ברלוסקוני רומז על קאמבק: "אוציא את איטליה מגוש האירו"

ראש ממשלת איטליה לשעבר, שעומד למשפט על קיום יחסי מין עם נערה בת 17, אמר שיעמוד בראש מפלגה חדשה, והבטיח שמחצית מחבריה יהיו נשים

גרדיאן
ג'ון הופר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גרדיאן
ג'ון הופר

סילוויו ברלוסקוני אמנם פרש מתפקידו בסוף השנה שעברה, ועומד למשפט בשל קיום יחסי מין בתשלום עם נערה בת 17, אך הוא ממשיך לעורר עניין במערכת הפוליטית. שמועות על כוונתו לחזור לשלטון על בסיס מצע בחירות שיקרא להתנתקות איטליה מגוש האירו עוררו סערה פוליטית במדינה. איל התקשורת הכריז על כוונותיו בסוף השבוע שעבר, כשאמר, "אני מחפש פתרונות. אני עדיין כאן". כאילו השתתף במערכת בחירות, הוא הוסיף "תנו לי 51%" (מהקולות). הדברים עוררו את תשואות הקהל. ברלוסקוני, שדיבר כאילו נטל בחזרה את הנהגת תנועת עם החירות שייסד ב‑2007, הודיע שבכוונתו לשנות את שם התנועה, ואמר שבכוונתו להבטיח שמחצית ממועמדיה יהיו נשים.

כל אלו רחוקים מפרישתו המבישה של ברלוסקוני בנובמבר האחרון, לאחר ששלט באיטליה בשמונה מעשר השנים האחרונות והגיש את מכתב ההתפטרות שלו לקריאות "הללויה" של הקהל שהתכנס ליד ארמון הנשיאות. זרם המידע על מסיבות ה"בונגה בונגה", וסיפורים על נערות ליווי במדי שוטרים ובגדי נזירות, הפכו את המיליארדר-פוליטיקאי לבדיחה בינלאומית. בשבועות האחרונים לכהונתו עשו מנהיגי אירופה כל מאמץ לא להיראות בקרבתו בצילומים.

למפלגתו של ברלוסקוני יש עדיין די קולות בפרלמנט להפיל את ממשלת הטכנוקרטים בראשות מריו מונטי. לבחירות פתע בסתיו עשויה להיות השפעה לא רק באיטליה, אם יובילו לסיום תפקידה של ממשלת מונטי, שמונתה בנובמבר ליישם את צעדים לא פופולריים שדרש גוש האירו, ושממשלת ברלוסקוני לא הראתה נכונות ליישם.

הזירה הפוליטית האיטלקית טולטלה בשבועות האחרונים בשל עלייתה של תנועת חמישה הכוכבים שייסד השחקן בפה גרילו. בצד הצלחתה, מסתמנת עלייה באי שביעות הרצון של אזרחי איטליה מהפוליטיקאים המשויכים לזרם המרכזי. סקר שנערך בשבוע שעבר הראה כי תנועת חמישה הכוכבים עשויה להיות המפלגה השנייה בגודלה בבחירות הבאות.

ברלוסקוני צילום: אי-פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ