מנהיגת מאבק הנשים המוסלמיות: "האיסלאם - דת מאכלת-כל"

אייאן חירסי עלי, מהפעילות הבולטות נגד דיכוי נשים בעולם המוסלמי, בראיון ל"הארץ". "אסור לוותר לקיצוניות הדתית. זה מדרון חלקלק"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בשנה החולפת, מביתה שבארה"ב, המשמש לה מקלט מזעם הקיצונים האיסלאמיסטים המאיימים על חייה, צפתה הפעילה הפוליטית אייאן חירסי עלי בהמוני המפגינים בעולם הערבי והתמלאה אופטימיות זהירה. מצד אחד, כפי שאמרה השבוע באחד מאירועי ועידת הנשיא שבהם השתתפה, היא חגגה למראה האזרחים שדרשו לסלק מעליהם את הרודנים. אך יחד עם זאת, המציאות לא שיטתה בה. והיא בוודאי לא הופתעה מהפגיעה בזכויות הנשים, שהתרחשה ברגע שבמדינות אלה השתררה אי יציבות שלטונית.

זה שנים שחירסי עלי מתריעה מפני דיכוי האשה המובנה באיסלאם, כשורש הרע בתרבות הערבית. שנים שהיא חוששת כי המנהיגים במערב אינם מפרשים נכון את היסוד הפונדמנטליסטי הטבוע באיסלאם, ולכן היא מנסה שוב ושוב לפרק ולהסביר את הכוח של הדת הזאת ואת סוד המשיכה שלה.

"הדרך שבה מבינים את הדת במערב, מאד שונה ממה שהדת מסמלת באיסלאם", היא אומרת. "אני לא מוסלמית יותר כיום. אבל אני יכולה להעיד שהדת הזאת מאכלת-כל. היא דורשת ציות מוחלט לרצון האל ומנהלת כל אספקט בחיים. מערכת היחסים של הורים וילדים, בעל ואשה - הכל מנוהל על ידי הדת. וזה לא רק אצל הקיצוניים", היא צוחקת. "זאת הנורמה".

אייאן חירסי עלי היא אשה לבבית ביותר. הפרט הזה משום מה נשמט מהכתבות עליה והראיונות אתה. כאילו קשה לראות מעבר לפסיפס הזהויות המסחרר שהיא מייצגת, מעבר לדמות הפוליטית שמגזין טיים הכתיר כאחת הנשים המשפיעות בעולם, את האשה הצעירה האמיצה שהיא, המשתוקקת לחופש ולחיים.

חירסי היא אמנם גם כל אלה: הפליטה מסומליה שעברה בילדותה מילת נשים, הפעילה הפוליטית, הסופרת, המהגרת שהפכה לחברת פרלמנט. אך בעיקר, ובראש ובראשונה, נביאת הזעם, שביקורתה הרושפת נגד האיסלאם סיבכה אותה כבר באיומי רצח מקיצוניים איסלאמים וביחס חשדני במערב מאידך גיסא.

חרסי עלי שלשום בוועידת הנשיא. חיה תחת אבטחה כבדה בשל איומים על חייהצילום: יוסי זליגר / shilopro

מעטים התייצבו לצדה ב-2003 כשהיסטוריונים מהשורה הראשונה מהולנד ובריטניה גינו אותה בעקבות סרט פרובוקטיבי שיצרה עם הבמאי תיאו ואן גוך, המתאר את דיכוי האשה באיסלאם.

קיצוניים התנקשו בחייו של ואן גוך אחרי צאת הסרט, ומאז קיבלה איומים מפורשים לחייה והיא חיה תחת אבטחה כבדה. כשאני שואלת אותה איך מתנהלים חייה בארצות הברית ואם הרגישה בטוחה להגיע לישראל, היא נמנעת מלהיכנס לפרטים הקשורים באבטחתה. אך מיד היא אומרת בצחוק, שמכל המקומות, בישראל היא מרגישה הכי בטוחה. "כשאני הולכת ברחובות באמסטרדם, טרוריסט יכול לבוא ולפעול נגדי. כאן אני לא פחות מאוימת מכל אחד אחר".

כשהיתה צעירה לא מצאה את העוז להתנגד לאיסלאם או לבקר אותו. "חשתי שדברים שקורים סביבי פוגעים בי אבל לא חשבתי שהדברים לא בסדר בגלל הדת. חשבתי שאנשים לא פירשו את המסר של אלוהים באופן נכון".

חירסי עלי מתארת את האיסלאם, לפחות בתודעה של מאמיניו במדינות המוסלמיות, כדת שאין בה פשרות, ולא קיימת בה האפשרות לרפורמה. לטענתה, המצב בישראל, על אף חוסר ההפרדה בין דת ומדינה, הוא גן עדן. "אם אני בוחנת את הדת היהודית, יש בה דעות שונות המתחרות זו בזו, ואפשר לפקפק באלוהים. להיות חילוני באיסלאם זה חטא. מוסלמי אמיתי מאמין שאלוהים הוא המחוקק העליון ולכן אין צורך בחוקה פוליטית".

זה כמובן לא מה שקורה כיום בעולם הערבי, למרות המהפכות. "ונשים חרדות מכך מאד", היא מוסיפה. "לדוגמה, במצרים הנשים נמצאות בפחד איום שהשריעה תשלוט במדינה (מערכת החוק האיסלאמית, ת"ר). אלה הם חוקים דתיים שנכתבו במאה השביעית, ומאז דבר לא השתנה בשביל נשים. יכולה לחיות אשה בטורקיה או באינדונזיה, אבל חוקי האיסלאם יגברו על חוקי המדינה ובאיסלאם האשה צריכה לציית לבעל באופן מוחלט. היא צריכה לבקש רשות כשהיא יוצאת מהבית. משמלאו להם שבע שנים, ילדים הם באחריות האב בלבד, ואין לה זכויות כאם. העובדה שזכויותיה יכולות להילקח ממנה בהרף עין, זה אתגר ייחודי שנשים מוסלמיות מתמודדות עמו כיום".

נוכח התביעה של ההמונים לעצמאות פוליטית, כיצד היא מסבירה את המהלך הגלובלי של התחזקות הדת בקרב הצעירים, ובקרב הנשים? חירסי עלי סבורה שבעולם שבו תהליכי גלובליזציה מואצים, ששינויים טכנולוגיים ואחרים מתרחשים באופן מסחרר, אנשים מרגישים צורך בתחושת השייכות שהדת מספקת. "אני מנסה להסביר תמיד, שלא מדובר רק באיסלאם רדיקלי. לא הוא גורם לבעיה. כל המוסלמים לומדים שאלוהים הוא התשובה לכל השאלות. אם יש לך בעיה מוסרית תפנה לקוראן".

חיים דתיים הם במובן מסוים קלים יותר, טוענת לוחמת החופש. "בכל דת ובאיסלאם באופן ספציפי, יש תודעה ברורה של זהות. לא צריך לחשוב, להיאבק ולהתמודד בנושאים מוסריים. בתקופה מסוימת הייתי חלק מזה, וזה היה קל עבורי. כל דבר מוחלט עבורך. עכשיו כשאני מתעוררת אני צריכה לחשוב מה אלבש היום. כשהייתי מוסלמית יש הוראות איך לקום מהמיטה, איזה רגל להניח תחילה".

יש לה תשובה פשוטה לשאלה מדוע נשים בעולם הערבי נסוגות לחיי הדת ועוטפות את עצמן ברעלה. "אני כמהתי לחופש. אחרי שמצאתי חופש היה לי יותר קשה במובן מסוים. הייתי צריכה להתמודד עם החיים. ואני חושבת שהרבה נשים מרגישות מוגנות כשהן ללא זכויות בכלל, ולא חייבות לחשוב, לשפוט בין רע לטוב".

חירסי עלי ייסדה ומנהלת קרן חדשה להגנת נשים ונערות מהדיכוי של הדת ותרבות האיסלאם. "AHA foundation" נותנת לדבריה מענה לנשים ונערות ממוצא מוסלמי בנושאים כמו נישואי קטינות, נישואים כפויים, אלימות במשפחה ורצח. "מדובר בנשים שנולדו למשפחות מוסלמיות ליברליות בדרך כלל והצטרפו לדת כי הבעלים רצו או שחשבו שזה אקזוטי. ואז כשהנישואין עולים על שרטון הן מאבדות את המשמורת על הילדים שלהן, כי למרות שנישאו בנישואים רגילים, הבעלים שלהן הולכים לפי השריעה. זה עשוי להשאיר אותם בנישואים אלימים". הארגון מתמקד גם בהפצת מידע ונתונים לארגוני רווחה. "לא תמיד עובדות סוציאליות מבינות שמדובר באלימות במשפחה שמקורה בדת ובתרבות".

השנה החולפת היתה לא פחות מהפכנית מבחינה אישית. נולד לה ולבן זוגה, ההיסטוריון ניל פרגוסון, ילד. האשה הזאת - שחצתה תרבויות, נטשה דת והקימה עליה תרבות בת אלפי שנה - מכריזה בחיוך שהאמהות הוא השינוי הכי מרחיק לכת בחייה. "מכל השינויים אפשר לסגת. אפשר להחליף דת, לחזור לארץ המוצא. אבל ילד משנה אותך לחלוטין וזה שינוי שאי אפשר לסגת ממנו". לקראת סיום הראיון היא מביעה עניין בקיצוניים הדתיים בישראל ובניסיונותיהם להשתלט על המרחב הציבורי. כשאני מציעה לקחת אותה למאה שערים, היא שואלת האם תוכל לבוא בחולצתה חסרת השרוולים. לא הייתי ממליצה, אני אומרת. היא לא מרוצה. "אסור לוותר לקיצוניים דתיים. היא אומרת. זהו מדרון חלקלק".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ