דיווח: ונצואלה סיפקה לאיראן מטוס קרב כדי להיערך לתקיפה ישראלית

לפי עיתון ספרדי, קרקאס העבירה לטהראן לפחות מטוס אחד מדגם F-16. "אתם יכולים לסמוך על התמיכה שלנו" אמר צ'אבס לאחמדינג'אד

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

ונצואלה סיפקה לאיראן לפחות מטוס קרב אחד מדגם אף-16, כדי לסייע לה לכייל את מערכות המכ"ם וההגנה האווירית שלה, כחלק מההיערכות לאפשרות של תקיפה ישראלית או אמריקאית על מתקני הגרעין במדינה. לפי דיווח בעיתון הספרדי ABC, מי שפיקד על המבצע היה אחד מעוזריו הקרובים של נשיא ונצואלה הוגו צ'אווס.

העיתון ABC הוא אחד משלושת העיתונים הגדולים בספרד. הוא מזוהה עם מפלגת הימין השלטת. על החשיפה חתומה כתבת העיתון בוושינגטון, אמילי בלאסקו, שמציינת כי המידע הגיע אליה מסוכנות מודיעין לא-מערבית. לדבריה, הכתבה מבוססת על מקורות בחיל האוויר של ונצואלה ועל מסמכים מסווגים שהגיעו לידיה.

עיתוי הפרסום כנראה אינו מקרי. ביום שישי בא לקראקס בירת ונצואלה נשיא איראן, מחמוד אחמדינג'אד, ופגש את הנשיא צ'אווס. אחמדינג'אד אמר בעת הביקור כי איראן תעמוד תמיד לצד ונצואלה בהנהגתו של צ'אבס. "אנחנו מעריכים את התנגדותך לאימפריאליזם בעולם", אמר אחמדינג'אד לצ'אבס.

נשיא ונצואלה צ'אבס ונשיא איראן אחמדינג'אד צילום: רויטרס

נשיא ונצואלה לא נשאר חייב. "אנחנו מכירים את האיומים על ריבונותה ועצמאותה של איראן", אמר. "אתם יכולים לסמוך על התמיכה שלנו. אעמוד לצד הנשיא אחמדינג'אד בכל הנסיבות. הקשרים עם איראן הם עניין קדוש עבורנו".

ונצואלה רכשה מארה"ב, ב-1983, שנים רבות לפני עלייתו של הוגו צ'אווס לשלטון, 24 מטוסי קרב מדגם אף-16. לפחות מחצית מהמטוסים הללו הועברו בשנים האחרונות למדינות שלישיות, בניגוד להסכם עם הממשל האמריקאי.

לפחות מטוס אחד הועבר מוונצואלה לאיראן ב-2006. מי שפיקד על המבצע היה יועצו הקרוב של הנשיא צ'אווס, קצין בדרגת סגן-אלוף בשם לואיס רייס רייס. לפי הדיווח, המטוס הדו-מושבי פורק והוכנס לכמה מכולות עץ חתומות ללא ציון חיצוני של תכולתן.

המכולות הועמסו על מטוס בואינג 707 של חיל האוויר של ונצואלה, שהמריא מבסיס ליברטדור וביצע שתי נחיתות ביניים - בברזיל ובאלג'יריה - לפני שהגיע לנמל התעופה הבינלאומי "מהראבאד" בטהראן. שם הורכב המטוס מחדש. טייסים מוונצואלה באו יחד עם המטוס לטהראן והדריכו טייסים וטכנאים איראנים.

לפי הדיווח, ונצואלה סיפקה לאיראן את מטוס הקרב כדי לנסות לכייל באמצעותו את מערכות המכ"ם וההגנה האווירית באיראן ולהכיר את יכולותיו של המטוס, לקראת האפשרות של התקפה אמריקאית או ישראלית על מתקני הגרעין.

הטיסות שביצע המטוס באיראן שימשו לכיול המכ"מים של מערך ההגנה האווירית באיראן, לפי המפרט הטכני של האף-16. באמצעות ניתוח הטכנולוגיה של המטוס למדו האיראנים כיצד הוא מופיע על המכ"ם ומהי המהירות שבה הוא מתקרב. מדובר במידע שימושי לזיהוי מטוסי אויב באמצעות מכ"ם במקרה של התקפה.

לא ברור עד כמה סייעה האספקה של ונצואלה לאיראן להתכונן למתקפה אמריקאית או ישראלית. הסיבה לכך היא שמדובר בדגם מיושן יחסית של מטוס האף-16. בידי ישראל יש היום דגמים מתקדמים הרבה יותר, שהותקנו בהם גם מערכות אלקטרוניות ישראליות.

נוסף למטוס שסופק ב-2006, קיים מידע שמצביע על האפשרות שמטוסים נוספים סופקו לאיראנים באוגוסט 2009, כאשר יו"ר התעשייה הצבאית של ונצואלה, גנרל עארף אדוארדו ריצ'אני, ביקר בטהראן. לפי הדיווח ב-ABC, פרוטוקול הפגישות שקיים ריצ'אני בטהראן, שחתום עליו גם סגן שר ההגנה של איראן, מצביע על כך שוונצואלה התחייבה לזרז אספקת מטוסים נוספים.

סגן הרמטכ"ל האיראני, הגנרל מוסטפא איזאדי, אמר אתמול כי התקפה ישראלית על מתקני הגרעין של איראן תביא "להתמוטטות המשטר הציוני". לדבריו, ישראל "אינה יכולה לפגוע באיראן. אם הציונים יתקיפו אותנו, הם אלה שיושמדו בסופו של דבר".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ