מנהיג אנטישמי מהימין הקיצוני בהונגריה גילה ששורשיו יהודיים

צנאד סגדי, ממנהיגי מפלגת הימין הקיצוני, אמר כי "למרות הגילוי, פחות חשוב טוהר הגזע, אלא להתנהג כמו הונגרי"

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים82
הארץ

אחד ממנהיגי מפלגת הימין הקיצוני בהונגריה יוביק, צנאד סגדי, המוכר בשל דעותיו האנטישמיות, הודה כי גילה באחרונה שיש לו שורשים יהודים - הודאה שעוררה תגובות רבות בתקשורת ההונגרית וברשתות חברתיות באירופה.

"נודע לי באחרונה שיש לי קרובים יהודים. אלו החדשות המסעירות", אמר סגדי בראיון ליומון "באריקד", המבטא בדרך כלל דעות הדומות לאלה של יוביק, והוסיף: "אני לא יכול לומר שלא נדהמתי ויידרש לי זמן מה כדי לעכל את המידע הזה". לדעתו, "מה שחשוב אינו לדעת מיהו הונגרי טהור גזע, אלא מי מתנהג כמו הונגרי. מבחינתי, להיות הונגרי פירושו להפגין אחריות כלפי המולדת. אין שום קשר לעליונות גזעית".

באחרונה כיכב בכותרות אחד מבכירי יוביק, כדי להוכיח שבעורקיו לא זורם דם יהודי או צועני. צנאד סגדי, שבלט יותר מפעם אחת בהתלהמותו האנטישמית, התבלט פעם נוספת ב 2009, כשהופיע במושב הראשון של הפרלמנט האירופי במדי "המשמר ההונגרי", המיליציה שהוקמה על ידי יוביק ואשר פורקה בינתיים. ואולם, נשיא יוביק, גאבור וונה, הופיע שלשום (רביעי) בטלוויזיה הממלכתית והודיע על תמיכתו בסגדי, ש"ימשיך להחזיק בכל תפקידיו".

הפגנה של תומכי מפלגת יוביקצילום: אי–פי

הבלוג Narancs.Hirado, המתנגד למשטרו של ויקטור אורבן השמרן, כתב כי "לא יתכן שסגדי לא שמע שסבתו מגולדנה קליין היתה יהודיה ניצולת שואה".Index.hu, עיתון המופיע ברשת, סבור כי הסיפור הזה מוכיח שטיפשות אינה תכונה שמועברת בגנים, ואילו Narancs.Hirado כתב: "סגדי, אתה בושה להונגרים ובושה ליהודים. עליך להתפטר מתפקידיך". באתר של "קריף", ארגון הגג של קהילות יהודי צרפת, נכתב אתמול כי "איננו יכולים שלא להשתתף בצערו של אחד מהקולניים שבצירי המפלגה, נוכח הזעזוע הקשה שספג כאשר גילה לזוועתו שמוצאו יהודי...במקום אחר, התגובה ההולמת היה חראקירי או לפחות התאבדות בשיטה קלאסית כלשהי...כיוון שלא בחר בדרך זו, נאלץ האומלל להתפתל בתיאוריות פילוסופיות, שככל הנראה, רמתן גבוהה מדי ליכולותיו האינטלקטואליות, ושלפיהן "גנטיקה זה לא הכל".

נושא הבדיקה הגנטית ממשיך לעורר סערה במדינה. המועצה ההונגרית למחקר, המייעצת למשרד הבריאות בהונגריה, הודיעה לאחרונה כי תפעל משפטית נגד החברה שביצעה את הבדיקה בעבור חבר יוביק ואילו מדענים שונים אומרים כי בדיקת "טוהר גזע" אינה אפשרית מקצועית.

הבדיקה, שבוצעה על ידי חברת Nagy Gén Diagnosztik , קבעה כי הנבדק אינו נושא 18 סמנים גנטיים המיוחסים לטענתה לעמים היהודיים והצוענים והציעה לתאם לו ייעוץ גנטי על הממצאים. בכתב העת Nature נאמר כי אחד השותפים בחברה, טיבור בנדק, שחקן כדור-מים יהודי שזכה בעבר במדליות זהב, הודיע בתגובה כי הוא פורש ממנה מיידית.

הפרשה עוררה הדים רבים גם בקהילה המדעית, ומזכיר המועצה ההונגרית למחקר רפואי, פרופ' גוזף מנדל, אמר כי הבדיקה "אינה מקובלת מבחינה אתית ואינה חוקית". גם מנהל המחלקה לגנטיקה באקדמיה ההונגרית למדעים, אישטבן ראשקו, אמר כי "לא ניתן לקבוע מקורות אתניים על סמך רצף גנטי. הבדיקה נחשבת לשטופת דעות קדומות בקהילת בגנטיקה".

אך דעות קדומות הן בדיוק מקור הכוח של מפלגת יוביק, שבדומה למפלגות ימין קיצוניות במזרח אירופה תמיד התייחסו ליהודים ולצוענים כשעירים לעזאזל, ובמיוחד בתקופת משבר כלכלי. וכך הצליחה יוביק ולהגדיל את הבסיס הקטן, יחסית, של קיצונים לאומניים ואנטישמיים שהיה לה, בעזרת קולותיהם של תושבי האזורים הכפריים.

התחזקות האנטישמיות בהונגריה ופרשיית הבדיקות הגנטיות גרמו לאלי ויזל, חתן פרס נובל היהודי, להחזיר את אות ההצטיינות שקיבל מממשלת הונגריה ב-2004, כאשר גם יו"ר הכנסת, רובי ריבלין, החליט אתמול לבטל את ביקור מקבילו ההונגרי, לאסלו קובר, בישראל, לאחר שזה השתתף בטקס זיכרון לסופר יוז'ף ניירו, שהיה חבר במפלגה האנטישמית ההונגרית. קובר היה אמור להשתתף בטקס 100 שנים להולדת ראול ולנברג.

יוביק

יוביק היא מפלגה חדשה שפרצה לזירה הפוליטית בבחירות שנערכו לפני שנתיים לפרלמנט האירופי. לפני כשנה זכתה יוביק ב-16.7% בבחירות לפרלמנט ההונגרי וסיימה במקום השלישי

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ