מת גד בק, שכונה "ניצול השואה ההומו האחרון"

בק, פעיל בולט למען זכויות הומואים, סייע לעשרות יהודים שהסתתרו בברלין בזמן המלחמה, בין היתר בעזרת קשריו עם הומואים לא-יהודים

עופר אדרת
עופר אדרת
עופר אדרת
עופר אדרת

גד בק, שכונה "ניצול השואה ההומו האחרון", מת ביום ראשון בברלין, שבוע לפני יום הולדתו ה-89. בק, פעיל מפורסם למען זכויות ההומואים, חי בישראל 30 שנה, אך את העשורים האחרונים לחייו בילה בגרמניה.

בק נולד בברלין ב-1923 לאב יהודי מאוסטריה ולאם נוצרייה שהתגיירה. בספרו האוטוביוגרפי, "חיים במחתרת: זכרונותיו של הומו יהודי בברלין הנאצית", שפורסם ב-2000, כתב: "הייתי רק בן עשר כשהנאצים עלו לשלטון. מיד הפכתי מטרה להערות אנטישמיות: 'המורה, אני יכול לשבת במקום אחר, לא ליד גד? יש לו כאלה רגליים יהודיות מסריחות'".

ב-1943 הוא נעצר בידי הגסטאפו יחד עם כאלף "בני תערובת" נוספים, ונכלא במשרדי הקהילה היהודית במרכז העיר. בעקבות מחאה שפרצה בעיר הוא שוחרר כעבור זמן קצר. לאחר מכן הצטרף לתנועת "החלוץ" המחתרתית, וסייע לעשרות יהודים שהסתתרו בעיר. בין היתר, עזר להם להימלט לשווייץ. כפי שסיפר, הוא ניצל את קשריו עם הומואים לא-יהודים כדי להבריח מזון למקומות המסתור של היהודים בברלין. "לא אחת ניצלתי את המיניות שלי כדי להציל יהודים, ואפילו נהניתי על הדרך".

במהלך פעילותו המחתרתית הכיר את בן הזוג הראשון שלו, מנפרד לוין. לאחר שלוין ומשפחתו נעצרו, בק ביצע פעולה נועזת בניסיון לחלצם: הוא לבש מדים של תנועת הנוער ההיטלראי, “היטלר יוגנד", ופנה אל הקצין האחראי על בית המעצר, בדרישה לשחררו. כפי שתיאר בספרו, הוא אמר לקצין כי “הנער דרוש לנו לעבודה בבניין". עם זאת, בן זוגו סירב להצטרף אליו למחתרת, וביקש להישאר עם משפחתו. “גד, אני לא יכול להצטרף אליך. המשפחה שלי צריכה אותי. אם אנטוש אותם עכשיו, לעולם לא אהיה חופשי", אמר לו.

בספר כותב בק: “הוא עשה את ההחלטה שלו. בלי חיוך, בלי עצב. אפילו לא אמרנו שלום". בהמשך נשלחו לוין ומשפחתו לאושוויץ, ונרצחו שם. בתחילת 1945 הוסגר בק לגסטאפו, והועבר למחנה מעבר בברלין, שם נותר עד לשחרור על-ידי בעלות הברית כמה חודשים לאחר מכן.

אחרי המלחמה בק גר במינכן וסייע להכין את הניצולים להגירה לארץ ישראל. ב-1947 עלה לארץ. ב-1979 עזב את הארץ והתגורר תחילה באוסטריה, שם הכיר את בן זוגו. זמן קצר לאחר מכן עבר לברלין, שם גר עד מותו.

סיפורו של בק התפרסם, בין היתר, בעקבות הופעתו בסרט התיעודי "סעיף 175" משנת 2000. הסרט מציג את סיפורם של חמישה גברים ונשים שנאסרו על ידי הנאצים בשל נטייתם המינית. הוא נקרא על שם סעיף 175 לחוק העונשין הגרמני, אשר מאז סוף המאה ה-19 אסר על ביצוע "מעשי סדום". בהסתמך עליו נאסרו כמאה אלף הומואים בתקופת השואה. לפי הנתונים שמציג מוזיאון השואה בוושינגטון, בין 5,000 ל-15 אלף מתוכם מתו במחנות ריכוז.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ