מקורות טורקיים: לא נתקוף את סוריה בתגובה להפלת המטוס

המקורות מסרו ל"הארץ" כי בישיבות מיוחדות נידונו אופציות התגובה של טורקיה, אולם לפי הערכות, נראה כי ההחלטה היא לא לנקוט צעדים צבאיים נגד אסד

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צבי בראל

הפלת המטוס הטורקי על ידי סוריה לא תהווה עילה למתקפה טורקית על סוריה. מקורות טורקיים מסרו אתמול ל"הארץ" כי בשתי הישיבות המיוחדות, את האחת ניהל ראש הממשלה, רג'פ טייפ ארדואן, ואת השנייה שר החוץ, אהמט דבוטולו, נידונו אופציות התגובה של טורקיה ונראה כי ההחלטה היא שלא לנקוט צעדים צבאיים נגד סוריה.

המטוס שהופל שלשום, שתחילה דווח כי הוא מטוס קרב מדגם אף-4 ולאחר מכן הודיעה טורקיה כי מדובר במטוס סיור ותצפית, חדר כנראה לתחום האווירי של סוריה כאשר היה בטיסה מאזור הטאי שבמזרח טורקיה. כוחות נ"מ סוריים ירו לעברו טיל ונראה כי לא בוצע זיהוי מוקדם. ממשלת סוריה הודיעה אתמול כי "המטוס חדר בגובה נמוך לתחום האווירי של סוריה ולכן ננקטה נגדו פעולת יירוט כנהוג במקרים כאלה". לשכתו של ארדואן הוציאה אתמול הודעה, לפיה סוריה התנצלה על התקרית אולם נמנעה מלהודיע כיצד צפויה טורקיה להגיב.

הפלת המטוס הטורקי עוררה תקוות בקרב כוחות האופוזיציה הלוחמים נגד המשטר בסוריה כי סוף סוף נמצאה העילה לפתיחת פעולה צבאית נגד סוריה. ואולם, במהלך סוף השבוע התקיימו התייעצויות תכופות בין טורקיה לוושינגטון ומדינות נוספות שחברות בנאט"ו. בשיחות התברר כי עמדת נאט"ו לא השתנתה וכי הארגון אינו תומך לפי שעה בפעולה צבאית נגד סוריה, גם אם מדובר בתגובה להתקפה על טורקיה החברה בארגון. אתמול ביקש גם מזכ"ל האו"ם משני הצדדים "לשמור על איפוק" מחשש שפעולה צבאית תגרור את האזור למלחמה.

טורקיה הצהירה בעבר כי אם המשבר בסוריה יפגע או יסכן את הביטחון הלאומי שלה היא תפעל בכוח. עד כה התייחסו אזהרותיה של טורקיה לאפשרות שעשרות אלפי פליטים יעברו את הגבול לשטחה או שסוריה תפעיל את הטרור הכורדי נגדה. הפלת מטוס טורקי לא נתפשה כלל כסיכון ריאלי.

מפת האזור בו הופל המטוס - לחצו להגדלה

אחת השאלות המורכבות שנבחנות עתה היא מדוע לא בדקו הסורים את זהות המטוס לפני שהחליטו להפילו. שאלה זאת עוררה בקרב חלק מהגורמים המדיניים את החשד שסוריה החליטה להפיל את המטוס כדי להפגין את זלזולה באיומים המערביים, או שפעלה בעצה אחת עם איראן. לפי הערכה אחרת, סברה סוריה שמדובר במטוס ישראלי ששוגר כדי לתקוף מטרה אסטרטגית בסוריה.

בסוריה המשיך אתמול הטבח באזרחים, שעה שכוחות הצבא הרגו יותר מ-75 בני אדם. בסך הכל נהרגו בסוף השבוע האחרון כמאתיים בני אדם. דיווחים שונים מסרו כי סעודיה וכוויית מממנות את הצבא הסורי החופשי וכי בכוונתן גם לשגר נשק. מנגד, נראה כי הפעילות הדיפלומטית בשאלת יישומה של תוכנית אנאן נקלעה למבוי סתום כאשר בסוף החודש צפויה להתכנס בז'נבה ועידת "מדינות הקשר", שאותה יזם אנאן כדי לנסות ולכפות על סוריה ליישם את תכניתו. עם זאת, יוזמתו של אנאן נתקלת בהתנגדות אמריקאית ואירופית מוצקה נגד הצעתו להזמין גם את איראן לפגישת הקבוצה. אנאן שנתמך ברוסיה אמר ביום שישי כי איראן חייבת להיות חלק מן הפתרון, ואילו עמדתה של וושינגטון היא שאין להזמין את איראן שכן מדינה שבעצמה מדכאת את אזרחיה אינה יכולה להיות חלק מהפתרון.

הדשדוש הדיפלומטי והיעדר האופק המדיני מרחיבים את היקף הפעולות האלימות הבין עדתיות בסוריה ולפי דיווחי כלי תקשורת המקורבים למשטר, עשרות בני אדם נהרגים מדי יום על רקע סכסוכים עדתיים או חיסול חשבונות. קריסתה של סוריה למלחמת אזרחים מלאה תרחיק כנראה עוד יותר את אופציית ההתערבות הזרה, ונראה כי המשבר צפוי להיות מוגדר כ"עניין סורי פנימי" שאינו דורש התערבות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ