איך חבר דומא אחד לבד מעז

אילייה פונומרב מכהן בבית התחתון של הפרלמנט הרוסי ומנסה לעשות משהו שטרם נראה בפוליטיקה הרוסית: לצאת נגד הממסד שאותו הוא משרת

דייוויד הרשנהורן, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דייוויד הרשנהורן, ניו יורק טיימס

אילייה פונומרב עמד על הבמה במוסקווה מול קהל של יותר מ-50 אלף מתנגדי משטר. "האם איננו מכירים את הרשויות השולטות בנו? האם איננו יודעים מיהו פוטין? אנחנו חייבים לפעול", קרא כשהוא מניף אגרוף באוויר. "אנחנו חייבים לצאת למתקפה. חייבים להפסיק לדבר ולצאת לפעול, כי אנחנו הכוח", צעק, והקהל ענה בקריאות קצביות "אנחנו! כאן! אנחנו הכוח"!

פונומרב, בן 36, אינו עוד מעורר מהומות ממורמר. הוא מכהן בדומא, הבית התחתון של הפרלמנט, ומנסה לעשות משהו שטרם נראה בפוליטיקה הרוסית, קרי, לצאת נגד הממסד שאותו ושבו הוא משרת. התוצאה ¬ הוא חשוד בעיני כולם.

כאיש מדע בהשכלתו וכיזם בתחום טכנולוגיית המידע במקצועו, פונומרב הוא אחד משני נבחרים שמובילים את מחאות הרחוב נגד ממשלתו של הנשיא פוטין. (האחר הוא ידידו ועמיתו בבית הנבחרים דמיטרי גודקוב בן ה 32).

אילייה פונומרב בחולצה לבנה נאבק בכוחות המשטרה במוסקווה צילום: רויטרס

פונומרוב נראה כאדם שקט ומנומס. לא קיצוני כסרגיי אודלצוב השמאלני, ולא נשכני כאלכסיי נוואלני הפועל נגד השחיתות. הוא מציג את עצמו כאדם מעשי, שקורא לשינוי ומשמש לעתים קרובות כמתווך בין המפגינים לכוחות המשטרה, תפקיד שמתאים לו, כיוון שכחבר הדומא הוא נהנה מחסינות ממעצר ותביעה. "יש אנשים שקוראים לי עורך הדין של מחאת הרחוב".

אולם בפרלמנט, שבו הוא וגודקוב חברים ב"רוסיה הצודקת" (פלג ב"רוסיה המאוחדת") מוכר פונומרב כעושה צרות, שמנסה להוסיף קורטוב של מרי לגוף שבמשך יותר מתריסר שנים היה לא יותר מחותמת הגומי של מדיניות פוטין.

החודש הובילו פונומורב ואחרים את הפיליבסטר הראשון מאז עלייתו לשלטון של פוטין. על אף שכשלו בנסיון למנוע העברת חוק המחיל קנסות כבדים על מפגינים, זכה המהלך לפרסום נרחב והבהיר כי הרוב במפלגת רוסיה המאוחדת אינו מרוצה מהפיקוח חסר הגבולות. לדברי פונומרב, הדבר החשוב ביותר היתה העובדה שמדובר בצעד ראשון לכינון אופוזיציה בת קיימא.

על אף ששני המורדים טרם נחקרו ובבתיהם לא נערכו חיפושים, פנה פונומרב ב-12 ביוני לקהל מפגינים ואמר, בהומור שחור למדי, "שלום חברים, מחברי הדומא שעדיין חופשיים".

התנגדות לממשלה שמשלמת את משכורתו אינה הסתירה היחידה בחייו של פונומרב. הוא מוכר כקומוניסט מושבע שהרוויח הון כיזם טכנולוגי. הוא מנהיג הפגנות נגד הגלובליזציה כאשר בבעלותו בתי מגורים בבוסטון ובפאולו אלטו, והוא מנהל עסקים חובקי עולם.

פונומרב, בן להורים מדענים, עבד בחברות רבות, קידם יוזמות ושירת בתפקידים בכירים במפלגה הקומוניסטית. אימו לריסה, מכהנת כחברה בבית העליון של הפרלמנט, והיתה היחידה שהצביעה נגד חוק הקנסות על מפגינים.

לטענתו, יכולתו לתמרן בין העולמות המנוגדים תהיה חשובה ביותר לאופוזיציה הפוליטית בניסיונה להדיח את פוטין ולכונן ממשלה חדשה. אם תתגשם משאלתו של פונומרב, השיחות עם פוטין ותומכיו בממשלה יתחילו בקרוב. "אני לא מאמין שהמשטר הזה ישרוד יותר משנתיים...או שנה", אמר.

התפיסה של כיצד ומתי, ולא "אם" תתרחש נפילת פוטין היא התעסוקה המועדפת על הנהגת האופוזיציה. פונומרב צמצם לשלוש את ההתרחשויות האפשריות. "במקרה הטוב ביותר פוטין ינהל שיחות ונשיג העברת השלטון ללא עימותים. אפשרות אחרת תהיה אלימה יותר, והיא גם הסבירה ביותר. היא לא תהיה בהכרח עקובה מדם, אולם תחרוג ממסגרת החוק, ופוטין יסולק בכוח מהקרמלין. איני יודע מתי זה יתרחש. התנועה תגדל, ויותר ויותר אנשים יצאו לרחובות".

התסריט השלישי על פי פונומרב יהיה הגרוע ביותר. "ייתכן שההפיכה תתחולל בתוככי משטר פוטין, וככל הנראה תבוצע בידי אנשי הביטחון שיכולים לגרום לתאונת מכוניות, התקף לב או אירוע אחר שיוביל למינוי אדם משלהם".

הבעיה היא, לדעת פונומרב, שהאופוזיציה אינה מוכנה עדיין, וטרם זיהתה את המנהיג שיוכל לזכות בתמיכה רחבה. נכון לעכשיו, נוואלני נראה כמועמד המוביל, אולם הוא סירב לקריאות להקים מפלגה חדשה ולעמוד בראשה. אולם בו זמנית היריבויות מתרבות, ונראה שאחיזתו של פוטין אינה נחלשת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ