שרידי דרך ראשית מלפני 1,800 שנה התגלו בסלוניקי

הדרך נחשפה בחפירות המתקיימות בעיר, השנייה בגודלה ביוון, במסגרת הכנת התשתית לרכבת התחתית, שאמורה להתחיל לפעול בעוד ארבע שנים

אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי

ארכיאולוגים בעיר סלוניקי, השנייה בגודלה ביוון, חשפו דרך רומאית עתיקה ששימשה לדבריהם נתיב מעבר ראשי לפני קרוב לאלפיים שנה. הדרך, המרוצפת בשיש, ושאורכה כ-70 מטרים, נחשפה בחפירות המתקיימות בסלוניקי במסגרת הכנת התשתית לרכבת התחתית בעיר, האמורה להתחיל לפעול עוד ארבע שנים. קטע הדרך שנחשף מתחת לעיר הנמל הצפונית יוצג לראווה לציבור בחנוכת הרכבת התחתית ב-2016.

לדברי ויקי צנקולי, ארכיאולוג העובד באתר, הדרך העתיקה היא בת כ-1,800 שנה; מתחתיה התגלו גם שרידי דרך עתיקה יותר שנבנתה בידי היוונים 500 שנה מוקדם יותר."חשפנו שתי דרכים המונחות זו על גבי זו כבר מאות שנים", אמר צנקולי. "הדרך העתיקה ודרכים צדדיות הניצבות לה בנויות על פי תוואי דומה לזה של כבישי העיר הנוכחיים", הוסיף.

ב-2008 גילו עובדי המיזם יותר מאלף קברים שבחלקם גם נטמנו אוצרות. הקברים היו בעלי צורות ומידות שונות ובחלקם נמצאו תכשיטים, מטבעות וחפצי אמנות שונים. עבודות החפירה לרכבת התחתית בסלוניקי שהחלו ב-2006, מהוות הזדמנות נדירה לארכיאולוגים לחקור את הנעשה מתחת לפני השטח של העיר, אבל הן גם מעכבות את המיזם.

שרידי הדרך הראשית בסלוניקי, אתמולצילום: אי-פי

המיזם מפגר אחרי לוח הזמנים המתוכנן לא רק בגלל החפירות הארכיאולוגיות, אלא גם בגלל המשבר הכלכלי הקשה הפוקד את המדינה. בשנות התשעים בוצעו עבודות חפירה גדולות ממדים גם באתונה, לקראת פתיחת הרכבת התחתית בעיר הבירה, ב-2000.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ