השכנה הרועשת של סין

שליטה החדש של צפון קוריאה בוחן את גבולות סבלנותה של בעלת בריתו הגדולה, אלא שזו כבר מגלה סימני תסכול ממדיניותו המתגרה

ג'יין פרלז, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'יין פרלז, ניו יורק טיימס

שעה שמנהיגה הצעיר של צפון קוריאה קים ג'ונג-און מחזק את אחיזתו בשלטון, מתחילה סין להראות סימני תסכול נוכח התנהלותה של בעלת בריתה הוותיקה. מאז ירש את מקום אביו קים ג'ונג-איל לפני כשישה חודשים, התרחק קים מממשל אובמה והציב את צפון קוריאה על מסלול פיתוח הנשק הגרעיני, שיוכל תוך כמה שנים לפגוע בארה"ב.

מפתיע יותר הוא הזלזול שמפגין קים כלפי סין, בעלת הברית היחידה של צפון קוריאה, שמסייעת לממשלתו. מעט לאחר מינויו של קים ביקר בפיונגיאנג פו יינג, אחד מסגניו של שר החוץ הסיני, והזהיר את מארחו שלא להמשיך בניסויי הטילים הבליסטיים. המנהיג הצעיר התעלם מהאזהרה הסינית.

כעת ממתינים ממשל אובמה וממשלת סין כדי לראות אם קים הצעיר ילך בעקבות אביו ויורה על ביצוע ניסוי גרעיני, השלישי של צפון קוריאה. (שני הניסויים הקודמים בוצעו ב-2006 וב-2009).

קים ג'ונג אוןצילום: אי-פי

באחרונה דיווחה סוכנות הידיעות הרשמית, כי אין כרגע לצפון קוריאה תוכנית לבצע ניסוי שלישי. לדעת פרשנים, קים ממתין לעיתוי המתאים. ממשרד החוץ של סין נמסר כי "הודענו להם שמבחינתנו זו פרובוקציה, והבהרנו להם חד משמעית פעם אחר פעם שאנו מתנגדים לכך".

לשאלה מדוע אין סין מענישה את צפון קוריאה ענה סגן שר החוץ כי "לא מדובר בענישה. זו מדינה ריבונית". הוא הוסיף כי לאחר שני הניסויים הגרעיניים הראשונים שביצעה צפון קוריאה תמכה סין בהחלטת מועצת הביטחון להטיל עליה עיצומים, אולם טען כי "אם הם מסרבים להקשיב, אנחנו לא יכולים לכפות זאת עליהם".

ניסוי הטיל הבליסטי באפריל נכשל, אולם הדבר לא הפחית את חששות ממשל אובמה שלפיהם מתכונן קים להמשיך בפיתוח נשק גרעיני. "הצפון מפתח ראש נפץ שיוכל, תוך שנים ספורות כל מטרה באזור, ואפילו בארה"ב", אמר אוונס רוויר, בכיר לשעבר במשרד החוץהאמריקאי.

כדי למחוק את מבוכת הניסוי הכושל יצא קים בסוף אפריל בהתרעה מתריסה לדרום קוריאה, ואיים כי "צוותים של הכוחות המיוחדים יכתשו את מנהיגותו העכברית של הנשיא לי מיונג-באק".

בשל שנות הלימוד שלו בשווייץ, סברו פרשנים כי קים ייזום רפורמות כלכליות. השערות אלה התבדו, והמנהיג החדש לא הראה עד כה כוונה להיענות להצעתה של סין להחיל כלכלה פתוחה יותר מזו של אביו.

על אף עקשנותו של קים, ממשיכה סין למנוע את קריסת כלכלתה של צפון קוריאה, והעבירה לה 500 אלף טונות מזון ו-250 אלף טונות נפט גולמי. סיוע זה עזר לצפון להתאושש לאחר הבצורת הקשה ביותר זה 60 שנה. אולם, לדברי עובד סיוע גרמני, "אם הבצורת תימשך, לא בטוח שהסיוע יספיק".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ