צבא ארה"ב מודה |

מדי ההסוואה גורמים לחיילים רק לבלוט

לאחר השקעה של 5 מיליארד דולר, מדי "הפיקסל" שהיו אמורים להתאים להסוואה בתנאי שטח מגוונים, הפכו ללהיט אופנתי אך עלו במחיר של חיי אדם

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

הם אולי משמשים מזה שנים בהצלחה להסוואת פני חשודים, קטינים ומראות קשים בתמונות בעיתונים, אבל מסתבר שדבר אחד כשלו הריבועים המפוקסלים כישלון חרוץ להסוות – חיילים בשטח. מדי ההסוואה המשוכללים שהשיק צבא ארצות הברית בשנת 2004 בעלות אסטרונומית של 5 מיליארד דולר, אשר הציגו לעולם את אופנת "הריבועים המפוקסלים", הוכתרו לאחרונה בכישלון, לאחר שלמעשה רק גרמו לחיילים לבלוט.

לפי הדיווח באתר "דה דיילי", חיילים רבים התלוננו במהלך השנים כי "המדים לא הצליחו להשתלב באף סביבה שבה נלבשו". מומחה צבאי ששירת בעיראק בשני סבבים שונים אף ציין כי "למעשה, הצבא ביקש לעצב מדים אוניברסליים, שיתאימו לכל מקום, והם אכן נכשלו באופן אוניברסלי, ורק בלטו מאוד בכל מקום".

כעת מנסים חוקרי הצבא בשיתוף מומחי הנדסת טקסטיל לעצב דגם הסוואה שיבלוט פחות לעין. לאחר כישלון המדים "שמתאימים לכל מקום", בכוונתם כעת להציע לחיילים סט שלם של מדי הסוואה שיתאימו לסביבות שונות, זאת בנוסף למדים "נייטרליים" ללבישה בתוך כלי שיריון – אותם, מבטיחים המעצבים, ניתן יהיה לשלב עם כל אחד ממדי ההסוואה השונים. מהלך העיצוב צפוי לכלול מאות סימולציות ממוחשבות של דגמים שונים, במקביל לבדיקות "יבשות" בתנאי שטח שונים, בכשישה אתרים ברחבי העולם.

נחתי הצי האמריקאי לבושים במדים ה"פיקסל"צילום: רויטרס

תחילתו של פרויקט עיצוב מדי ההסוואה נעוץ היה במחסור שהיה לצבא האמריקאי ב"פריטים תואמים". חיילים נאלצו ללבוש וסטים בצבע ירוק כהה מעל מדי חאקי בהירים, ובצבא חיפשו דגם אחד שיתאים לכל. התכנון כלל התייעצות גם עם החיילים עצמם, ונחתי הצי האמריקאי אף בחרו בעצמם את אחד מצבעי הבסיס לעיצוב, צבע אדמה שכעת מכונה "חום זאב ערבות".

"הם פשוט נכנסו לחנות כלי עבודה, הסתכלו על הקטלוגים השונים, ואמרו 'זה הצבע שאנחנו רוצים'", סיפרה אנבל דוגס, מומחית להנדסת טקסטיל מחברת "נאטיק", שסייעה לפיתוח הדגם האוניברסלי. לדבריה, אותו גוון שבחרו הנחתים, היה משולב באותה עת בבגדי המעצב ראלף לורן. בעקבות מעורבותם, אף זכה הדגם לכינוי דוגמת-המארינס, או MARPAT - שילוב של המילה "מארינס" ו"פאטרן" (דוגמה).

העיצוב החדש זכה לשבחים עם הצגתו והוגדר "אופנתי", ומה שהחל כפתרון צבאי, השתלט על שוק האופנה כולו. הבעיה היתה, שבמבחן השטח, הוא פשוט נכשל, ולמבד ההוצאה הכבדה של מיליארדי דולרים, הוא גם גבה של לא מעט חיי אדם.

כעת, עד לעיצובו של תחליף ראוי, משימה שעלולה לקחת למעלה משנה, החליטו בצבא שלא לקחת סיכונים. החיילים האמריקאים באפגניסטאן, סיפרו, יחזרו אל מדי ההסוואה המסורתיים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ