ניצחון לאובמה: חוק ההגירה של אריזונה נפסל

בית המשפט העליון קיבל את טענת הממשל, לפיה רוב התקנות הנכללות בחוק אינן חוקתיות ופולשות לתחום סמכותו של הממשל הפדרלי

נטשה מוזגוביה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נטשה מוזגוביה

בית המשפט העליון של ארה"ב דחה אתמול את חוק ההגירה שהנהיגה מדינת אריזונה, שהוביל להפגנות ומחאות בכל רחבי המדינה. השופטים קיבלו ברוב של חמישה מול שלושה את טענת הממשל, לפיה החוק פולש לתחום סמכותו של הממשל הפדרלי וכי מרבית התקנות הנכללות בחוק אינן חוקתיות. מדובר במהלך העשוי להשפיע באופן משמעותי על מערכת הבחירות לנשיאות.

הפסיקה שהכירה בתסכול תושבי אריזונה מהמדיניות הקיימת קבעה כי החוק אכן מתערב בסמכויות הממשל הפדרלי, וכי אריזונה לא יכולה לעצור אדם רק בחשד שהוא נכנס למדינה באופן לא חוקי, ואינה רשאית להחשיב את היעדר המסמכים אצל מהגר שנעצר על ידי המשטרה לעבירה פלילית וכך גם את עצם הפנייה לעסק בחיפוש אחר מקום עבודה. עם זאת, מדובר בניצחון חלקי בלבד לממשל אובמה, שכן משטרת אריזונה עדיין תהיה רשאית לבדוק את מעמדם החוקי של חשודים בעבירה כלשהי.  

המתנגדים לחוק טענו מאז קבלתו באריזונה כי יוביל לאפלייה ולבניית פרופילים של מהגרים ממוצא היספאני, וישרה אווירה כוללת של פחד במדינה. משפחות מהגרים רבות עזבו את אריזונה במחאה נגד המדיניות ובמספר ערים בארה"ב קמו יוזמות לחרם כלכלי על אריזונה. לקראת הבחירות, הנשיא אובמה מנסה להלך בין הטיפות בנושא הרגיש. מחד, הממשל שלו הגביר את אכיפת החוק נגד המסתננים בגבול הדרומי של ארה"ב, ומאידך, החודש הוא גם הודיע על הפסקת גירוש ילדי הזרים שהובאו לארה"ב, סיימו תיכון ולא הורשעו בפלילים. 

השבוע הוא השבוע האחרון של המושב הנוכחי של בית המשפט העליון. ביום חמישי צפויה להתקבל בו החלטה משמעותית נוספת, בעניין רפורמת הבריאות של ברק אובמה משנת 2010, הנחשבת להישג העיקרי של הנשיא בתחום מדיניות הפנים (ר' ידיעה נפרדת).

מלבד כל זאת, בגבעת הקפיטול מתקרבים לשלב ההצבעה "חוק מגניטסקי", שעשוי לסבך את יחסי ארצות הברית ורוסיה בכל הנוגע להטלת סנקציות על בכירים רוסים המעורבים בהפרת זכויות האדם. הממשל גם עושה את צעדיו הראשונים מול הנשיא הנבחר של מצרים, כאשר הנשיא אובמה צפוי לשוחח עם הנשיא הנבחר מורסי ולהכריז על נכונותו לעבוד עמו "לקידום האינטרסים המשותפים של שתי המדינות". 

במדיניות הפנים, הקונגרס מתמודד גם עם סוגיית ההלוואות לסטודנטים, שהפכה לאחרונה לאחד הנושאים המרכזיים בקמפייין הבחירות של אובמה. המליאה גם צפויה להצביע על החלטה ביחס לשר המשפטים של ארה"ב אריק הולדר. הולדר ביזה את הקונגרס בעקבות סירובו של ממשל אובמה לחשוף אלפי מסמכים של משרד המשפטים, המוקדשים לנושא נפילת כלי הנשק האמריקאים לידי קרטלי הסמים המקסיקנים. ההחלטה החיובית כבר התקבלה ברמת ועדת הקונגרס, ואם תאושר גם במליאה של בית הנבחרים (בעל הרוב הרפובליקאי), תהיה זו הפעם הראשונה ששר המשפטים המכהן יואשם בביזיון הקונגרס. 

המסמכים הסודיים קשורים בתוכנית הסודית של משרד המשפטים, שמטרתה היתה להתחקות אחר מקור כלי הנשק שהגיע לידי הקרטלים. אולם התוכנית נפסלה, ושניים מכלי הנשק ששימשו לרצח סוכן משמר הגבול בריאן טרי בשנת 2010 בגבול אריזונה "כיכבו" בתוכנית המעקב כשהיתה פעילה.

יו"ר בית הנבחרים ג'ון ביינר העלה בפומבי השערה לגבי מעורבות הבית הלבן בטיוח הפרטים הקשורים בתוכנית "המהיר והעצבני". חבר הקונגרס דארל איסא, יו"ר ועדת הפיקוח של בית הנבחרים, הביע תקווה שהבית הלבן לא מעורב בפרשה, וכי משרד המשפטים ישתף פעולה. לגבי ההצבעה על החלטת ביזיון הקונגרס ביום חמישי, איסא התעקש שלא מדובר בסוגייה פוליטית, וכי יהיו גם דמוקרטים שיצביעו בעד ההחלטה. 

הפגנה נגד חוק ההגירה בפיניקס, לפני כחודשייםצילום: רויטרס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ