בית משפט בקלן: מילת ילדים אינה חוקית

ההחלטה של בית משפט גרמניה ניתנה עקב ניתוח כושל בילד מוסלמי. ארגונים יהודיים: "החלטת בית המשפט אינה מתקבלת על הדעת ופוגעת בחופש הדת"

עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עופר אדרת

פסיקה של בית משפט בגרמניה נגד מילה מעוררת סערה בקרב יהודים ומוסלמים ועלולה לסכן את המשך קיום הטקס במדינה. בית המשפט המחוזי בקלן פסק אתמול (שני) כי מילת ילדים אינה חוקית, שכן היא מהווה פגיעה גופנית ביילוד, ומוגדרת כ"נזק קשה ובלתי הפיך לשלמות הגוף". עוד הוסיף בית המשפט כי חופש הדת והזכויות של הורי הנימול לא יכולות להצדיק את ברית המילה.

הפסיקה התקבלה לאחר ניתוח מילה כושל, שביצע רופא מוסלמי בילד בן ארבע בעיר. לאחר שהילד דימם במשך יומיים, הוא הובהל לחדר המיון. כשהמידע על כך הגיע לידי הרשויות, הוחלט להגיש תביעה נגד הרופא. תחילה, דחתה ערכאה נמוכה (המקבילה לבית משפט שלום בישראל) את התביעה. לאחר מכן ערערו הרשויות, וכעת בית המשפט המחוזי קיבל את התביעה.

העיתון הגרמני "פייננשיל טיימס", אשר חשף היום את הפסיקה השנויה במחלוקת, כותב כי מדי שנה נימולים אלפי ילדים בגרמניה, וכי עד כה, במשך עשרות שנים, המילה בגרמניה היתה ב"תחום האפור" מבחינה משפטית, ובית המשפט מעולם לא הרשיע אדם בביצוע הטקס.

טקס ברית מילהצילום: אי–פי

"יש לפסיקה הזו חשיבות רבה מבחינת הרופאים. כבר שנים שקיימת דרישה לאיסור מפורש על מילה מטעמים דתיים. בית המשפט, בניגוד להרבה פוליטיקאים, לא חשש מביקורת על כך שהחלטתו אנטישמית או פוגעת בדת", אמר פרופ' הולם פוצקה, מומחה למשפט מאוניברסיטת פסאו שבגרמניה. לדבריו, "ההחלטה עשויה להשפיע לא רק על פסיקות עתידיות, אלא להוביל גם לשינוי בתפיסה בקרב אנשי הדת, ביחס לכיבוד זכויות היסוד של הילדים".

מנגד, הרב אריה גולדברג, סמנכ"ל מרכז רבני אירופה, מתח ביקורת חריפה על ההחלטה. "החלטת בית המשפט אינה מתקבלת על הדעת ופוגעת פגיעה אנושה בחופש הדת. היא מנוגדת לכתב זכויות האדם של האיחוד האירופי, אליו מחויבת מערכת המשפט בגרמניה, ופוגעת בזכות היסוד לפולחן בחוקת גרמניה", אמר. לדבריו, "הפסיקה משוללת כל יסוד רפואי ובוודאי שהיא מנוגדת לחוקי הדת היהודית ולדת האיסלאם כאחד. מיליונים רבים של ילדים יהודים ומוסלמים עוברים את טקס המילה וגדלים להיות אנשים בריאים בגופם ובנפשם".

EJA, איגוד הארגונים היהודיים באירופה, ומרכז רבני אירופה כינו את ההחלטה "התקפה ברוטלית על חופש הדת". מנכ"לEJA  מנחם מרגולין הוסיף כי "חוסר הבנה מספקת לחוקי הדת אמנם מעוררים מידי פעם אי הבנות בקרב מחוקקים או פוסקים אזרחיים שונים ברחבי אירופה, אולם פעילות הסברה – גם בשיתוף הקהילות המוסלמיות ברחבי היבשת - יביאו להסרת אי ההבנות וימנעו פגיעה מודעת ושלא מודעת בחופש הדת באירופה". בשבוע שעבר רשם מרכז רבני אירופה – בשיתוף הקהילה המוסלמית - הצלחה, במאבקם להסיר בבית העליון של הפרלמנט ההולנדי איום לשלול בחוק את האפשרות לקיום שחיטה כשרה.

בשלב זה טרם ברורה המשמעות המעשית והמשפטית של ההחלטה ולא נמסרו פרטים על המשך המערכה המשפטית בנושא. מעל בית המשפט המחוזי יש ערכאות נוספות שניתן לערער אליהן. במקביל, נושאים הקשורים לחוקה עשויים להידון גם בפני בית המשפט לחוקה של גרמניה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ