ותיקה שהיתה בעבר נשיאת ארגון הנשים הגדול במדינה, אמרה שמבצע ספקטרום הותיר בסינגפור צלקות עמוקות שלא הגלידו עדיין. "המבצע הטיל צל גדול עד כדי כך, שאנשים עדיין חוששים להתבטא באופן חופשי", הוסיפה.

ברקע לדבריה של סינגאם נשמע צמד זמרים מלווה בגיטרות, ששר שירים של זמר המחאה האמריקאי פיט סיגר. סטודנטים ולראשם כתרי ספוג דמויי פסל החירות שוטטו בתוך תפאורה של בתי כלא מדומים, שהציגו פרשנות לעוולות שהתרחשו במבצע ספקטרום. בשולחן הסמוך מכרו מתנדבים ספרים חדשים העוסקים במעצרים, ובהם ביוגרפיה שכתבה טאו סו לונג, עורכת דין מצליחה שנעצרה באביב 1987.

טאו, 65, מספרת שהיא כתבה את ספרה, "מעבר לשער הכחול", זמן קצר לאחר שהשתחררה ממעצר שנמשך שנתיים, ואולם לא העזה לפרסמו עד השנה שעברה. לדבריה, היא עדיין מלאת חששות בנוגע להשתתפותה באירוע. "זו הפעם הראשונה שעצורים לשעבר מתאספים בפומבי", אמרה והביטה בחשש מעבר לכתפה, "זו בהחלט התקדמות".

ניו יורק טיימס

רחוב קניות מרכזי בסינגפור צילום: בלומברג
פנסיונרים נפגשים ברחוב בסינגפור. השלטון פועל לריכוך תדמיתה של סינגפור, שנודעה באובססיה לחוקים ובהם איסור על לעיסת מסטיקצילום: בלומברג

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ