פרשת התקיפה המינית שמסעירה את חסידות סאטמר

4 חסידים מברוקלין נאשמים שאיימו על קטינה אחרי שהתלוננה שבכיר בחסידות ביצע בה מעשים מגונים. הם גם הציעו לה חצי מיליון דולר תמורת שתיקתה

שרון אוטרמן, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שרון אוטרמן, ניו יורק טיימס

התובע המחוזי בברוקלין, שספג באחרונה ביקורת ציבורית חריפה על אופן טיפולו בתלונות על הטרדה מינית בקהילה החרדית, הגיש ביום חמישי האחרון כתבי אישום נגד ארבעה חרדים בגין הטרדת מתלוננת וסחיטה באיומים. לפי האישום, הארבעה יצרו קשר עם נערה שהתלוננה נגד נאשם חרדי אחר, נחמיה ווברמן, הציעו לה ולבן זוגה 500 אלף דולר כדי שתבטל את תלונתה, ואיימו לפגוע בעסק של בן הזוג.

התובע מייחס לנאשמים חלק פעיל בהגנה על ווברמן, דמות מרכזית בחסידות סאטמר, הנאשם בביצוע 88 מעשים מגונים, ובהם קיום מין אוראלי בכפייה עם נערה, בעת שהיתה בת 15-12. הנערה, כיום כבר בת 17, נשלחה אליו מטעם בית הספר לקבלת ייעוץ ב-150 דולרים לשעה, תוך איום מצד הנהלת בית הספר כי תסולק אם לא תעשה כך.

מדובר בפעם הראשונה ב-20 השנים האחרונות שהפרקליטות המקומית מגישה כתבי אישום נגד יהודים בקהילה החרדית, בגין עבירות מסוג זה. עורכי הדין ומרשיהם בפרשה, טוענים עם זאת כי איומים מסוג זה הם רווחים ומציבים מכשול מרכזי בעבור התביעה. בשבועות האחרונים אמר התובע בתיק כי ניסיונות האיום על עדים בקהילה החרדית חמורים משיטות האיום הנהוגות בעולם התחתון.

חרדים בברוקלין, ניו יורקצילום: ניר כפרי

במסיבת עיתונאים הוסיף התובע כי הוא "מקווה שזה יעודד קורבנות הטרדה מינית להתייצב ולסייע לנו בחקירה. לא ניתן לאיש לעולל מעשים מעין אלה בהסתמך על ניסיון קודם, המבטיח כי הקורבנות לא יתלוננו".

אחד מארבעת הנאשמים הוא אברהם רובין, בן 48 מוויליאמסבורג. לטענת התביעה, רובין הוקלט בשעה ששידל את בן זוגה של המתלוננת לקחת שוחד והציע לזוג לברוח לישראל כדי להימנע ממתן עדות בבית משפט. הוא גם הציע לממן עורך דין שיסייע לבני הזוג להימנע משיתוף פעולה עם התביעה.

הנאשמים האחרים הם שלושה אחים, ג'ייקוב, ג'וזף והרצק'ה ברגר, שלהם מיוחסת סחיטה באיומים. בין השאר נטען כי איימו לבטל את תעודת הכשרות של מסעדה בבעלות בן זוגה של המתלוננת. האחים הם בניו של רב מקומי האמון על חלוקת תעודות כשרות לעסקים וחנויות בניו יורק.

בדיון שהתקיים ביום חמישי האחרון בבית משפט טענו ארבעת הנאשמים לחפותם. עשרות חסידים לובשי שחורים הגיעו לתמוך בהם בבית המשפט. עורך דינו של הרצק'ה ברגר, ברוס ואגנר, אמר בתום הדיון כי "החשודים מתכוונים להיאבק בנחישות על חפותם ומצפים לדיון בבית המשפט". נחמיה ווברמן הכחיש אף הוא את ההאשמות בדבר ניצול מיני.

מנגד טען נציג התביעה, ג'וש האנשאפט, כי הנאשמים "לחצו על עדים לשכוח מכל מה שהם יודעים, לא להגיע לבית המשפט ולהיעלם מהשטח". הוא הוסיף כי "בידי התביעה ישנן ראיות מוצקות לכך שבין ניסיונות ההשתקה היו הצעות שוחד כדי להניא עדים ממתן עדות". אם יורשע, צפוי אברהם רובין לרצות עד שבע שנים בכלא. באשר לג'וזף והרצק'ה ברגר, מסתמן כי ירצו מאסר בן שנה אחת, ואילו ג'ייקוב ברגר עתיד לשבת במאסר עד ארבע שנים.

בראיון שהעניק בחודש שעבר קרוב משפחה של המתלוננת, הוא סיפר כי היתה בכיתה ו' כשהופנתה על ידי בית הספר שבו למדה לקבלת ייעוץ אצל ווברמן, ששימש בזמנו כפסיכולוג, לכאורה ללא הסמכה. למשפחת הילדה נאמר כי היא תורחק מבית הספר אם לא תשלם בעבור הטיפול. הוא סיפר כי ווברמן, בן 53, ניצל את הילדה מינית במשך שלוש שנים ברציפות ואיים להרחיק אותה מבית הספר אם תספר למישהו. בעקבות המעשים עברה הילדה בית ספר וסיפרה למטפל מוסמך את כל אשר אירע. הוא דיווח למשטרה, שהחלה לחקור את המקרה.

מעצרו של ווברמן ב-2011 גרר מסע איומים והשמצות נגד המתלוננת, בן זוגה ובני משפחתה. דמויות מרכזיות בקהילה הביעו תמיכה פומבית בווברמן ואף ערכו מגבית שנועדה לספק לו הגנה משפטית בכנס שכלל מאות חסידים ונערך באולם חתונות ששכרו.

בן זוגה של הנערה, הרשי דויטש בן ה-24, כתב בדף הפייסבוק שלו כי "לאלו מכם המטילים ספק בנכונות דבריה של המתלוננת, שאלו את עצמכם אם אדם שלא ביצע את המעשים היה מציע חצי מיליון דולר בניסיון לשכנע אותה לזנוח את ההאשמות. השמיעו קולכם!" כתב, "והתמודדו עם העובדות. הקהילה שלנו חיפתה על מעשים מהסוג הזה במשך זמן רב מדי. אנחנו חייבים לשים לזה סוף!".

הגשת כתבי האישום באה על רקע תפנית מביכה בחקירת מקרה אחר של הטרדה מינית. במרכז הפרשה השנייה ניצבת מתלוננת חרדית שטענה כי נאנסה ושודלה לזנות במשך עשר שנים על ידי ארבעה גברים בחסידות חב"ד. ואולם, לאחר שלא עלה בידי התביעה לספק ראיות מפלילות נגד החשודים, בוטלו ההאשמות בהתאם.