המאבק בעבר הנאצי |

האף-בי-איי הגרמני מחק את שם ראש הסוכנות משלט רחוב

בצעד יוצא דופן, משרד הפשיעה הפדרלי של גרמניה מחק משלט רחוב את שמו של פאול דיקופף, ראש המשרד לשעבר, שהיה בשנות ה-30 קצין באס-אס

עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עופר אדרת

"משרד משטרת הפלילים הפדרלית" של גרמניה, המקביל לאף-בי-איי האמריקאי, נאבק בשורשיו הנאציים. בצעד יוצא דופן, נמחק אתמול (שני) שמו של ראש המשרד לשעבר משלט רחוב הניצב בסמוך לאחד ממבני המשרד, זאת משום שהאיש היה קצין נאצי בעברו.

המשרד, הכפוף למשרד הפנים הגרמני, אמון על חקירת פשיעה בינלאומית מאורגנת ופשעים חמורים בגרמניה. לפני חמש שנים הודיע המשרד כי הוא יערוך בדק בית מקיף ורשמי של עברו הנאצי, בדומה לחקירות היסטוריות שערכו מוסדות ציבורים ופרטיים רבים בגרמניה ובראשם המודיעין הגרמני, ב-נ-ד.

משרד משטרת הפלילים, כמו גופים אחרים בגרמניה, נוסד אחרי מלחמת העולם השנייה בידי אנשים שהיו בשר מבשרה של הדיקטטורה הנאצית. לפני 11 שנים חשף ההיסטוריון הגרמני דיטר שנק, כי מייסדי המשרד ומי שכיהנו בהנהגתו עד שנות ה-70 היו בעצמם פושעי מלחמה נאצים ונושאי משרות בגסטאפו, באס-אס ובאס-דה.

כך לדוגמה, ב-1958, שבע שנים אחרי היווסדו, היו 33 מ-47 מנהלי המשרד בעלי עבר בכיר באס-אס. גם שיטות הפעולה של המשרד הועתקו ממשטרו של היטלר ויושמו על ידי "יוצאי" המשטר הנאצי. ואולם, רק כעת נוקט המשרד בצעד פעיל, גם אם ראשוני, בניסיון להתמודד עם עברו. יורג זירקה, שעומד בראש המשרד מאז 2004, הוא האיש שאחראי לשינוי במדיניות. "אנחנו רוצים להסיר את הכתמים שייתכן ועדיין קיימים", אמר לפני חמש שנים, כשהחלה חקירת העבר.

השלט שהוסר נשא את שמו של פאול דיקופף, שעמד בראש המשרד בשנים 1965 ל-1971. הוא ניצב עד כה ברחוב שמוביל אל אחת משלוחות המשרד (מחלקת "הגנת המדינה") בעיר מקנהיים הסמוכה לבון, שבמערב גרמניה. דיקופף זכה לכבוד וההערכה רבה במשרד ובגרמניה. אפילו שר הפנים לשעבר, האנס דיטריך גנשר, אמר עליו כי היווה "דוגמה לכל המשטרה הגרמנית".

ואולם, עברו העיב על פועלו ודמותו. בשנות ה-30 היה קצין נאצי נלהב ושירת באס-אס ובאס-דה. גם בזמן ששירת במשרד המשטרה הפדראלי גילה דיקופף יחס סלחני ואוהד כלפי חקירות שהיה על אנשיו לבצע נגד פושעים בעלי עבר נאצי. לצד תפקידו במשרד, הוא כיהן גם כראש האינטרפול ואף עבד בשירות הסי-איי-איי.

דיקופף מת ממחלה ב-1973. אתמול, בטקס שהתקיים בעיר, שונה שמו של הרחוב. מעתה ייקרא על שם אדם אחר: גרהארד בודן. בשנות ה-80 הוא כיהן כסגן ראש המשרד. בניגוד לקודמו, בודן לא היה פעיל בתנועה הנאצית, וכמו רבים מבני דורו הוא הצטרף ל"היטלר יוגנד" כשהיה בן 14.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ