כך מענישה סין באכזריות בכירי ממשל שסרחו

עינויים וחקירות ברוטליות, זהו עונשו של מי שנתפס בשחיתות ובהפרת התקנות. זה כנראה מה שקרה גם לבו שילאי, הפוליטיקאי השאפתן שהודח בבושת פנים

אנדרו ג'ייקובס, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים17
אנדרו ג'ייקובס, ניו יורק טיימס

בכירי המפלגה הקומוניסטית בסין זוכים להטבות מופלגות: שימוש במכוניות בבעלות ממשלתית, גישה בלתי מוגבלת לחשבונות בנק ואפשרויות כלכליות המזדמנות לכל המתחככים בחוג החברים השולט בכל מגזר ממשלתי, או בחברות הרווחיות ביותר במדינה. אבל כנגד יתרונות אלה יש גם חיסרון בולט אחד - כאשר חברי מפלגה נתפסים כשהם מפרים את התקנות, או מעוררים את מורת רוחו של הממונה עליהם, הם עלולים ליפול קרבן למנגנון ענישה בנוסח סובייטי, המכונה "שױאנגוי", הכולל עינויים פיזיים וחקירות ברוטליות הכוללות מניעת שינה.

זה כנראה מה שקרה לבו שילאי, שהיה עד לא מכבר אחד הפוליטיקאים השאפתנים והכריזמטיים בסין. בו לא נראה בציבור מאז מתחילת מארס, כאשר הודח מתפקידו כראש המפלגה בצ'ונגצ'ינג בדרום-מערב המדינה. כעבור זמן קצר הואשם בביצוע "עבירות משמעתיות" וסולק גם מהפוליטבורו.

מעטים בלבד מתחמקים ממנגנון הענישה בלא פגע, ורבים לא יוצאים ממנו כלל. לפי נתונים שפורסמו בתקשורת הממלכתית, מאות פקידים שלחו בעשור האחרון יד בנפשם, או מתו בנסיבות מסתוריות אחרי חודשי כליאה בתנאים קשים במקומות חשאיים. ברגע שהחוקרים מקבלים הודאות מספקות, אומרים כמה מומחים, העצורים מנושלים מחברותם במפלגה ומהונם. מקרים נבחרים מועברים לטיפול הפרקליטות המעמידה אותם למשפט שמתנהל בדלתיים סגורות.

בו שילאי בפתיחת אולימפיאדת הספורט במחוז צ'ונגצ'ינג. הוא עצמו נקט את שיטת "שויאנגיי", הודה על אלפי מעצרים וכמה הוצאות להורגצילום: רויטרס

אף שההנהגה לא חשפה פרטים מחקירתו של בו, גורמים המתמצאים בפרטיה אומרים שהיא נוגעת לכמה חשדות ובהם שחיתות, ריגול, שיבוש הליכי חקירה לטובת אשתו, המעורבת לכאורה במות איש עסקים בריטי, ניל הייווד. שני אנשים שתודרכו אמרו שצרותיו של בו נובעות משאיפתו להגיע לצמרת מוקדי השררה ולגונן על עצמו בהענקת טובות הנאה לצבא. לדברי המקורות, נוסף לחוקרי ועדת המשמעת של המפלגה, גם אנשי האגף המדיני של הצבא נוטלים חלק בחקירתו.

חקירתה של אשתו, גו קאילאי, מתנהלת לעומת זאת במחלקה פלילית רגילה, אמרו כמה אנשים המעורים בחקירה. במערכת המשפט הפלילית של סין יש, על הנייר לפחות, חסמים מסוימים נגד הפרת זכויות הנחקרים.

השימוש בשיטת "שויאנגוי" מושרש מימי מערכת המשפט הקיסרית העתיקה. היא אומצה על ידי הצבא האדום, שביקש להעניש חיילים במלחמת האזרחים. בעשור האחרון התמסד השימוש בשיטה והיא עוגנה בהנחיות מפלגה ששמו סייגים לכמה מחריגותיה.

עם זאת, החשאיות, הבידוד והחקירות הקשות ממשיכים לאפיין אותה, לדברי פלורה סאפיו, מרצה אורחת באוניברסיטה הסינית של הונג קונג. גם מטרתה העיקרית לא השתנתה: הוצאת הודאות מהנאשמים. לדברי סאפיו, החשאיות נועדה לחסוך מהציבור פרטים העלולים לפגוע בתדמית המפלגה ולמזער את הנזק העלול להיגרם לחלונות הגבוהים. אם לשפוט לפי ניסיון העבר נראה, שחלק מההאשמות נגד בו לא יתפרסמו, או לא יתגבשו לכדי כתבי אישום רשמיים.

"זה כמו ליפול לחור משפטי שחור", אומרת סאפיו, ומציינת שהכלואים אינם רשאים לפגוש בני משפחה או ליצור קשר עם עורך דין. "ברגע שמזמנים אותך פנימה, אין כמעט סיכוי שתצא משם חופשי". קרן דוי הואה, ארגון שבסיסו בסן פרנסיסקו, הפועל לשינוי מערכת הכליאה הסינית, טוענת שחלק מהטקטיקות שמשתמשים בהן לדובב עצירים כוללות הדמיית טביעה, כיבוי סיגריות והלקאות.

עובד במשרד התעמולה של מחוז ז'ג'יאנג, שהיה נתון בחקירה כזו לפני כעשר שנים, סיפר שהיה כלוא קרוב לחודשיים בשורה של חדרי מלון. חוקריו הצליפו בו באנטנת טלוויזיה ואילצו אותו להישאר ער 24 שעות יממה, 12 ימים ברציפות, עד שהתחיל להזות. החלונות כוסו ובחדר דלקה נורית אדומה 24 שעות ביממה, והוא איבד את תחושת הזמן. "בסוף הייתי מותש כל כך שהסכמתי להודות בכל האשמות נגדי, אפילו שהן היו שקריות", אמר האיש, בן 48, שביקש להישאר בעילום שם שכן הוא מקווה לקבל את משרתו הממשלתית בחזרה. לדבריו, מעצרו אורגן על ידי הממונה עליו, שכעס על ניסיונותיו לשים קץ למנהגו להעסיק מקורבים.

יש מחקרים רשמיים מעטים על מערכת הכליאה של סין. לדברי סוכנות הידיעות הממלכתית שינואה, יותר מ‑880 אלף חברי מפלגה נענשו במסגרתה מ‑2003 עד 2008. לדברי שינואה, רק נגד 25 אלף הוגש כתב אישום פלילי. המפלגה הקומוניסטית של סין מונה 80 מיליון חברים.

בו עצמו עשה שימוש נרחב בשיטת שויאנגוי בצ'ונגצ'ינג, בתקופה שניהל מלחמת חורמה בפשע המאורגן ובמי שראה בהם יריבים פוליטיים. הוא הורה על אלפי מעצרים ועל כמה הוצאות להורג. בין חברי מפלגה בכירים שנחקרו היו פנג צ'נגג'יאן, סגן מפקד משטרה לשעבר, שלפי דיווחים לקה בלבו בחקירות ומת; וצ'ן הונגאנג, ראש משטרת התנועה של צ'ונגצ'ינג, שמת לפי הדיווחים בהטחת ראשו בקיר.

כל החקירות נעשות בידי הוועדה המרכזית לפיקוח משמעתי, שהחלטותיה חייבות קבלת אישור ממנהיגים בכירים. במקרה שעלה לכותרות, נהרג ביולי שעבר ליו ז'ינג'ון, שר רכבות לשעבר, בהתנגשות רכבות בוונז'ו. בהודעת גירושו מהמפלגה שפורסמה בחודש שעבר הוא מתואר "מושחת מוסרית"; הוא הואשם ששלשל לכיסו כ‑157 מיליון דולר והחזיק יותר מעשר פילגשים. במקרה אחר הוצא בשנה שעברה להורג שו מאיונג, סגן ראש עיריית האנגז'ו, שהואשם במעילה ביותר מ‑32 מיליון דולר.

כמה מומחים סינים לענייני משפט טוענים שהשיטה אינה שונה משיטת הרנדישיון שנוקטת ארה"ב במלחמתה בטרור - מעצר חשודים והעברתם לעינויים במדינה שלישית. אף ששאלת ההודאות הכפויות מטרידה, בעיני ראש בית הספר למשפטים באוניברסיטת רנמין בבייג'ין, הא ג'יאהונג, הוא סבור ששויאנגוי היא כלי חיוני למאבק בשחיתות. "אף שאנחנו מבקרים את השיטה על כך שאינה חלק מסגרת החוק, היא יעילה למדי", ציין.

בשל הסלידה העמוקה בציבור משחיתות אנשי ממסד, קשה למצוא אהדה עממית למי שנתפסו בקלקלתם. הרשויות הזמינו באפריל 2011, במהלך נדיר, את הבלוגר צ'ו זאושיאן לבקר במתקן שויאנגוי מודרני. בתמונות שהוא העלה לרשת, ושנמחקו זמן מה אחר כך, נראו חדרים ובהם גלאי שקר מתקדמים וחדרי חקירות בעלי קירות מרופדים, שנועדו למנוע תאונות. "שמעתי שבמתקן החקירות נחשפת התנהגותם הבזויה של כל הפקידים המושחתים שמזומנים אליו", כתב צ'ו. "רק שלא יזמינו אתכם הנה. אם תגיעו לכאן, ימיכם ידמו לשנים".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ