ניו יורק, מאחורייך |

מפלס הים בחוף המזרחי של ארה"ב עולה בקצב מדאיג

השלכות העלייה בגובה פני הים עלולות להיות הרסניות, טוענים החוקרים. עלייה של מטר עלולה להגדיל את שכיחות ההצפות בניו יורק לאחת בשלוש שנים

דמיאן קרינגטון, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דמיאן קרינגטון, גרדיאן

מדענים גילו כי גובה פני הים עולה בקצב מהיר פי ארבעה לאורך חופיה המזרחיים של ארה"ב המיושבים בצפיפות, בהשוואה לחופים האחרים. פירוש התופעה הוא שבאזור המכונה "הנקודה החמה", בין בוסטון לצפון קרוליינה, תהיה העלייה בגובה פני הים גדולה בשליש מהעלייה הגלובלית הממוצעת.

אסברי סלנג'ר, מהמכון למחקר גיאולוגי בסנט פטרסבורג פלורידה, שעמד בראש צוות החוקרים שחקר את התופעה, אמר כי "הסערות יהיו חזקות יותר והגלים המתנפצים אל החוף יהיו גבוהים יותר. על תושבי האזור להתכונן לכך. עליית פני הים אינה אחידה. יש מקומות שבהם פני המים יעלו מהר יותר".

לדברי סלנג'ר, העלייה המהירה עשויה להיות תוצאה של האטת הזרמים באוקיינוס האטלנטי, המושפעים מהמים הקרים והכבדים ששוקעים באזור הארקטי. אולם התחממות האוקיינוסים והזרם הפוחת של מים מתוקים מקרחוני גרינלנד הנמסים, גורמים לשקיעה מהירה פחות של המים.

מסיבה זו מתמתן ה"מדרון", שמקורו בזרמים המהירים ביותר בלב האוקיינוס האטלנטי, שיורד לכיוון חופה המזרחי של ארה"ב, וגורם לעליית גובה פני הים בסמוך לחוף.

"לתושבים החיים לאורך החוף יהיה פחות זמן להתכונן אם פני הים יעלו מהר יותר", אמר שטפן ראמשטורף ממכון פוטסדאם שבגרמניה, שפרסם בתחילת השבוע מאמר נפרד בנושא בכתב העת Nature Climate Change. צוות המחקר של ראמשטורף הוכיח כי שינוי זעיר יחסית באקלים, בגבולות 2 מעלות צלזיוס, עלול להוביל לעלייה של בין 1.4 לארבעה מטרים עד לשנת 2300.

אם מדינות העולם יפעלו לצמצום פליטת הפחמן כדי להגביל את העלייה בטמפרטורות ל-1.5 מעלות צלזיוס, העלייה בגובה פני הים תיעצר במחצית הגובה המוזכר.

השלכות העלייה בגובה פני הים עלולות להיות הרסניות, טוענים החוקרים. "עלייה של מטר עלולה להגדיל את שכיחות ההצפות בניו יורק מאחת במאה שנה לאחת בכל שלוש שנים", אמר ראמשטורף, שהוסיף כי מדינות השוכנות באזורים נמוכים כבנגלדש עלולות להיפגע קשות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ