מוניקה דייוי, ניו יורק טיימס

חומר הקריאה שראש עיריית שיקגו, רם עמנואל, מעיין בו דבר ראשון מדי בוקר בחמש וחצי, אינו תמצית דו"ח תקציב, הצעת חוק העומדת על הפרק, או כותרות היום; אלא דוא"ל ממשטרת העיר המפרט את שורת הפשעים שבוצעו במהלך הלילה. בשעה שבע הוא כבר מנהל שיחה עם גרי מקרתי, מפקד המשטרה, אבל קרוב לוודאי שזו אינה השיחה היחידה שהוא מקיים איתו באותו יום.

כאשר נבחר לראשות העיר השלישית בגודלה בארה"ב, לפני שנה, שם לו עמנואל למטרה להגביר את הביטחון ברחובות; ואולם שיקגו מעמידה עתה את התחייבותו זו במבחן. שיעור מקרי הרצח בעיר עלה ב 38% לעומת שנה שעברה ובמקביל חלה גם עלייה בתקריות של חילופי ירי ברחובותיה; זאת בניגוד למגמה הפוכה בניו יורק ובלוס אנג'לס ובכמה ערים אחרות, שבהן לא חל שינוי בשיעור מקרי הרצח, או שהוא אף ירד. על פי הנתונים, עד 17 ביוני נהרגו השנה בעיר 240 בני אדם, רובם מירי, 66 יותר מתקופה מקבילה ב 2011.

מעשי האלימות הותירו את הצלקות העמוקות ביותר בכמה משכונותיה העניות של שיקגו בדרום ומערב העיר, הרחוקות שנות אור ממרכז העיר הנוצץ, אולם גם שכונות יוקרתיות לא חסינות משיעור הפשע הגובר. מרבית מעשי הרצח נקשרים למלחמה המסתבכת בין כנופיות ולשכונות המצוקה שבהן הכנופיות פועלות בחופשיות כבר זמן רב.

ראש עיריית שיקגו, רם עמנואלצילום: בלומברג

"יש לנו בעיה של כנופיות הנוגעת לחלקים מסוימים של העיר וזו אחריותנו להביא איכות חיים לתושביהן, ואת גם זאת נעשה", אמר בסוף השבוע עמנואל בראיון. "הבעיה הגדולה שלי היא לא עם מעשי הרצח (בין כנופיות) עצמם, אלא עם מה שהם עושים לתושבים שומרי חוק".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ