הזיכרון הקצר של מקסיקו

לפי סקרי דעת קהל, בבחירות ביום ראשון יחזירו אזרחי מקסיקו לשלטון את מפלגת PRI, שהטילה אימה במשך 70 שנה על האזרחים. עתה, רבים חוששים משובה של "הדיקטטורה המושלמת"

רורי קרול וג'ו טקמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רורי קרול וג'ו טקמן

אצטדיון אצטקה הענק שנבנה באחרונה בעבור אירועים רבי תהילה התמלא בהמון ששאג יחדיו בקול אדיר "אנריקה, אנריקה" אנריקה!". מה שהיה במקור שם פרטי, נשמע כעת כסיסמת ניצחון. עשרות אלפים נדחסו לתוך האצטדיון הענק במקסיקו סיטי, והריעו למנהיגם, שעלה לבמה ביום שני כשאת פניו מאיר חיוך של 1000 וואט.

לאנריקה פניה נייטו, פוליטיקאי יפה תואר ככוכב קולנוע המתקרב למימוש החלום על תפקיד חייו, יש סיבות טובות לחייך. "אנחנו ננצח", הכריז לעבר ההמונים. על דגל ענק שכיסה את הפודיום התנוססה הכתובת: "אתם תרוויחו".

היציעים היו מלאים כמעט עד אפס מקום באצטדיון הגדול באמריקה הלטינית, בעצרת הבחירות שהיתה אחד השלבים הסופיים בדהירתו הבלתי נמנעת של פניה נייטו לנשיאות.

פניו הזורחות של פניה נייטו נשקפות מכל פינה: מכרזות, מכותרות העיתונים ובשידורי הטלוויזיה. סקרי דעת קהל מנבאים שהוא יביס את מתחריו ב-1 ביולי, וייבחר לנשיאות. לדברי רוסה מריה קונטרראס, שבאה באוטובוס מאורגן של תומכים מטוראון, המרוחקת כ-15 שעות נסיעה מהבירה, מקסיקו נמצאת על סף עידן חדש. ואולם דבריה מהולים בציניות. "כל הפוליטיקאים גונבים. אלה שמגיעים לשלטון ולא גונבים, הם טיפשים. ה-PRI נבדלת מהמפלגות האחרות בכך שהיא מתחלקת בשלל עם העם".

פניה נייטו הוא המועמד של מפלגת PRI - המפלגה המהפכנית הממוסדת, ששלטה במקסיקו בכוחנות ותוך הטלת אימה על האזרחים במשך 71 שנים. רק כאשר נוצחה בבחירות לנשיאות בשנת 2000 הפכה מקסיקו לדמוקרטיה רב-מפלגתית.

כעת חוששים המבקרים כי "הדינוזאורים הפוליטיים שהגיע זמנם להיזרק לפח הזבל של ההיסטוריה" יחזרו ל"לוס פינוס", הארמון הנשיאותי, ויהפכו אותו שוב ל"קן של שחיתות הנשלט בידי מפלגה רודנית".

פניה נייטו מנסה להפיג את החששות האלה. "הפוליטיקה הישנה היא נחלת העבר", הכריז בעצרת. "אנחנו מחויבים לדמוקרטיה, לחירות ולשקיפות".

עם חזרתה המסתמנת של המפלגה נשאלות שתי שאלות: כיצד הצליחה ה-PRI לפלס לעצמה בכוח את הדרך חזרה לשלטון, והאם באמת חל בה שינוי?

למעשה PRI מעולם לא נעלמה מהשטח. היא ספגה חצי לעג והשפלה בשנת 2000, כאשר מקסיקו חגגה את פרוץ העידן החדש, ואולם המשיכה להחזיק בידיה עמדות כוח אזוריות רבות.

במשך עשור שלם עסק המנגנון המפלגתי בשיקום הקשרים עם האיגודים המקצועיים, עם המגזר החקלאי והמגזר העסקי ובחיזוק מעמד המפלגה, והצליח לזכות מחדש במחוזות השליטה הישנים שלה. בימים אלה שולטת PRI במרבית העיריות וב-20 מתוך 31 מדינות המחוז, שהן מקור בלתי נדלה לכספים ולצבירת השפעה.

אחת הסיבות להצלחתה של המפלגה היא כישלונן של המפלגות האחרות, לרבות מפלגת הפעולה הלאומית (PAN) שזכתה בנשיאות ב-2000 וב-2006, בהעלאת רמת המחייה ובביסוס מוסדות דמוקרטיים. אכזבת הציבור, שתלה תקוות רבות בשלטון שהחליף את PRI בשעתו, פעלה אף היא לטובתה.

ה-PRI, מפלגה בעלת אידיאולוגיה מעורפלת, הציגה את כישוריה כמפלגה שבכוחה לתפוס את השלטון ("אנחנו היחידים שיודעים מה לעשות בו. זה בגנים שלנו, בשבב שמובנה בתוכנו", אמר גורם מקורב לראשי המפלגה), כאשר בחרה לפני שנתיים בפניה נייטו כמועמד לנשיאות מטעמה. פניה נייטו, מושל המחוז הפדרלי של מקסיקו, הנושק לבירה, בשנות ה-40 לחייו, הוא מועמד פוטוגני שאשתו כוכבת אופרות סבון. ותיקי המפלגה, שכונו "הדינוזאורים" וזכו באחרונה גם לכינוי "הלטאות", נשארו מחוץ לטווח המצלמות.

מפלגת PAN השמרנית החמיצה את היתרון העצום שהיה לה כמפלגה השלטת, כאשר התעכבה בבחירת מועמד לנשיאות במקום הנשיא פיליפה קלדרון (המוגבל לכהונה אחת, על פי החוקה). לרשות המועמדת החדשה, חוספינה ואסקס מוטה, עמדו רק חודשים ספורים בלבד לתכנון מערכת הבחירות, ובכירי מפלגתה רק הערימו בפניה מכשולים. קלדרון שיבח אותה בחצי פה, ובכך גרם לה יותר נזק מתועלת, ואילו קודמו בתפקיד, ויסנטה פוקס, תמך בגלוי בפניה נייטו.

לדברי פרשנים, מפלגת השמאל, מפלגת המהפכה הדמוקרטית, הכשילה עצמה שוב בכך שבחרה את אנדרס מנואל לופס אובראדור השנוי במחלוקת כמועמד לנשיאות מטעמה. אובראדור הרחיק מעליו בוחרים רבים בעקבות ניסיון חסר סיכוי לבטל את תוצאות הבחירות לנשיאות ב-2006. אובראדור הפסיד אז בבחירות, אך לא קיבל את התוצאות בטענה שזויפו. הוא מציג את עצמו כעת כדמות מתונה, אך בסקרים הוא עדיין מפגר אחר פניה נייטו.

וכך, נראה שמקסיקו עומדת להחזיר לשלטון מפלגה ששלטונה כונה בפי זוכה פרס נובל מריו ורגאס יוסה "הדיקטטורה המושלמת". היא תעשה זאת בהנהגתו של אדם שעד לפני שש שנים כמעט שלא היה מוכר אפילו לאנשי מפלגתו שלו. אופטימיסטים טוענים שלמרות האכזבות הרבות של העשור האחרון, לא נשקפת סכנה לדמוקרטיה במקסיקו שעדיין נמצאת בחיתוליה, ולא משנה מי יזכה בבחירות. זאת הודות לכוח המוחזק בידי הקונגרס והחברה האזרחית, לחילופי השלטון ולתחרות העזה הניטשת בין המפלגות השונות. על כרזות המפלגות המתחרות זו בזו בבחירות המקומיות והאזוריות, שיתקיימו ביום ראשון הקרוב, יום הבחירות לנשיאות, מופיעות הסיסמאות: "שינוי אמיתי", "אני כמוך" ו"אנחנו מגינים על אושרך".

השלבים שעבר פניה נייטו ממושל אפרורי למועמד כמעט ודאי לנשיאות, יכולים ללמד אם מפלגת PRI אכן השתנתה, ולהעיד על הגורל הצפוי למקסיקו. "הוא היה כמעט אלמוני כאשר נבחר למושל, אבל הוא ניצל את אמצעי התקשורת כדי לזכות בהכרת הציבור ולשפר את נתוניו בסקרים", אומר דניאל מורנו, עיתונאי ותיק ומנהל אתר החדשות animalpolitico.com.

התקשורת המקומית נמנעה מלהעניק לו כותרות שליליות ואף התעלמה מרומנים שניהל מחוץ לנישואים, ומסוגיות אחרות הקשורות לאישיותו, שהיו עלולות להסב לו נזק תדמיתי.

למרות זאת, הצליחו הפגנות סטודנטים, ופרסום עסקאות שקשר עם רשת השידור "טלוויזה" להעיב על מערכת הבחירות שלו בשבועות האחרונים, על אף שטלוויזה טענה כי אין בקשריה עם הפוליטיקאי כל פגם. "אם PRI תחזור לשלטון, היא תחזיר איתה תופעות של התנהלות פסולה בתקשורת, שהצלחנו כמעט לבער", אומר מרנו.

מנגד, התנהלות פסולה מסוג אחר - קניית קולות תמורת כסף מזומן ומתנות - הונצחה בווידאו. פעילי כל המפלגות הגדולות, ובאופן מיוחד מפלגת PRI, תועדו בשעה שהבטיחו מכשירי מיקרוגל, טלוויזיות, מטריות, פריטי ריהוט ושאר מתנות מפתות לתושבי שכונות עוני, בתמורה לקולם.

מסכי הענק באצטדיון אסטקה הכריזו על הקטנת חשבונות החשמל וחלוקה חינם של ציוד לבתי הספר. "נראה שאזרחי מקסיקו מקבלים התנהלות זו ככורח המציאות, כמו אזרחי רומי הקדומה שהצביעו עבור יוליוס קיסר, ואיפשרו לו להפוך לרודן", כתב סרחיו סרמיינטו, בעל טור בעיתון "רפורמה".

למרות מלחמות הסמים המשתוללות במקסיקו, שגבו בשנים האחרונות יותר מ-50 אלף קורבנות, המקסיקאים מודאגים בעיקר מבעיות פרנסה וממצב האבטלה. המנטרה שעליה חוזר פניה נייטו - "יעילות" - נסמכת על העובדה שהציבור תופש את PRI כגוף שאמנם היה מושחת, אבל הצליח להאכיל את הרעבים, וביכולתו לעשות זאת שוב.

"השמאל מעמיד פנים שהוא חבר שלנו, אבל תאמין לי, ה-PRI הם אלה שמגינים על שכרנו", אמר אוסקר מונטסדאוקה, בן 38, עובד הרכבת התחתית ופעיל באיגוד מקצועי. מונטסדאוקה כינה את העצרת "עצרת ניצחון" והוסיף, "הם דואגים לנו".

גרדיאן

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ