מפגש היסטורי |

אחד מראשי האיי-אר-אי ייפגש עם מלכת בריטניה

מרטין מקגינס, מפקד לשעבר במחתרת האירית הרפובליקאית וכיום פוליטיקאי, נחשב במשך זמן רב לאחד מאויביה המשובעים של הממלכה

דגלאס דלבי, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דגלאס דלבי, ניו יורק טיימס

באחד הצעדים המשמעותיים ביותר בהיסטוריה המודרנית של אירלנד, ילחץ ביום רביעי בבלפאסט אחד מראשי המחתרת האירית הרפובליקאית (IRA), את ידה של מלכת בריטניה, אליזבת השנייה, שהיתה בעבר יעד של התקפות הארגון.

המפקד לשעבר, מרטין מקגינס, נהנה ממעמד של גיבור אגדי בקרב לאומנים אירים, והוא נחשב במשך זמן רב לאחד מאויביה המשובעים של בריטניה.

מאז הפסקת האש ב-1997, ששמה קץ ל-30 שנות מאבק מזוין של האיי-אר-אי בשלטון הבריטי, עשה מקגינס קריירה פוליטית מצליחה והוא מכהן היום כסגן ראש ממשלת צפון אירלנד.

מרטין מקגיניס צילום: רויטרס

הזרוע המדינית של הארגון המחתרתי לפני פירוקו, שין פיין, הודיעה שהנהלתה החליטה ביום שישי, לא פה אחד, לאפשר למקגינס להשתתף ביום רביעי הבא באירוע צדקה שאורחיו יהיו המלכה אליזבת, הנסיך פיליפ, ונשיא אירלנד מייקל היגנס, כך הודיע דובר האגף הפוליטי של האיי-אר-אי.

"ההחלטה שהתקבלה היום היא הדבר הנכון לעשות, בזמן הנכון ומהסיבות הנכונות", אמר נשיא שין פיין, ג'רי אדמס, שסייע יחד עם מקגינס לשים קץ לשנים של אלימות ופעל להעניק לקתולים חלק שווה בממשלה המשותפת עם אויביהם הפרוטסטנטים.

מעמד לחיצת היד ההיסטורית לא יתקיים בפומבי ויונצח בידי צלם אחד שיפיץ את הצילומים לתקשורת. בשין פיין מודעים לכך שהתמונות הללו עלולות להכעיס רבים מתומכי הארגון, בעיקר משום שהמלכה אליזבת היא המפקדת הרשמית של כוחות הצבא של בריטניה.

"המפגש בין מרטין למלכה יהיה קשה בעבור כמה מהרפובליקאים והלאומנים שסבלו עשרות שנים מידי הכוחות הבריטיים", אמר אדמס בהודעה שפרסם אחר קבלת ההחלטה. הוא הגדיר את האירוע המתקרב כ"יוזמה משמעותית הטעונה אתגרים פוליטיים וסמליים רבים בעבור הרפובליקאים האירים".

מפלגת שין פיין סירבה להיענות ליוזמה דומה בביקור מלכותי ברפובליקה של אירלנד בשנה שעברה; פרשנים פוליטיים רבים אמרו אז כי רבים במפלגה ראו בכך החמצה על רקע הנימה הפייסנית שנקטה המלכה בכמה מנאומיה, שבהם הביעה צער על "חלקה העקוב מדם לעתים" שהיה בעבר לבריטניה באירלנד.

מרבית תגובותיהם של גורמים איריים ובריטיים רשמיים למפגש הצפוי היו חיוביות. פיטר היין, שר חוץ לשעבר לצפון אירלנד, אמר שהוא יתרום לתהליך השלום, המאוים עדיין בידי קבוצות של רפובליקאים המתנגדים למדיניות שין פיין. "אם נישאר תקועים בעבר לעולם לא נתקדם", הוסיף.

ג'פרי דונלדסון, חבר פרלמנט של מפלגת השלטון הפרו-בריטית, המפלגה היוניוניסטית הדמוקרטית, אמר שהמפגש הוא "צעד בכיוון הנכון". "אנחנו מודעים לסבלם של כל מי שהיו קורבנות מעשי הטרור", אמר, "אבל אנחנו גם מביטים אל העתיד בצפון אירלנד, עתיד משותף", אמר.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ