אמנים ואנשי רוח קוראים לאקואדור להעניק מקלט לאסאנג'

לוגו גרדיאן
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו גרדיאן
גרדיאן

אנשי רוח ואמנים בולטים בארה"ב חתמו באחרונה על מכתב הקורא לאקואדור לקבל את בקשתו של מייסד אתר ההדלפות ויקיליקס, ג'וליאן אסאנג', ולהעניק לו מקלט מדיני.

המכתב נמסר לשגרירות אקואדור בלונדון, שבה מתבצר אסאנג' זה יותר משבוע. עם החותמים נמנים במאי הקולנוע מייקל מור ואוליבר סטון, הבלשן והאינטלקטואל נועם חומסקי, השחקן דני גלובר, הסופרת נעמי וולף, הקומיקאי ביל מאהר וגם דניאל אלסברג, חוקר לשעבר במערכת הביטחון האמריקאית, שהדליף את מסמכי הפנטגון ב-1971 על המעורבות הצבאית של ארה"ב בווייטנאם.

רוברט ניימן, מנהל בארגון למען מדיניות חוץ צודקת העביר שלשום את המכתב לשגרירות בלונדון, לצד עצומה עליה חתומים יותר מ-4,000 אזרחי ארה"ב, הקוראים לנשיא אקואדור, רפאל קוראה, להיעתר לבקשת המקלט של אסאנג'.

במכתב נטען שלאסאנג' חשש מוצדק מפני הסגרתו לשוודיה "שכן קיימת סבירות גבוהה שברגע שיימצא על אדמת שוודיה, הוא ייעצר ויוסגר לארה"ב. בנוסף, נכתב כי הממשל האמריקאי "הבהיר היטב את יחסו השלילי לוויקיליקס", ועל כן אסאנג' עלול לעמוד בפני עונש מוות, אם הוא יואשם ויורשע, על פי חוק הריגול.

אסאנג', בן 41, יליד אוסטרליה, בא לשגרירות אקואדור ב-19 ביוני בניסיון למנוע את הסגרתו לשוודיה, שבה הוא מבוקש לחקירה בגין עבירות מין: אונס, הטרדה מינית וקיום יחסי מין בכפייה. אסאנג' טוען לחפותו. לדבריו, יחסי המין היו בהסכמה וההאשמות נגדו נובעות ממניעים פוליטיים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ