רומן פריסטר, כתב "הארץ" בוורשה

השלטונות הפולנים לא החליטו עדיין האם מדובר במעשה אנטישמי או בהבעת חיבה ליהודים, אך כולם תמימי דעים שמריחת כיתוב באורך של 5 מטרים, באותיות ענק חומות - "יהודי, אני מתגעגע אליך" - על קירות האקדמיה לאמנויות בוורשה, הוא מעשה פרי ידם של פורעי חוק. 

על פי הדיווח בעיתון הפולני גזטה ויבורצ'ה, הנהלת האקדמיה ביקשה את חקירת המשטרה. הדבר אירע בליל יום שני לאחר שבקומת הקרקע של הבניין ההיסטורי, בגלריה "פיבאק", נפתחה תערוכת תצלומים של דיטי רבנר, אשת השגריר הישראלי בפולין.

התערוכה הוקדשה בעיקרה למה שנותר ממרכז החיים היהודיים בעיר הבירה והתקיימה בחסות המוזיאון לתולדות יהודי פולין. דיטה רבנר, ילידת תל אביב ובוגרת בית הספר לאמנויות אבני, הציגה לפנים את תצלומיה ואת תמונותיה בגלריות רבות בארץ ובחו"ל.

כתובת על האקדמיה לאמנות בוורשה: "יהודי, אני מתגעגע אליך"

האקדמיה לאמנויות שוכנת באחד המקומות היוקרתיים ביותר של עיר הבירה, בקרבת ארמון נשיא המדינה – אך כיתובים זהים הופיעו באותו לילה בעוד שני אתרים ציבוריים הקשורים באמנות הציור.

על הבניינים לא הותקנו מצלמות מעקב ולכן זיהוי המבצעים יהיה כמעט בלתי אפשרי. חוקרי האירוע מתקשים לקבוע האם הכיתובים מבטאים שנאת יהודים או געגועים כנים לעם שהושמד.

בעבר פתח האמן רפאל בטלֶייבסקי במבצע של כתיבת הסיסמה הזאת כאות אבל על אבדן שכנים יהודים שנרצחו בידי הנאצים על אדמתה של פולין. ביום השנה לטבח יהודי יֶדוואבנה, העלה באש אסם סמלי, דומה לאסם שבו שרפו השכנים הפולניים את יהודי העיירה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ