תושבי אי האננס דורשים צדק חברתי

אי קטנטן בהוואי מחליף ידיים בין מיליארדרים ותושביו מגבשים רשימת דרישות מהבעלים החדשים

אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי

הונולולו. 3,200 תושבי האי הקטן לאנאי שבהוואי ממתינים בחשש וסקרנות לקראת אדונם החדש - המיליארדר לארי אליסון, מנכ"ל "אוראקל", שעומד לקנות בקרוב את ביתם. זו לא הפעם הראשונה שהאי מחליף ידיים בין מיליארדרים הרפתקנים, אך הפעם, מתכוננים התושבים מראש, ואף מגבשים רשימת דרישות.

תושבי האי, רובם ממעמד הפועלים, מבקשים מבעליהם החדש מעט צדק חברתי. הם רוצים עבודה קבועה, דירות שביכולתם לקנות, ביטול כל ההגבלות על הציד והדיג, חזרה לחקלאות, שיפור התחבורה למאואי ויתר איי הוואי, ובניית שדה תעופה קטן שממנו ימריאו קומץ טיסות בשבוע. הם מבקשים אפילו דברים פשוטים, כמו פתיחתה מחדש של הבריכה הקהילתית. התושבים מקווים שהבעלים יסכים לשבת איתם, יקשיב לדבריהם ויתנהג בהבנה וברגישות לתרבות ההוואית הייחודית למקום.

לאנאי הוא גן עדן קטנטן בגודל 365 קמ"ר, שעדיין לא התקלקל מבעיות מוכרות, כגון פקקי תנועה ורמזורים. מאחר שהתיירות אינה מפותחת עדיין, ל"אי האננס" אין כמעט משאבים, והתושבים תלויים ברובם בבעלים. "לאי הזה אין הרבה משאבים וגם לא התשתיות הנחוצות לתיירים", אומר ביל מדיירוס, האחראי על לאנאי מטעם מחוז מאואי, שהאי הוא חלק ממנו. "בעבר, כמעט כל כלכלת האי התבססה על אננס". תושבי לאנאי יודעים היטב, אומר מדיירוס, שלצרכים שלהם יש השפעה מעטה בלבד על מציאות החיים באי, ושעתידו של האי תלוי בגחמות הבעלים ובשאלה אם עושרו יכול לשאת בהפסדים כספיים.

חקלאים בשדה אננס בלאנאי. מקווים שמנכ"ל אוראקל, הבעלים החדש של האי, יפתח מחדש את הבריכה הקהילתיתצילום: גטי אימג'ס

בעל האי החדש יהיה בקרוב אליסון, מיליארדר הרפתקן, הזקוק לאי הרבה פחות מאשר התושבים זקוקים לו. הפחד המקנן אצל כולם, אומרים ראשי הקהילה, הוא מה יקרה אם אליסון לא יחדש את חוזי השכירות של בתיהם, יסגור את המלון או יחליט שנמאס לו וימכור את האי. "מה יקרה אם הוא ימכור אותנו? זה מפחיד", אומר קיפה מיילי, מנהל המרכז למורשת ולתרבות של לאנאי. "יהיה נחמד אם אליסון, הידוע כאיש חזון, ימצא דרך שתאפשר לאי להתקיים בכוחות עצמו בצורה שתכבד את שורשיו", הוא מוסיף.

"ההיסטוריה של לאנאי, מאז שנחשף אל המערב, גדושה בקברים של עסקים מערביים שכשלו", אומר מיילי. "קשה לי להאמין שהאיש שיקנה את האי כיום יצליח להתעשר ממנו". הבעלים הנוכחי, המיליארדר דיוויד מרדוק, הפסיד 30-20 מיליון דולר בשנה, לאחר שהעדיף להקים באי אתר נופש יוקרתי ולבנות בתי מגורים, במקום להשקיע בתעשיית האננס של האי. אליסון עדיין לא חשף את תוכניותיו לגבי לאנאי, אך נציגיו הבטיחו כי יתנהג ברגישות כלפי תרבות האי.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ