צבי בראל

"הפגנת מיליון" חדשה צפויה להתקיים היום (שישי) בכיכר תחריר שבקהיר, במחאה על פיזור הפרלמנט, העיכוב בפרסום ההודעה על המנצח בבחירות לנשיאות והחלטותיה של המועצה הצבאית העליונה להגביל את סמכויות הנשיא וליטול לעצמה סמכויות חקיקה. את ההפגנה יוזמת הפעם תנועת האחים המוסלמים, כאשר תנועות מחאה נוספות כמו "ה-6 באפריל", מפלגת אל-ווסט הדתית וחלק מן המפלגות החילוניות הודיעו כי בכוונתן להצטרף להפגנה, שצפויה להתחיל רק בשעות אחר הצהריים בשל מזג האוויר הלוהט במצרים.

האחים המוסלמים החלו כבר אתמול לקיים שביתת שבת בכיכר, ומבחנם יהיה בהיקף ההשתתפות הציבורית בהפגנה. כוחות צבא גדולים נפרסו לאורך הרחובות שמובילים לכיכר והחשש הוא שההפגנה עלולה להידרדר לפעולות אלימות בין הצבא לבין המפגינים. המועצה הצבאית העליונה הזהירה את המשתתפים שלא להפר את הסדר בהפגנה, שאליה צפויים להצטרף עוד מאות אלפים. בה בעת, כמה מן התנועות הפוליטיות, כמו מפלגת אל-תגמוע השמאלית ומפלגת אל-וופד, הודיעו כי אינן מתכוונות להשתתף בהפגנה.

מאבקם של האחים המוסלמים ויריביהם מתנהל אמנם דרך בית המשפט המינהלי, אשר הודיע כי ידון בתביעות נגד כשרות הבחירות ותוצאותיהן ביום שלישי הבא. אולם חששם של האחים הוא מכך שבכוונת הצבא לשלול מהם את ניצחון מועמדם ואת ניצחונם בפרלמנט, באמצעות מניפולציה של ההחלטות המשפטיות, ולגרום לכך ש"תקדים אלג'יריה" יישנה במצרים. בתקדים זה הכוונה להחלטת הנהגת הצבא באלג'יריה לבטל את הליך הבחירות בשנת 1991 על רקע ניצחונה הצפוי אז של מפלגת ההצלה הלאומית-הדתית הרדיקאלית. החלטה זאת חוללה מלחמת אזרחים עקובה מדם, שנמשכה כ-15 שנים וגבתה את חייהם של יותר מ-150 אלף בני אדם.

הפער במספר הקולות בין מוחמד מורסי ליריבו אחמד שאפיק מגיע על פי ההערכות לכ-900 אלף קולות לטובת מורסי. מנגד, שאפיק טוען כי הוא הזוכה בבחירות, שכן לטענתו מספר גדול של פתקים זויפו. לחילופין הוא טוען, כי יש לשלול בדיעבד את זכאותו של מורסי להיות מועמד משום שמועמדותו נתמכה על ידי חברי פרלמנט שחברותם נפסלה על ידי בית המשפט החוקתי.

מפגינים בכיכר תחרירצילום: רויטרס

ההכרעה בשאלת התוצאות עברה לפיכך מוועדת הבחירות העליונה לבית המשפט, שידון גם בעתירתם של האחים נגד החלטת בית הדין החוקתי לפזר את הפרלמנט, על רקע פסילתם של 166 חברים שהתמודדו כעצמאים בשעה שהיו חברים במפלגות. העברת הדיון לבית המשפט נחשבת על ידי האחים וחלק מתנועות המחאה לתרגיל שנועד "לגנוב את המהפכה" ולהעביר את סמכות ההחלטה מהציבור אל בית המשפט שנתון, כך הם טוענים, ללחצי הצבא.

בכך לא תמה המחלוקת בין הצבא לאחים. החלטת המועצה הצבאית העליונה ליטול לעצמה סמכות חקיקה כל עוד הפרלמנט מושעה נתפשת אמנם כהחלטה לגיטימית, אבל אין הסבר ראוי לדרישת הצבא לקחת לעצמו את זכות הווטו על טיוטת החוקה שתנוסח, לתביעתו לקבל זכות הכרעה בשאלות של מלחמה, ולסמכותו לקבוע מי יהיה חבר בוועדת החוקה. החלטות אלו שפורסמו כמנשר רשמי של המועצה הצבאית ממש ערב הבחירות, נתפשות כהשתלטות הצבא על המהלך הדמוקרטי וכשלילת תוצאות המהפכה. לכך גם מתנגדת ארה"ב, אשר הביעה את מחאתה על החלטות אלה. הצבא מנסה להרגיע את הרוחות בהסברים שאלה צעדים זמניים שנועדו למלא את החלל החוקתי שנוצר בשל פיזור הפרלמנט ועיכוב ההודעה על ניצחון אחד המועמדים לנשיאות. אולם לוח הזמנים שקבע הצבא להמשך המהלך הפוליטי מעורר דאגה. על פיו צפויה ועדת ניסוח החוקה, שעל הרכבה מתנהל ויכוח מר, להציג חוקה חדשה בתוך שלושה חודשים. חודש לאחר מכן תוצג החוקה לאישור במשאל עם, כשבינתיים לא ברור מה יהיה גורל הפרלמנט, האם יתקיימו בחירות רק לאותם 166 מושבים פסולים או שהבחירות יהיו לכל המושבים.

הסבך המשפטי הזה אמנם מרשים באופן התנהלותו, אבל האחים המוסלמים וחלק מתנועות המחאה אינן מתפעמות מן המופע של הדמוקרטיה המשפטית. הן צופות שיעברו לפחות ארבעה חודשים לפני שיוכלו להתחיל לאחוז ברסן השלטון - תקופת זמן ארוכה מדי ולא מוצדקת לטעמם להניח לצבא להמשיך ולנהל את ענייני המדינה. מכאן תגובתם שמכוונת לדחוק את הצבא אל הפינה, ולהכריחו להיכנס למשא ומתן עם האחים בכל השאלות השנויות במחלוקת.

בחודשיים האחרונים לא קיימו האחים דיונים משותפים עם הצבא, ואת המשא ומתן ביניהם הם מקיימים דרך התקשורת או דרך מתווכים. האחים מניחים שהצבא לא ירצה להתעמת עם הציבור, קל וחומר עם ציבור מפגין וגועש בכיכר תחריר, ויסכים לסגת לפחות מחלק מעמדותיו. אולם גם האחים מבינים שכיכר תחריר עלולה להכזיב וכי ההפגנה הגדולה לה הם מייחלים עלולה להסתיים בקול ענות חלושה. בשלב זה אף צד איננו ממצמץ. כיכר תחריר תקבע היום אם מצרים הולכת לעוד התכתשות ארוכה, או לפשרה שתרגיע לפחות חלק מן הצדדים.

בהכנת הידיעה השתתף ג'קי חורי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ