ביקורת נגד יום הוקרה באירופה לחסידי אומות עולם

ביד ושם אומרים כי הכוונה לכבד את זכרם של מצילי חיים בכל מקרי רציחות העם - כגון בארמניה ובוסניה - תטשטש את הייחודיות של השואה היהודית

ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון

גורמים ביד ושם הביעו בימים האחרונים הסתייגות מיוזמה של הפרלמנט האירופי להכריז על יום הוקרה מיוחד לחסידי אומות העולם. זאת, בשל אופן ניסוח ההצהרה, שמטשטשת, לטענת יד ושם, את הייחודיות של השואה היהודית.

לפני כחודש וחצי קיבל הפרלמנט האירופי "הצהרה כתובה" שנחתמה על ידי 388 חברי פרלמנט. ההצהרה קוראת לייסד יום זיכרון מיוחד לציון פועלם של חסידי אומות העולם. אולם בהמשך סעיפי ההצהרה נכתב כי יש "לכבד את זכרם של אותם אנשים שהצילו חיים במהלך כל מעשי הג'נוסייד והרציחות ההמוניות (כמו בארמניה, בוסניה, קמבודיה ורואנדה), ושאר פשעים נגד האנושות שנעשו במהלך המאה ה-20 וה-21". בסעיף הבא נכתב: "לזיכרון כל אלו ששמרו על צלם אנוש תחת הטוטליטריות הנאצית והקומוניסטית".

"על פניו נראה כי מדובר ברעיון חשוב, כי ראוי להנציח את פועלם של אלו שהיו קרני אור בתקופה של חושך", אומרת דוברת יד ושם, איריס רוזנברג. "במיוחד כשהיוזמה באה מהפרלמנט האירופי המאחד את המדינות שבשטחן התרחשה השואה ומיעוט כל כך קטן מאזרחיהן התערבו למען הצלתם של שכניהם היהודים. אולם בנוסח ההחלטה ישנו עיוות היסטורי וזילות של השואה שבסופו של דבר אף יפגע בזיכרון השואה".

יער חסידי אומות עולם ביד ושםצילום: באו באו

ביד ושם מצביעים בשנים האחרונות על התרחבות התופעה באירופה, של צירוף השואה והכיבוש הנאצי למעשי זוועה שנעשו תחת משטרים טוטליטריים אחרים, ובמיוחד תחת המשטר הקומוניסטי. ההחלטה האחרונה ממשיכה קו זה. "הנצחת חסידי אומות העולם שסייעו ליהודים לצד אלו שנאבקו בשלטון הקומוניסטי, כפי שנכתב בנוסח ההחלטה, עלול ליצור מצב אבסורדי שבו מונצחים זה לצד זה הרוצח עם מי שסייעו לקורבנות", אומרת רוזנברג. "מבין אלו שנאבקו בשלטון הקומוניסטי היו גורמים לאומניים שהיו מעורבים ברדיפת יהודים ואפילו בפגיעה בחסידי אומות העולם, שהצילו יהודים. זו דוגמה נוספת לתהליכים מדאיגים שמתרחשים באירופה, מתוך מגמה לטשטש את הייחודיות של השואה, שנובעת משיקולים פוליטיים או מהקושי של המדינות להתמודד עם עברן", היא הוסיפה.

טענה נוספת של יד ושם היא שאין להפריד בין יום הזיכרון לקורבנות השואה ויום הזיכרון לציון חסידי אומות העולם, שכן ההפרדה הזו מוציאה, לטענת רוזנברג, את פעולתם של חסידי אומות העולם מההקשר ההיסטורי.

עוד מצביעים ביד ושם על טעות עובדתית שנפלה בהצעת הפרלמנט האירופי. על פי ההצעה, ייקבע יום הזיכרון ב-6 במארס, יום מותו של שופט בית המשפט העליון משה בייסקי, ש"ייסד" את מפעל חסידי אומות העולם. ביד ושם מציינים שבייסקי היה היו"ר השני של ועדת חסידי אומות העולם. היו"ר הראשון, ומי שהניח את היסודות למפעל הזה, היה השופט משה לנדוי.

מדוברות הפרלמנט האירופי לא נמסרה תגובה לטענות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ