דריכות בארה"ב לקראת ההכרעה על עתיד רפורמת הבריאות של אובמה

בית המשפט העליון צפוי למסור ביום חמישי את החלטתו - אור ירוק למהפכה, וההחלטה החשובה ביותר של אובמה או סטירת לחי לקמפיין של הנשיא

נטשה מוזגוביה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נטשה מוזגוביה

ביום חמישי צפוי בית המשפט העליון לקבל החלטה בעניין רפורמת הבריאות של ברק אובמה משנת 2010, או בשמה המקורי "חוק הטיפול הרפואי הנגיש", הנחשבת להישג העיקרי של הנשיא בתחום מדיניות הפנים.

אמנם הנשיא אובמה לא היה זה שניסח את החוק, אך עוד לפני שהספיק לחתום עליו הוא זכה לכינוי "אובמקייר". אם בית המשפט יחליט להפיל את החוק, או לפחות את החלק המרכזי שלו (הנוגע להחלת החובה על האזרחים לרכוש ביטוח בריאות), ובהתחשב במצב הכלכלה העגום, לא יישארו לממשל שלו הישגים רבים להתרברב בהם בזירה הפנימית.

ההערכה לקראת הדיון השבוע גורסת כי בדומה למקרה של חוק ההגירה של אריזונה, הרכב השופטים ידחה חלק מהחוק וישאיר חלקים אחרים על כנם. יישום הרפורמה נעשה בהדרגה, ובממשל אובמה קיוו שככל שהציבור האמריקאי ייחשף להשפעה החיובית שלה, כך תגבר גם התמיכה בה. באירועי הקמפיין שלו לאחרונה התייחס אובמה רק לסעיפים הזוכים בסקרים לאהדת הציבור. אולם ההישג הגדול ביותר של הרפורמה - ביטוח רפואי לכ-50 מיליון אמריקאים שלא היו מכוסים עד כה - נחשב פחות פופולארי בשל חשש המבוטחים שהכיסוי לקבוצה הזאת יבוא על חשבונם, ואיכות הטיפול בהם תרד. טענה נוספת כלפי הרפורמה הועלתה מצד בעלי העסקים הקטנים, שטענו שהעלויות הגבוהות של ביטוח הבריאות לעובדים תמנע מהם להעסיק יותר אנשים, אם תוטל עליהם החובה לספק ביטוח. 

עד כה שיגר בית המשפט העליון לציבור מסרים סותרים לגבי ההחלטה הצפויה, וקיים תחקורים קשים של נציגי הממשל בשימועים שהוקדשו לחוק. אחד השופטים השמרנים, אנטונין סקאליה, אמר במהלך הדיון שהתקיים בסוף מארס שאם סעיף ביטוח החובה יבוטל, כל הרפורמה צריכה להיות מבוטלת משום שמדובר בלב הרפורמה. כרגע יושבים בהרכב השופטים של בית המשפט העליון ארבעה ליברלים וחמישה שמרנים, כך שבסופו של דבר יש להניח שמי שיכריע את הכף לכאן או לכאן יהיה השופט אנטוני קנדה, שנחשב ל"קול המתנדנד" בהרכב, או השופט ג'ון רוברטס, שלמרות היותו שמרן עשוי ליישר הפעם קו עם עמיתיו הליברלים. 

הציבור האמריקאי עדיין מתלבט ביחס לרפורמה. סקר "רויטרס" שפורסם בסוף השבוע גילה כי 56% מהאמריקאים מתנגדים לרפורמה ו-44% תומכים בה, אך למרות זאת הרוב הגדול מפגין תמיכה בסעיפים המרכזיים של הרפורמה, כגון האיסור שהוחל על חברות המספקות ביטוח רפואי למנוע כיסוי לאנשים הסובלים מבעיות בריאות שקדמו לרכיבת הפוליסה (82% תמיכה) או הסעיף המאפשר לילדים עד גיל 26 להיות מכוסים על-ידי ביטוח הבריאות של הוריהם (61% תמיכה). את ההתנגדות הגדולה ביותר מעורר הסעיף שהופך את רכישת ביטוח הבריאות לחובה החלה על כל אזרח. 61% מהאמריקאים מתנגדים לסעיף הזה, והרפובליקאים טוענים שכפיית הביטוח על מי שאינו חפץ בו אינו חוקתי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ