חבר פרלמנט ימני בהונגריה ביקש להוכיח את "טוהר הגזע" שלו

המחוקק, חבר מפלגת הימין הקיצוני "יוביק", ביקש בדיקה שתוכיח שאינו נושא כביכול גנים יהודיים או צועניים

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

בדיקה גנטית שביצע חבר פרלמנט מהמפלגה הימנית הקיצונית בהונגריה להוכחת טוהר הגזע, שמטרתה להוכיח כביכול שאינו נושא גנים יהודיים או צועניים, מעוררת סערה במדינה. המועצה ההונגרית למחקר רפואי, המייעצת למשרד הבריאות בהונגריה, הודיעה כי תפעל משפטית נגד החברה שביצעה את הבדיקה ואילו מדענים שונים אומרים כי בדיקת "טוהר גזע" אינה אפשרית מקצועית.

הבדיקה בוצעה על ידי חברת Nagy Gén Diagnosztika עבור מחוקק ממפלגת יוביק (Jobbik), אשר זכתה ב-17% מהקולות בבחירות האחרונות. החברה קבעה כי הנבדק אינו נושא 18 סמנים גנטיים המיוחסים לטענתה לעמים היהודיים והצוענים והציעה לתאם לו ייעוץ גנטי על הממצאים.

תוצאות הבדיקה, שנערכה כבר בשנת 2010, הודלפו לאחרונה אל אתר בעל זיקה ימנית-קיצונית ומשם אל רשתות החדשות בהונגריה. בכתב העת Nature נאמר כי אחד השותפים בחברה, טיבור בנדק, ספורטאי כדורמים יהודי שזכה בעבר במדליות זהב, הודיע בתגובה כי הוא פורש ממנה מיידית.

פעילי יוביק בטקס בבודפשט. המפלגה זכתה ב-17% מהקולות בבחירות האחרונות צילום: רויטרס

הפרשה עוררה הדים רבים גם בקהילה המדעית, ומזכיר המועצה ההונגרית למחקר רפואי, פרופ' גוזף מנדל, אמר כי הבדיקה "אינה מקובלת מבחינה אתית ואינה חוקית". גם מנהל המחלקה לגנטיקה באקדמיה ההונגרית למדעים, אישטבן ראשקו, אמר כי "לא ניתן לקבוע מקורות אתניים על סמך רצף גנטי. הבדיקה נחשבת לשטופת דעות קדומות בקהילת בגנטיקה".

לדברי ד"ר ורדיאלה מינר מאיגוד הגנטיקאים הרפואיים הישראלי, "מדובר בקשקוש בגרוש. הסמנים הגנטיים שבהם נעשה שימוש בבדיקה משמשים אותנו כיום לקביעת פרופילים גנטיים ובבדיקות נוספות כמו בדיקת אבהות. אלו סמנים עם שונות גדולה ושכיחות זהה באוכלוסיות שונות.

מהחברה עצמה נטען בתגובה כי הדיווחים היו חלקיים, ועם זאת הבהירו כי "אין לחברה זכות לשפוט את המטרות שלשמן משתמשים המטופלים בתוצאות בדיקות גנטיות ולכן לא היה ביכולתה, מסיבות אתיות, לסרב לבדיקה".

ריבלין ביטל את ביקור יו"ר הפרלמנט ההונגרי

בישראל אין כיום חברות המציעות בדיקות פרטיות באמצעות סריקה גנטית נרחבת. במערב, לעומת זאת, פועלות חברות רבות המציעות בדיקה לסמנים גנטיים המעידים על מחלות ותופעות רפואיות, כמו נטייה להשמנה.

ובתוך כך, יו"ר הכנסת ראובן ריבלין ביטל אתמול את ביקור מקבילו ההונגרי, לאסלו קובר, בישראל, לאחר שזה השתתף בטקס זיכרון לסופר יוז'ף ניירו, שהיה חבר במפלגה האנטישמית ההונגרית. קובר היה אמור להשתתף בטקס 100 שנים להולדת ראול ולנברג.

השתתף בהכנת הידיעה יהונתן ליס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ