הארץ

צוותי מחקר של פרויקט סטונהנג' ריברסייד (SRP), סבורים כי מעגל האבן המפורסם נבנה לאחר סכסוך ארוך שנים בין מזרח ומערב בריטניה. עוד מניחים החוקרים כי האבנים, שמקורן בדרום בריטניה ומערב ויילס, סימלו קהילות שונות. פרופ' מייק פארקר-פירסון אמר לבי-בי-סי (BBC) כי "מלאכת הבנייה של הסטוהנג' הצריכה מאמץ משותף כאקט של איחוד בין-שבטי". צוות החוקרים התמקד בעשור האחרון בחקר הארכיאולוגיה ובתוואי השטח של האתר.

ב-2008 גילו חוקרי ה-SRP כי מעגל האבנים הוקם בערך באמצע המילניום השלישי לפני הספירה, כ-500 שנים מוקדם יותר מכפי שסברו תחילה. צוותי מחקר מאוניברסיטאות שפילד, מנצ'סטר, סאות'המפטון, בורנמות' ויוניברסיטי קולג' לונדון הסיקו כי הסטונהנג' נבנה בעת שתרבות משותפת לכל האי החלה להתגבש. פרופ' פארקר-פירסון מאוניברסיטת שפילד אמר כי "בשונה מהחלוקה האזורית שאפיינה תקופות קדומות - הצוותים מצאו שרידי בתים, כלי חרס וחומרים זהים מאיי אורקני (בצפון סקולטלנד) ועד לחוף המזרחי".

בניית הסטונהנג', לדברי פארקר-פירסון, "היתה פרויקט שאפתני שחייב כוח עבודה של אלפי אנשים, שנשאו סלעים ממקומות מרוחקים כמו מערב ויילס, וכלל לאחר מכן עבודת סיתות והצבה של האבנים". עוד סבור החוקר כי "כבר בעצם העבודה המשותפת, שחייבה התגייסות כללית למאמץ, היה כדי לגבש ולאחד".

ליקוי חמה בסטונהנג'צילום: רויטרס

ייתכן גם שהמונומנט הפרהיסטורי נבנה באתר שהיה רב משמעות לתושבי בריטניה בתקופה הניאוליתית. צוות ה-SRP מצא שמיקום אתר האבנים העומדות וסוללת העפר המקיפה אותו נמצא בנקודות הקשורות ליום הארוך והיום הקצר ביותר בשנה. "כשגילינו שהמונומנט המרשים סימן את נתיב השמש על פני הקרקע, הבנו שהתרבות שבנתה את האתר לא בחרה את מיקומו באופן אקראי, אלא פעלה לפי ייעוד שנקבע מראש ושהיה בעל חשיבות", הסבירו החוקרים.

פרט זה יכול להסביר מדוע נחשפו שמונה אתרים נוספים בקרבת הסטונהנג', שהם בעלי מאפיינים הקשורים לנקודות היפוך החורף והיפוך הקיץ (היום הקצר ביותר והיום הארוך ביותר בשנה). מכאן סבור פארקר-פירסון כי "ייתכן שהמקום סימל עבורם את מרכז העולם".

החוקרים דחו על הסף תיאוריות רווחות, שלפיהן מעגל האבנים המונומנטלי הושפע בבנייתו מתרבויות מצריות קדומות או מתרבות חוצנית. "לכל השפעה ארכיטקטונית שקיימת בסטונהנג' ישנן מקבילות במבנים עתיקים ומונומנטים ברחבי בריטניה, שמקורם בסקוטלנד וויילס", מבהיר פארקר פירסון. "למעשה, בריטניה היתה מבודדת מיתר עמי אירופה במשך מאות שנים. למרות איחוד השבטים שהתרחש באי הבריטי, תושבי הארץ הקדומה לא הביעו עניין מיוחד בעמים שמעבר לתעלה".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ