כיצד הגיע אטלס עתיק מהספרייה המלכותית בשוודיה לידי סוחר מפות במנהטן

אטלס ויטפליט מכיל אחדות מהמפות הראשונות של העולם החדש. מציאתו המפתיעה מעוררת תקווה שספרים גנובים נוספים יתגלו

פטרישיה כהן, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פטרישיה כהן, ניו יורק טיימס

אנדרס בוריוס היה אמור לשמור על מורשתה התרבותית של שוודיה, אולם במקום לעשות זאת העדיף הספרן הבכיר לגנוב לאורך שנים ספרים נדירים ויקרים מהספרייה המלכותית, ולמכור אותם, עד שנתפס ב-2004. חשיפתו, פשעיו והתאבדותו לאחר שנלכד הובילו להקמת ועדת חקירה ממשלתית, לתוכנית רדיו תיעודית ובשנה שעברה, להפקת סדרת טלוויזיה.

באחרונה התגלה אחד מהספרים הגנובים, המהדורה המוקדמת ביותר של האטלס של אמריקה, לאחר שעובדי הספרייה המלכותית בשוודיה גילו כי הכרך המדובר הוצע למכירה בידי סוחר מפות מניו יורק, גראהם אראדר.

מציאת האטלס, עליה הודיעו גורמים רשמיים במנהטן, עשויה להביא למציאת ספרים גנובים אחרים, אמר ירקר רידן, היועץ המשפטי הבכיר של הספרייה המלכותית.
אראדר רכש את האטלס שיצא לאור ב-1597 והמהווה אחד מתשעה עותקים שקיימים בעולם במכירה פומבית שהתקיימה בסותביס לונדון ב-2003, תמורת 100 אלף דולר. לדבריו, לא ידע דבר על ההיסטוריה שלו. ערכו של האטלס כיום מוערך לדעתו בכ-450 אלף דולר.

האטלס הגנוב שנמצא, אטלס ויטפליט צילום: אי-פי

אולם, דפי הקלף המדוברים יקרים הרבה יותר לשוודיה אמר רידן שהוסיף כי "מאז 1661 נדרשו המו"לים השוודים על פי חוק להעביר עותק אחד של כל פרסום מודפס, בין אם מדובר בתנ"ך, בקטלוג של איקאה או בלוח זמנים לאוטובוסים, לספרייה המלכותית, המהווה את זיכרונה של האומה". לדבריו, גניבת הספרים יצרה "חור שחור, וכסף לא מפצה על חורים שחורים".

אטלס ויטפליט (על שם המו"ל קורנליוס ויטפליט) שמכיל אחדות מהמפות הראשונות של העולם החדש וכן את תיעוד מסעותיהם של קולומבוס, פיזארו, ורזצאנו ומגלי עולם אחרים, היה אחד מיותר ממאה ספרים שגנב בוריוס מכמה ספריות, בהן גם הספרייה המלכותית, שם כיהן כראש המחלקה לכתבי יד.

בוריוס עבד בספרייה המלכותית כעשר שנים, כאשר בקשה אקראית לבדיקת מפה של אזור המיסיסיפי עוררה את תשומת הלב לחסרונו של האטלס. ספירת מלאי שנערכה בספרייה חשפה שלפחות 56 ספרים נדירים ורבי ערך נעלמו, בהם מהדורת 1633 של שירי ג'ון דון, עותק של "לוויתן", יצירת המופת הפילוסופית של תומאס הובס מ-1651, וספרו של האסטרונום יוהנס קפלר על ההרמוניה של העולם (Harmonices Mundi). בנוסף נגנבו כרטיסי הספרים, בנסיון לטשטש עקבות.

לאחר שנחשף ב-2004 בוריוס נעצר, נחקר ושוחרר בהמתנה למשפט. חמישה ימים לאחר שחרורו חתך את ורידיו ופתח את ברזי הגז במטבח ביתו. ניצוץ אקראי גרם לפיצוץ עז שהרס את הדירה, ושבו נפצעו 11 מדיירי הבניין. 44 דיירים נוספים פונו מדירותיהם.

חקירת המשטרה העלתה שבוריוס החל בגניבת ספרים נדירים כבר ב-1986 ועשה זאת בארבע ספריות ידועות. מספר כתבים נמצאו בביתו ובבית אחד מידידיו. משאר הספרים מחק בוריוס את סימני הזיהוי, ומכר אותם, כשהוא משתמש בשם בדוי, לבית המכירות הפומביות הגרמני קטרר קונץ.

על פי דו"ח שפרסמה ממשלת שוודיה ב-2008, אמר בוריוס בחקירתו כי מעולם לא נדרש להסביר לקונים מהו מקורם של הספרים, וכי את התשלום קיבל תמיד במזומן. הוא הוסיף כי תמיד ידע ש"בתי המכירות הבינו שהוא אינו מורשה למכור את הספרים".

אראדר, שבעבר סייע למשטרה בתפיסת גנב מפות, מתח ביקורת על הספריות השוודיות שלא טרחו ליידע את סוחרי הספרים העתיקים בנושא הגניבות. "זה מגוחך שהם לא פרסמו את רשימת הספרים הגנובים", אמר. לדבריו, ערכם של כל הספרים שנגנבו מהספרייה המלכותית הוא כחמישה מיליון דולר.

מהספרייה נמסר כי הרשימה לא פורסמה כדי לא לפגוע בחקירה. גונילה הרדנברג, מנהלת הספרייה אמרה כי "אנו מקווים שכעת יימצאו ספרים נוספים. על אף שעמיתיו של בוריוס תהו כיצד הוא יכול לממן חליפות ארמאני, עניבות משי, סיגרים קובניים ומרצדס, הם הופתעו כששמעו על גנבותיו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ