ארה"ב סוערת |

עוזר מאמן הפוטבול האגדי הורשע בעבירות מין בקטינים

ג'רי סנדאסקי הורשע ב-45 עבירות, בהן קיום יחסי מין והשחתת בני נוער. הוא הושם בהשגחה מחשש שיתאבד

כתבת "הארץ" בארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כתבת "הארץ" בארה"ב

ג'רי סנדאסקי, סגן המאמן לשעבר של נבחרת הפוטבול של אוניברסיטת פן סטייט, הורשע שלשום ב-45 סעיפי אישום מ- 48 בגין קיום יחסי מין עם קטינים, השחתת בני נוער ושורה של עבירות מין אחרות. 

במשפט שהסעיר את ארה"ב, העידו נגדו שמונה מחניכיו לשעבר, שטענו שסנדאסקי אנס אותם וכפה עליהם יחסי מין אוראליים במקלחות של הנבחרת באוניברסיטה, בביתו ובבתי המלון, שבהם התארחה הנבחרת בנסיעות שונות ברחבי המדינה.

לאחר הקראת פסק הדין, קבע השופט כי סנדאסקי יישאר במעצר עד הקראת גזר הדין ולא במעצר בית. לאחר שיצא אזוק מן האולם, קרא לעברו הקהל שהמתין מחוץ לבניין בקריאות גנאי. אחד המפגינים צעק לעברו: "הלוואי ותירקב בגיהינום". הוא הושם בפיקוח מחשש שיתאבד.

הפרשה התפוצצה בשנה שעברה והביאה להדחתו של המאמן האגדי של קבוצת הפוטבול ג'ו פטרנו, שמת לפני כחצי שנה, ושל נשיא האוניברסיטה, גראם ספנייר, שלא טיפלו כראוי עם דיווחים שהגיעו לידיהם בדבר התנהגותו המטרידה של סנדאסקי.

במשפטו, הוצג סנדאסקי כפדופיל סדרתי שניצל את ארגון הצדקה שהקים ב-1977 בשביל ילדים ממשפחות מצוקה כדי לנצל מינית את הקטינים.לאחר 21 שעות של דיונים, החליט חבר המושבעים שלא לקבל את טענת ההגנה, לפיה מדובר בעלילה שנרקמה נגדו בגלל תאוות בצע של העדים ושל גורמים רודפי פרסום.

התובעת הכללית של פנסילבניה, לינדה קלי, הביעה סיפוק מהחלטת חבר המושבעים והודתה לעדים. "לחלקם היה קשה בצורה יוצאת דופן להעלות מחדש זיכרונות מודחקים. הם לא ביקשו את המשפט הזה, שאילץ אותם להתמודד עם רוחות מן העבר". לדבריה, סנדאסקי הוא תוקף ילדים סדרתי שביצע מעשים נוראיים בקרבנותיו. סוף סוף נעשה עמו צדק".

שני עדים מסרו דרך עורך הדין שלהם שהם חשים הקלה. לפי עורך הדין, אחד מהם, חייל ששירת בעיראק, אמר "תודה לאל שהוא בכלא". מאט, אחד מששת הילדים המאומצים של סנדאסקי, שהודיע השבוע שהוא מוכן להעיד נגד אביו ולומר כי הוא התעלל בו מינית, נעדר מהדיון האחרון בבית המשפט. 

סנדאסקי, שטען לחפותו לאורך כל הדרך, מתכוון לערער על הפסיקה. משפחתו, מלבד בנו המאומץ מאט, התייצבה לצדו. מדי יום ביקרו אותו בביתו חברים שבאו לעודדו, ודיווחו שהוא במצב רוח טוב. פרקליטו, ג'ו אמנדולה, אמר ש"משפחת סנדאסקי הרוסה. התוצאה לא היתה מפתיעה לאור הצונאמי של דעת הקהל השלילית נגד מרשי". 

אם ערעורו לא יתקבל, סנדאסקי, בן 68, יבלה את שארית חייו מאחורי סורג ובריח. הוא צפוי לקבל על כמה מהעבירות שבהן הואשם עד עשרים שנות מאסר לכל עבירה. משפחתו של ג'ו פטרנו מסרה בתגובה לפסק הדין כי "אף על פי שתהליך הריפוי רק מתחיל, ההרשעה היא אבן דרך משמעותית, והקהילה אסירת תודה לחבר המושבעים על שירותם. מחשבותינו ממשיכות להיות עם הקורבנות ובני משפחותיהם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ