מתיחות במצרים לקראת פרסום תוצאות הבחירות היום

כוחות הביטחון במדינה תגברו את כוחותיהם מחשש למהומות מיד לאחר היוודע דבר ההכרעה בין מועמד האחים המוסלמים מורסי והמועמד החילוני שפיק

אבי יששכרוף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי יששכרוף

ועדת הבחירות המרכזית במצרים הודיעה אתמול כי התוצאות הרשמיות של הבחירות במצרים יוכרזו היום אחר הצהרים, באיחור של שלושה ימים. הדריכות בקרב כל הקבוצות הפוליטיות במצרים רבה, זאת בעיקר לנוכח המתיחות הרבה בין המועצה הצבאית העליונה לבין תנועת "האחים המוסלמים". עם פרסום התוצאות, יתברר אם ניצח מועמד האחים המוסלמים, מוחמד מורסי, או אחמד שאפיק, המועמד החילוני וראש הממשלה האחרון בתקופת הנשיא המודח חוסני מובארק.

כוחות הביטחון המצרים אף תגברו את כוחותיהם במקומות ציבוריים מחשש למהומות מייד לאחר דבר היוודע התוצאה. העיתון "אל-יום א-סאבע" המצרי טען אתמול כי לאחר ספירת כל הקולות והדיון בערעורים השונים, בהם פסילת הקולות המזויפים, עולה כי מורסי, בן 60, הוא שניצח בסבב השני של הבחירות לנשיאות במצרים. עם זאת, גורמים ממשלתיים אמרו אתמול לעיתון אל-אהרם כי המועמד החילוני שאפיק, בן 70, הוא המנצח עם 50.7% מהקולות. ואולם, גם אל-אהרם עצמו סייג את הפרסום והודיע כי אין ברשותו שום מידע אחר שיאושש את הדברים. הפרסומים האחרונים מצטרפים למלחמת הגרסאות שאפיינה את השבוע האחרון, שבה כל אחד מהמועמדים טען לניצחון.

ביום שישי נערכו כמה הפגנות ברחבי מצרים שארגנו האחים המוסלמים בדרישה לשנות את התיקון בחוקה שהכניסה המועצה הצבאית העליונה בכל הנוגע לסמכויות הנשיא. המפגינים דרשו להכריז מיד על תוצאות הבחירות, אולם בניגוד למצופה, מספר המשתתפים המוערך בהפגנות היה רק כמה עשרות אלפים, מספר קטן בהרבה מציפיות המארגנים.

מפגינים במצרים יום לפני ההכרזה על תוצאות הבחירות צילום: רויטרס

בכיכר תחריר בקהיר התאסף קהל של יותר מעשרת אלפים בני אדם. האחים המוסלמים הודיעו כי בכוונתם להורות לאנשיהם להישאר בכיכר עד שתסיר המועצה הצבאית את התיקון שהכניסה לאחרונה בחוקה, לפיו כמה מסמכויות הנשיא נשללות ונמסרות לידי המועצה.

כמה מאות בני אדם שהתגודדו בכיכר יצאו בקריאות "מורסי ניצח". "אנחנו רוצים שהמועצה הצבאית תפרסם את התוצאות האמיתיות ללא כל זיופים", אמר לסוכנות הידיעות רויטרס, חסן עיסא, בן 43, רואה חשבון מצפון קהיר שהפגין בכיכר. לדבריו, הצבא חזר בו מהבטחותיו להעביר את השלטון לאזרחים כשפיזר את הפרלמנט ותפס לעצמו סמכויות חוקתיות. "אין להם זכות לעשות זאת. המצרים לא יסכימו לשלטון צבאי אחרי המהפכה", הוסיף.

אתמול דיווחה העיתונות המצרית כי נציגים של המועצה הצבאית נפגשו עם ראשי האחים המוסלמים בניסיון לפתור את המשבר בין הצדדים. אל-אהרם דיווח כי המועצה הצבאית דורשת מהאחים המוסלמים לפזר את ההפגנה בכיכר ולהודיע כי התנועה מקבלת את התיקון לחוקה. מנגד דרשו האחים המוסלמים בשיחות עם המועצה כי הבית התחתון של הפרלמנט לא יפוזר, ובמקום זאת ייערכו בחירות לשליש מהמושבים שאמורים להיות שמורים למועמדים עצמאיים. לפני כעשרה ימים הורה בית המשפט לענייני חוקה על פיזור הבית התחתון של הפרלמנט בטענה כי הבחירות לא היו חוקתיות.

בכירים בקרב האחים המוסלמים טענו כי המועצה מעכבת בכוונה את פרסום שמו של המנצח בבחירות כדי לסחוט מהם ויתורים. לטענת אחד מראשי האחים, אם תנועתו לא תסכים לוויתורים למועצה העליונה של הצבא, הרי שוועדת הבחירות תכריז שאחמד שאפיק הוא המנצח בבחירות. ואולם, אם האחים יסכימו לקבל את השינויים בחוקה, הרי שהמועצה תתיר לוועדת הבחירות לפרסם שמורסי ניצח.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ